
Ventspils novada domes deputātu kandidāti: vismazākā konkurence, ardievas Ventspilij un stabilais zaļzemnieks

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Ventspils novada domes deputātu kandidātiem. Uz vietu Ventspils novada domē šajās pašvaldību vēlēšanās ir vismazākā konkurence valstī – tikai 3,7 deputāts (vislielākā konkurence Jēkabpils novadā – 13,7 kandidāts) uz vienu vietu.
Ventspils novada domē jāievēl 15 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 56 no četriem sarakstiem. No Zaļo un zemnieku savienības, Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK un Latvijas Reģionu apvienības pieteikts maksimālais kandidātu skaits -18, bet no “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” kandidē tikai divi.

* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” saraksta divnieks ir pašnodarbinātā Egita Žeibe un celtnieks Sandis Ozollapa. Abu iesniegtā programma neatšķiras no daudzos citos novados suverēno jaunlatviešu iesniegtā dokumenta un neakcentē konkrētas novada problēmas.
* Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK saraksta līderis ir Ventspils novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Zariņš. Aiz viņa seko Vārves pagasta gaļas pārstrādes uzņēmuma “Miesnieks” realizācijas daļas vadītājs, arī novada deputāts Andris Vārpiņš un Ugāles bērnudārza “Lācītis” vadītāja Ilze Venškevica. Ventspils novada nacionāļu saraksts ir visnotaļ izglītots, seši no 18 deputātu kandidātiem kā savu pamata darbavietu norādījuši kādu izglītības iestādi. Savukārt viens no sarkastā iekļautiem kaut arī iet uz skolu, to vēl nav beidzis. Sarakstā kandidē šajās pašvaldību vēlēšanās startējošais viens no astoņiem visjaunākajiem deputāta kandidātiem – 18 gadus vecais, 2007. gadā dzimušais vidusskolnieks Romans Giedrjus Gorjunovs (ar 11. numuru).

* Zaļo un zemnieku savienības liste ir pašreizējas novada varas liste, jo tajā pirmie numuri ir pašreiz novada pie stūres esošie “stūrmaņi”, novada domes deputāti – Ventspils novada domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Guntis Mačtams, SIA “Komercveiksmes” vadītāja vietnieks, izpilddirektors būvniecības jomā Agris Bileskalns, Ventspils novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas vieglatlētikas treneris Aigars Matisons, pašreizējais novada mērs Aivars Mucenieks un Tārgales pamatskolas skolotāja Ilze Judzika. Viņi priecājas, ka Ventspils novadu pirms četriem gadiem nav skārusi administratīvi teritoriālā reforma: “Aizvadītajos gados teritoriālā reforma skārusi daudzas pašvaldības, taču mēs esam lepni un gandarīti, ka šogad pašvaldību vēlēšanas varam sagaidīt kopā savā Ventspils novadā.”
* Latvijas Reģionu apvienības (LRA) pirmie divi līderi arī ir novada deputāti: biedrības “Popes muiža” valdes locekle, Ventspils 4. vidusskolas sociālo zinību un vēstures pedagoģe Dace Vašuka un etniskā kultūras centra “Suiti” pārstāvis Māris Dadzis. Trešā ir kultūras darba vadītāja Ugāles Tautas namā “Gaisma” un Usmas Tautas namā Elana Jurgena. Reģionu apvienība pašlaik ir novada domes opozīcijā un to uzsver arī savā priekšvēlēšanu programmā: “Esam iestājušies par reformām, atbalstot labos darbus pašvaldībā. Pat, nesēžot pie domes vadības galda, varam apgalvot, ka mūsu priekšvēlēšanu programma tika pildīta. Bijām opozīcija, kurā ieklausās. Sekojām līdzi, kritizējām, kad bija pelnīti, tā liekot pašvaldībai strādāt labāk.” LRA vēlas novada pašvaldības centrālo aparātu “izvākt” no Ventspils un raksta: “Pietiek uzturēt divas domes ēkas citā pašvaldībā, ja pašiem pagastos ēkas stāv tukšas. Ventspils pilsētā jāatstāj tikai speciālisti, kurus klātienē apmeklē iedzīvotāji. Pārējiem jāstrādā tuvāk saviem pagastiem. Katrā pagasta pārvaldē atkal jābūt pārvaldniekam. Pagastu pārvalžu reforma nav sevi attaisnojusi. Ir jāsamazina priekšnieku skaits domē. Domes priekšsēdētājs un viens vietnieks ir pietiekoši.”
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5927 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3634 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem pašvaldību vēlēšanās un nākamais stāsts būs par Liepājas pilsētas domes vēlēšanās iesniegtajiem sarakstiem.