
Jauniestudējuma "Stāsts par Parsifalu" pirmizrāde Jaunajā Rīgas teātrī
Vācu režisors Matiass Hartmans pirmo reizi iestudē izrādi Latvijas skatītājiem Jaunajā Rīgas teātrī – "Stāsts par Parsifalu".





FOTO: teātra mīļotāji piepilda JRT zāli - pirmizrāde “Stāstam par Parsifalu”

Šodien, 25. aprīlī, Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lielajā zālē notika vācu režisora Matiasa Hartmana (Matthias Hartmann) iestudējuma “Stāsts par Parsifalu” pirmizrāde – viņa pirmais darbs Latvijas teātrī.
Hartmans, kurš līdz šim strādājis Vācijas, Austrijas un Šveices vadošajos teātros, kā arī iestudējis operas Milānas Teatro alla Scala, Florencē, Parīzē, Cīrihē un Ženēvā, ir bijis Bohumas Schauspielhaus, Cīrihes Schauspielhaus un Vīnes Burgtheater mākslinieciskais vadītājs. Tagad viņš debitējis uz Latvijas skatuves ar vienu no Eiropas literatūras lielākajām varoņsāgām – Parsifala stāstu.
Izrādē Hartmans pievērsies vientieša Parsifala tēlam – cilvēkam, kurš, audzināts mežā, nonāk pasaulē, kurā nav iemācīts līdzjūtībai. Viņš neizbēgami kļūst par to, no kā viņu vēlējās pasargāt. Režisors uzsver, ka šis darbs runā par to, kā cilvēkam tiek dotas ne tikai vienas, bet arī otrās iespējas – ja vien mēs esam gatavi tās izmantot.
Pirms radīt iestudējumu, Hartmans iedziļinājies viduslaiku dzejas romānos par Parsifalu un Svēto Grālu, Vāgnera operā Parsifals, amerikāņu režisora Roberta Vilsona scenārijā, kā arī šveiciešu rakstnieka Ādolfa Mušga apjomīgajā romānā Sarkanais bruņinieks. Iedvesmojies no šiem avotiem, viņš radījis savu stāsta versiju – īpaši JRT skatītājiem.
Parsifalu izrādē pavada zīmētājs Vilis Daudziņš, bet lomās redzami arī Guna Zariņa, Gundars Āboliņš, Kaspars Znotiņš, Ivars Krasts, Aminata Grieta Diarra, Evelīna Priede un Ričards Murāns.
Radošajā komandā piedalās kostīmu māksliniece Jana Čivžele, komponists Jēkabs Nīmanis, video mākslinieks –8 un scenogrāfs Folkers Hintermeiers (Volker Hintermeier), kurš pazīstams ar darbiem gan teātrī, gan operā.
“Stāsts par Parsifalu” ir eksistenciāls, simboliem bagāts ceļojums cilvēkā, ko Hartmans padara laikmetīgi saprotamu, vienlaikus saglabājot saknes Eiropas kultūras mantojumā.