
Eiropas Parlaments apstiprina jaunus tarifus Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības precēm

Ceturtdien Eiropas Parlaments atbalstīja tarifu paaugstināšanu mēslošanas līdzekļiem no Krievijas un Baltkrievijas un šo valstu lauksaimniecības produktiem, tā tiecoties samazināt ES atkarību no tiem.
Parlaments apstiprināja Komisijas priekšlikumu par 50% paaugstināt ES tarifus lauksaimniecības produktiem no Krievijas un Baltkrievijas, kam vēl netika piemēroti papildu muitas nodokļi. Mērķis ir vēl vairāk samazināt ES atkarību no šīm divām valstīm. Jaunie tarifi attieksies uz tādiem produktiem kā cukurs, etiķis, milti un dzīvnieku barība.
Regula nosaka arī 6,5% tarifu mēslošanas līdzekļiem, kas importēti no abām valstīm, kā arī muitas nodevas no 40 līdz 45 eiro par tonnu atkarībā no mēslošanas līdzekļu veida laikposmā no 2025. līdz 2026.gadam. Šie tarifi pieaugs līdz 430 eiro par tonnu līdz 2028.gadam. Krievijas un Baltkrievijas peļņa no mēslošanas līdzekļu eksporta tiek uzskatīta par tiešu ieguldījumu Krievijas karā pret Ukrainu.
Ierosinātie pasākumi ievērojami samazinās attiecīgo preču importu ES, neatkarīgi no tā, vai tās ražotas Krievijā un Baltkrievijā vai tieši vai netieši eksportētas no šīm valstīm. Paredzams, ka tas veicinās ES mēslošanas līdzekļu ražošanas diversifikāciju, ko pašlaik ietekmē zemās importa cenas.
Tiesību aktā Komisijai arī uzdots uzraudzīt cenu pieaugumu un jebkādu iespējamo kaitējumu iekšējam tirgum vai ES lauksaimniecības nozarei, kā arī veikt pasākumus, lai mazinātu ietekmi.
Regulu pieņēma ar 411 balsīm par, 100 balsīm pret un 78 atturoties.
Pastāvīgā ziņotāja par Krieviju Inese Vaidere (EPP, Latvija) teica: "Regula, ar ko pakāpeniski palielina muitas nodokļus produktiem no Krievijas un Baltkrievijas, palīdzēs novērst to, ka Krievija izmanto ES tirgu kara finansēšanai. Nav pieņemams, ka trīs gadus pēc tam, kad Krievija sāka pilna mēroga karu, ES joprojām iepērk lielus daudzumus kritiski svarīgu produktu, turklāt šis imports ir ievērojami pieaudzis.
Priekšlikums veicinās ES mēslošanas līdzekļu ražošanu, kas cietusi no lēta Krievijas importa, vienlaikus dodot lauksaimniekiem laiku pielāgoties. Svarīgi, ka priekšlikumā iekļauti arī uzraudzības noteikumi, kas ļaus Komisijai rūpīgi sekot mēslošanas līdzekļu tirgum un rīkoties, ja cenas strauji pieaugs."
Lai stātos spēkā, regula ir oficiāli jāpieņem Padomē un pēc tam jāpublicē ES Oficiālajā Vēstnesī.
Kālija un slāpekļa mēslošanas līdzekļu imports no Krievijas, kas jau 2023.gadā bija augsts, 2024.gadā ievērojami pieauga. Komisija norāda, ka šajā regulā minēto mēslošanas līdzekļu imports atspoguļo ekonomisko atkarību no Krievijas. Ja šo situāciju neizmainīs, tā varētu kaitēt ES nodrošinātībai ar pārtiku un padarīt ES neaizsargātu pret iespējamām Krievijas manipulācijām.
Lai risinātu šos jautājumus, Komisija 2025.gada 28.janvārī iesniedza priekšlikumu noteikt tarifus mēslošanas līdzekļiem un noteiktiem lauksaimniecības produktiem no Krievijas un Baltkrievijas.