Drošības apsvērumu dēļ no Rīgas ostas izvests sankcijām pakļautais amonija nitrāts
foto: Edijs Pālens/LETA
Minerālmēsli Rīgā tika iesaldēti saskaņā ar Eiropas Savienības 2022. gada martā pieņemtajām sankcijām, kas noteiktas kā reakcija uz Krievijas uzsākto karu Ukrainā.
Runā Rīga

Drošības apsvērumu dēļ no Rīgas ostas izvests sankcijām pakļautais amonija nitrāts

Anna Klāra

Jauns.lv

Rīgas ostā iesaldētā uzņēmuma SIA "Riga Fertilizer Terminal" (RFT) amonija nitrāta krava, tiek izvesta no ostas teritorijas, samazinot iespējamos vides apdraudējuma riskus. Uzņēmumu netieši kontrolē Krievijas uzņēmējs Dmitrijs Mazepins.

Drošības apsvērumu dēļ no Rīgas ostas izvests sank...

2024. gada 1. novembrī Finanšu izlūkošanas dienests (FID) atļāva atbrīvot no iesaldēšanas sankcijām pakļautos minerālmēslus, kas tika uzglabāti SIA "Riga Fertilizer Terminal" (RFT) terminālī. Šī atļauja tika piešķirta, lai novērstu iespējamu vides apdraudējumu. Sākotnēji bija plānota minerālmēslu izsole, tomēr izsoļu process nenotika.

2025. gada 5. martā tika pieņemts FID lēmums par RFT terminālī uzglabātā amonija nitrāta pārdošanu Latvijā reģistrētam komersantam, kas nav pakļauts starptautiskajām sankcijām. Arī šī atļauja tika sniegta, lai novērstu iespējamo vides apdraudējumu. Visi pārdošanas rezultātā iegūtie līdzekļi jau ir iesaldēti Latvijas kredītiestādēs, ievērojot sankciju režīmu.

Pašlaik turpinās minerālmēslu fiziskā izvešana no RFT termināla, un lielākā daļa amonija nitrāta, jeb aptuveni 75% no visa amonija nitrāta, jau ir izvesta, tādējādi samazinot iespējamos vides apdraudējuma riskus.

Konteksts

Minerālmēsli tika iesaldēti saskaņā ar Eiropas Savienības 2022. gada martā pieņemtajām sankcijām, kas noteiktas kā reakcija uz Krievijas uzsākto militāro agresiju pret Ukrainu.

Sankciju subjekts Dmitrijs Mazepins netieši kontrolē gan RTF, gan minerālmēslu īpašniekus, kuru kravas uzglabātas terminālī. Šī iemesla dēļ tika apturēta RFT saimnieciskā darbība un noteikts pienākums nodrošināt minerālmēslu drošu uzglabāšanu līdz to izvešanai.

Eiropas Savienības tiesību akti paredz iespēju piemērot izņēmumus sankciju režīmam, tostarp gadījumos, kad nepieciešams steidzami novērst būtisku vides apdraudējumu. No 2024. gada 1. aprīļa sankciju izņēmumu piemērošanā Latvijā kompetentā iestāde ir Finanšu izlūkošanas dienests.