Latgales dziesmu svētki: latgaliskā spīta vēsture un mūsdienas
foto: augsdaugava.lv
Latgales dziesmu svētki 1940. gada jūnijā.
Kultūra

Latgales dziesmu svētki: latgaliskā spīta vēsture un mūsdienas

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Atzīmējot Latgales kopdziedāšanas tradīcijas, dziesmu svētku simtgadi un Daugavpils 750. jubileju, pēc desmit gadu pārtraukuma 1. jūnijā Stropu estrādē notiks kārtējo Latgales dziesmu svētku lielkoncerts. Pēc skaita tie būs jau 15. lielie Latgales dziedāšanas svētki. Lai arī varas maiņu un okupācijas laikā šo svētku oficiālais nosaukums ir mainījies, tas bija tikai niansēs (Latgales jaunatnes dziesmu svētki, Latgales apgabala dziesmu svētki, Novada dziesmu svētki Daugavpilī); to lielo hronoloģiju jau var apjaust. Sagaidot šos nozīmīgos svētkus, ielūkojamies dziesmotās Latgales vēsturē.

Latgales dziesmu svētki: latgaliskā spīta vēsture ...

Vēstures avoti liecina, ka līdz Otrajam pasaules karam ir notikuši pieci Latgales novada dziesmu svētki: 1925., 1929., 1935., 1936. un 1940. gadā. Pirmie bija Latgales jaunatnes dziesmu svētki Rēzeknē 1925. gada 17. un 18. maijā, kurus dēvē arī par Pirmajiem Latgales dziesmu svētkiem. Otrie Latgales dziesmu svētki notika 1929. gada 2. jūnijā Union parka estrādē Daugavpilī (mūsdienās iepretim Dubrovina parkam, skvērā pie ugunsdzēsēju depo), un tie bija pirmie lielie dziedāšanas svētki Daugavpilī. 1935. gada 29. un 30. maijā Rēzeknē notika 3. Latgales dziesmu svētki, kas bija veltīti Latgales atbrīvošanas 15. gadadienai. 1936. gada 15. maijā Daugavpilī, Čerepovas sporta laukumā, pirmo reizi notika Daugavpils novada dziesmu svētki, ko sauc arī par 4. Latgales dziesmu svētkiem. 1940. gada 15. un 16. jūnijā Daugavpilī, Stropu estrādē, notika 5. Latgales dziesmu svētki – pēdējie pirms Latvijas neatkarības zaudēšanas.

Turpmākie gadi nāca ar daudzām pārmaiņām visas valsts ļaužu dzīvē. Interesanti, ka dziesmu svētki Latgalē tika organizēti arī Otrā pasaules kara laikā. Tie notika 1943. gada 2. jūlijā Daugavpilī un hronoloģiski datēti kā sestie. No padomju okupācijas perioda nozīmīgākie bija 7. Latgales dziesmu svētki Daugavpilī Stropu estrādē 1959. gadā.

Spilgts un paliekošs notikums Latgales kultūras dzīvē bija atjaunotās Latvijas pirmie dziesmu svētki – 8. Latgales dziesmu svētki 1990. gada 26. un 27. maijā, kas arī notika Daugavpilī.

Dziesmu svētku tradīcija Latgalē tika turpināta arī pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Turpmākie svētki notika Balvos (1995. un 2002. gadā), Viļānos (1997. gadā) un Daugavpilī (2005., 2010. un 2015. gadā). Tika nolemts Latgales dziesmu svētkus rīkot reizi piecos gados, bet 2020. gadā tie kovida pandēmijas dēļ izpalika. Šogad pēc desmit gadu pārtraukuma Latgales dziesmu svētki atkal atgriežas Daugavpilī.

