Izveidots digitālās veselības terminu glosārijs
foto: Lita Millere/LETA
Ilustratīvs attēls.
Sabiedrība

Izveidots digitālās veselības terminu glosārijs

Ziņu nodaļa

Jauns.lv / LETA

Digitālās veselības biedrība (DVB) izveidojusi digitālās veselības terminu glosāriju, informēja biedrības pārstāvji.

Izveidots digitālās veselības terminu glosārijs...

DVB skaidro, ka glosārijs nodrošinās vienotu izpratni un precīzu terminoloģiju digitālās veselības jomā starp dažādiem nozares pārstāvjiem. Kā uzsver biedrībā, straujā digitālo risinājumu attīstība veselības aprūpē rada nepieciešamību pēc skaidri definētiem terminiem, lai nodrošinātu efektīvu komunikāciju starp veselības aprūpes speciālistiem, tehnoloģiju izstrādātājiem, pētniekiem un politikas veidotājiem. Tāpat glosārijs veicinās jaunu risinājumu ieviešanu veselības aprūpes nozarē, uzsver biedrībā.

Glosārija izstrādē piedalījās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistrantūras programmas "Rehabilitācija" studenti - sertificēti fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēdi un medicīnas māsas, kas ikdienā strādā ar viedajām tehnoloģijām veselības aprūpē. Tāpat nozīmīgu ieguldījumu snieguši RSU docētāji un Valsts valodas centrs (VVC), kas nodrošināja terminu precizitāti un atbilstību latviešu valodas normām.

Ideja par glosārija izveidi radās 2022.gadā biedrības valdes priekšsēdētājam Kristapam Kraftem, kura vadībā tika izveidots pirmais glosārija melnraksts angļu valodā. Pagājušajā gadā iniciatīvu pārņēma Guna Semjonova, sadarbojoties ar veselības aprūpes nozares ekspertiem, VVC Terminoloģijas un tiesību aktu tulkošanas departamentu un Informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas un elektronikas terminoloģijas apakškomisijas pārstāvjiem.

Kopš šī gada sākuma glosārijs latviešu valodā publicēts DVB tīmekļvietnē un tiks regulāri papildināts, norāda biedrībā. Glosārijs ir alfabētisks tekstā lietotu specifisku, maz pazīstamu vārdu, frāžu, nozares terminu un to skaidrojumu vai tulkojumu saraksts.

Jau vēstīts, ka DVB plāno organizēt pasākumus par datiem un digitalizāciju, kā arī turpināt kontaktus ar citām institūcijām, lai veicinātu jaunu iniciatīvu attīstību. Biedrība norādījusi, ka tās mērķis ir veidot atvērtu un produktīvu dialogu, kas palīdzēs uzlabot veselības aprūpes kvalitāti un pieejamību visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Kā ziņots, no šī gada e-veselības sistēmas pārziņa funkcijas pārņēmis SIA "Latvijas Digitālās veselības centrs". Centra uzdevums ir pārvaldīt veselības nozares digitalizāciju, radīt un uzturēt digitālās veselības pakalpojumus, kā arī nodrošināt veselības aprūpes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju infrastruktūras darbu.

Pakāpeniski līdz 2027.gadam plānots reorganizēt arī pārējo Veselības ministrijas (VM) resora pārziņā esošo valsts informācijas sistēmu un datubāžu iestāžu tehnisko uzturēšanu. Uzņēmums SIA "Latvijas Digitālās veselības centrs" reģistrēts 2004.gadā, un tā pamatkapitāls ir 348 721 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma visu kapitāldaļu turētāja ir VM.