Latgaliešu dziesmas sudrabotie spārni

Latgaliešu dzejniece Anna Rancāne raksta: “Pirmajos Vispārējos latviešu dziedāšanas svētkos Rīgā 1873. gadā vēl nebija dziedātāju balsu no Latgales. Toreizējās Vitebskas guberņas latviešiem biedrošanās un koru dibināšanas brīvība tika liegta. Tikai trešajos svētkos 1888. gadā dalībnieku sarakstā parādās koris no Krustpils. Vēl pēc diviem gadu desmitiem, piektajos dziedāšanas svētkos, pievienojas dziedātāji no Rēzeknes un Daugavpils. 1926. gadā, jau neatkarīgajā Latvijas valstī, vēl arvien dziesmu svētku kartē Latgale iezīmējas kā balts plankums, tikai ar septiņiem koru kolektīviem. Laikam jau tāpēc tik nozīmīgi tautai bija pirmie lielie Latgales dziesmu svētki Daugavpils jaunajā Stropu estrādē, kurā savas balsis apvienoja vairāki tūkstoši dziedātāju no visas Latgales. Viņu sanestā dziesmu medus pietiek visiem piecdesmit nebrīves gadiem, jo arī tad dziesma nebeidza skanēt, starp svešo, uzspiesto spītīgi saglabājot arī savējo, latvisko stīgu. 1990. gadā, Daugavpilī, tajā pašā Stropu estrādē, vienā kopkorī atkal apvienojās tautas sāpes un ilgas. “Aiz azara bolti bārzi, sudobreņa lapeņom...” Diriģentes Terēzes Brokas rokas pacēlās kā divi sudraboti spārni, lai atkal paceltu dziesmu gaisā kā cīruli debesīs.”

foto: LETA
Dzejniece Anna Rancāne: “Stropu estrādē vienā kopkorī apvienojās tautas sāpes un ilgas.”
Dzejniece Anna Rancāne: “Stropu estrādē vienā kopkorī apvienojās tautas sāpes un ilgas.”

Latgales dziesmotais kods

Latgales kopdziedāšanas svētku pirmsākumi meklējami 20. gadsimta sākumā, kad latgaliešu nacionālā pašapziņa sāka strauji attīstīties līdzās vispārējām latviešu tautas atmodas vēsmām. Pirmskara laikā Latgalē norisinājās vairāki reģionālie svētki, kuros piedalījās ne tikai kori, bet arī folkloras kopas un orķestri. Tie bija cieši saistīti ar katolisko garīgumu, kas Latgales kultūrā spēlēja (un joprojām spēlē) nozīmīgu lomu. Padomju okupācijas laikā Latgales kopdziedāšanas svētki turpinājās, taču tie tika ideoloģiski pārveidoti, akcentējot padomju varas tēlus un simbolus, vienlaikus cenšoties saglabāt tradicionālās dziedāšanas formas. Tomēr arī okupācijas laikā Latgales dziesmu svētki kļuva par noturīgas kultūras tradīcijas simbolu, pateicoties vietējo kultūras darbinieku centieniem saglabāt latgaliešu muzikālo mantojumu. Nereti zem padomju propagandas aizsega tajos izdevās iekļaut latgaliešu tautasdziesmas un pat garīgās dziesmas, tādējādi saglabājot saikni ar senajām vērtībām.

Pagājušā gadsimta 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā Latgales dziesmu svētki ieguva jaunu idejisko uzplaukumu kā nacionālās un reģionālās identitātes apliecinājums.

Latgaliešu valodas, mūzikas un vēstures nozīme tika no jauna uzsvērta, un svētki kļuva par Atmodas kustības sastāvdaļu.

Mūsdienās Latgales kopdziedāšanas svētki pulcē simtiem koru, folkloras kopu un orķestru no visas Latgales un arī citiem Latvijas novadiem. Tie notikuši Rēzeknē, Daugavpilī un citās lielākajās Latgales pilsētās, bet kopš 2005. gada tiek rīkoti Daugavpilī. Latgales dziesmu svētki ir vairāk nekā muzikāls notikums – dziesma ir kļuvusi par Latgales kodu, kas nes līdzi gan pagātni, gan nākotnes cerību.

Muzikologs Ēvalds Daugulis savā darbā Latgales dziesmu svētki: hronoloģiskais aspekts Mūzikas akadēmijas Rakstos raksta: “Mūsdienu muzikologu atklājumi lēni sasniedz sabiedrību un ne pārāk daudz ietekmē tās apziņu par mūzikas vēstures procesiem. To varam attiecināt arī uz Latgales dziesmu svētku hronoloģiju. Pagaidām Latgales dziesmu svētkiem nav konsekventas un vienotas numerācijas.”

Skaudrie svētki

Runājot par Latgales dziesmu svētkiem, protams, visvairāk aizdomājamies par 1940. gada 15. un 16. jūniju, kad tie norisinājās vienlaikus ar Latvijas okupāciju. Toreiz gan svētku dalībnieki, gan publika asarām acīs trīs reizes pēc kārtas nodziedāja Dievs, svētī Latviju!, kas izvērtās par neaizmirstami emocionālu tautas vienotības mirkli.

foto: augsdaugava.lv
Latgales dziesmu svētki Stropu estrādē 1940. gada jūnijā.
Latgales dziesmu svētki Stropu estrādē 1940. gada jūnijā.

1940. gada jūnijā Stropu estrādē Latgales dziesmu svētkos piedalījās vairāk nekā 11 000 dziedātāju un 98 500 skatītāju. Pasākumus apmeklēja seši valdības ministri. Svētki beidzās 16. jūnijā, neilgi pirms Sarkanās armijas ienākšanas Latvijā. Valsts prezidents Kārlis Ulmanis Daugavpili neapmeklēja, jo veidojās saspīlēta Latvijas iekšpolitiskā un ārpolitiskā situācija. Prezidenta uzrunu svētku dalībnieki noklausījās radiofonā.

Speciāli šiem svētkiem tika izbūvēta jauna estrāde Stropu mežā pie Daugavpils. Vienības nama koncertzālē notika tautas tērpu godalgošanas akts. 16. jūnijā sākās gājiens uz svētku estrādi. Pie goda vārtiem, kas bija izveidoti no trīs sarkanbaltsarkanu karogu pāriem un zaļām vītnēm, goda viesus iznāca sagaidīt Latgales dziesmu svētku rīcības komitejas prezidijs. Abās pusēs ceļam bija sastājušies arī visu Austrumlatvijas pilsētu un pagastu vecākie.

To visu labi atceras daugavpiliete Natālija Seņkova, kura uz svētkiem bija devusies kopā ar savu tēti, būdama deviņus gadus veca meitene. Nostājušies vienā estrādes malā, abi vērojuši svētku gājienu un koristu došanos uz savām vietām. Bijusi skaista, saulaina diena, svētkos sapulcējies ļoti daudz cilvēku. “Dziesmu svētki pilsētai bija ļoti svinīgs notikums. Pilsēta gatavojās. Toreiz reti kuram bija automašīna, cilvēki brauca ar līnijdroškām. Netālu no estrādes tika izveidots liels stāvlaukums zirgu pajūgiem, ar kuriem skatītāji bija sabraukuši uz svētkiem. Estrādē bija nelielas būdiņas, kurās tirgoja alu. Kad atnācām, gājiens jau bija sācies. Man atmiņā palicis viens puisis, kas gāja garām melnos hromādas zābakos, tie bija uzspodrināti un laistījās,” viņa stāsta pašvaldības portālam augsdaugava.lv. Tēvs devies pēc alus un piekodinājis meitai stāvēt uz vietas. Gājiens beidzās, Natālijai apnika gaidīt, viņa devusies meklēt tēvu, taču viens otru pazaudējuši, un pēc kāda laika meitene viena devusies kājām uz mājām. Kamēr maldījusies tēva meklējumos, dzirdējusi no estrādes skanam latviešu tautasdziesmas.

foto: augsdaugava.lv
Natālija Seņkova par 1940. gada Latgales dziesmu svētkiem: “Pilsētai tas bija ļoti svinīgs notikums, speciāli šiem svētkiem tika uzbūvēta estrāde. Toreiz reti kuram bija automašīna, cilvēki brauca ar līnijdroškām.”
Natālija Seņkova par 1940. gada Latgales dziesmu svētkiem: “Pilsētai tas bija ļoti svinīgs notikums, speciāli šiem svētkiem tika uzbūvēta estrāde. Toreiz reti kuram bija automašīna, cilvēki brauca ar līnijdroškām.”

Nākamajā dienā pa toreizējo Šosejas ielu (tagad 18. novembra iela) gājušas krievu karavīru kolonas, un mazā Natālija ar bērniem skrējusi skatīties. Neviens karavīrus te nav gaidījis un nav zinājis par viņu ierašanos. Tajā pašā dienā nošāvies kāds Latvijas armijas virsnieks ar savu sievu, kuri dzīvojuši sarkanu ķieģeļu mājā šajā ielā. “Tā bija sensācija, mēs ar bērniem ielavījāmies pa vārtiem viņu dzīvoklī un redzējām abus zārkus, izskatījās biedējoši. Viņi noteikti zināja, ka tiks represēti vai nogalināti.”

Padomju okupācijas laikā 1950. gada jūlijā jau tika rīkoti Grīvas dziesmu svētki, bet 1970. gadā trimdā Toronto (Kanāda) notika Pirmie latgaļu dziesmu svētki. 1990. gadā Stropos atsākās atjaunotās Latvijas dziesmu svētki. Šajā gadā Latgales novada dziesmu svētki notika neilgi pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanas – 26. un 27. maijā Terēzes Brokas vadībā. Pasākuma priekšvakarā notika dievkalpojums un garīgās mūzikas koncerts Romas katoļu Svētā Pētera baznīcā. Svētku izskaņā Stropu estrādē dziedātāju bija vairāk nekā astoņi tūkstoši. Milzīgu sajūsmu izraisīja toreizējā Latvijas Augstākās Padomes prezidija priekšsēdētāja Anatolija Gorbunova runa; daļu no tās viņš teica latgaliski. Pēc svētku dalībnieku atmiņām, “Gorbunovs savā runā bija ļoti piesardzīgs. Viņš teica, ka apsveic šo pasākumu un ka tas it kā sasaucas ar 1940. gada notikumiem”.

Kārlis Ulmanis: “Man patiesi žēl…”

1940. gada jūnijā – laikā, kad uz Latvijas robežas norisinājās dramatiski notikumi – Valsts prezidents Kārlis Ulmanis palika Rīgā un Latgales dziesmu svētku dalībniekus uzrunāja pa radio. Viņš teica: “Starptautisko notikumu straujums šajā nedēļā ir pārsniedzis visu, ko mēs līdz šim bijām piedzīvojuši. Šāds stāvoklis prasa manu klātbūtni Rīgā, un es ceru, ka jūs visi to arī sapratīsiet. Man patiesi žēl, ka nevaru personīgi piedalīties lielajos Latgales svētkos un būt ar jums kopā jūsu priekā un sajūsmā.

foto: periodika.lv
1940. gada 17. jūnijā latviešu avīzes pirmajās lappusēs publicēja gan Kārļa Ulmaņa uzrunu Latgales dziesmu svētku dalībniekiem, gan informēja par padomju tanku ienākšanu Latvijā.
1940. gada 17. jūnijā latviešu avīzes pirmajās lappusēs publicēja gan Kārļa Ulmaņa uzrunu Latgales dziesmu svētku dalībniekiem, gan informēja par padomju tanku ienākšanu Latvijā.

Arvien, kad es runāju Latgalē, es esmu pieminējis Latgales svarīgo ģeogrāfisko stāvokli mūsu valstī. Daugavpils ir Daugavas sargs, un Latgale tieši robežo ar mūsu lielo austrumu kaimiņu, ar kuru mūs saista ārkārtīgi svarīgas kopīgas intereses. Tas zīmējas uz mūsu un Padomju Savienības drošību un prasa vispirmā kārtā savstarpēju uzticību. Pie tā jāstrādā mums visiem, tiklab valdībai, kā arī iedzīvotājiem; un te arī Latgalei, tās stāvokļa dēļ, piekrīt svarīga loma. (..)

Es uzrunāju jūs atzinības pilnā cieņā un godbijībā, kā to pelna strādīga, enerģiska, svēta ideālisma iedvesmota cilts, kas to jo redzami pierādījusi pēdējos gados, bet kas bijusi ilgas, senas vēstures nesēja un iznesēja, tautas garīgā spēka glabātāja un saglabātāja, kuras ceļš ir gājis lejā un kalnos, saules spožumā un zem tumšiem padebešiem, lai beidzot atkal sāktos kalnā kāpšana, kas nu tagad lai vairs neapstātos.

Spilgts izpaudums šai rosībai un attīstībai ir šodien sarīkotie Latgales dziesmu svētki, kad, Daugavas krastā sveicienus nesdami, satiekas ar daugaviešiem vīri un sievas no Rēzeknes, Ludzas, Abrenes, Aglonas, Jersikas, Rīgas un visiem pārējiem Latvijas novadiem, lai stiprinātu un paplašinātu pamatus vienprātībai, saderībai, sadarbībai un tautas vienībai.”

Latgales dziesmu svētku centrālie pasākumi 2025. gadā

Trešdien, 28. maijā

*pulksten 14.00 – izstādes Dziesma vieno! atklāšana Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā (Rīgas ielā 8)

Piektdien, 30. maijā

*pulksten 15.00 – izstādes Cauri symtgadei rokstus rokstūt... atklāšana Vienības nama Tradīciju mājā (Rīgas ielā 22a; ieeja no Saules ielas puses)

Sestdien, 31. maijā

* Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolā Saules skola (Saules ielā 8)

* pulksten 15.00 – Latgales tautas tērpu skate

* pulksten 18.00 – latgaliešu skatuvisko tautas deju un mūzikas koncerts

Svētdien, 1. jūnijā

* 17:00 – svētku lielkoncerts Dod man spēku! Stropu estrādē

Raksts tapis sadarbībā ar