Sabiedrība

FOTO, VIDEO: kā Jūras spēki sargā zemūdens kabeļus un citu kritisko infrastruktūru pie Latvijas

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Pēdējo mēnešu laikā pieaudzis bažu līmenis par Krievijas īstenotiem hibrīddraudiem pret Eiropas zemūdens infrastruktūru, īpaši Baltijas jūrā. Oktobrī tika bojāti gan sakaru kabeļi starp Somiju un Igauniju, gan arī gāzesvads “Balticconnector”, kas lika sabiedrotajiem pārvērtēt savas spējas aizsargāt jūras infrastruktūras drošību.

FOTO, VIDEO: kā Jūras spēki sargā zemūdens kabeļus...

Reaģējot uz notikušo, NATO 24. oktobrī uzsāka operāciju "Baltic Sentry", kuras mērķis ir stiprināt militāro klātbūtni reģionā un veikt pastiprinātu zemūdens infrastruktūras uzraudzību. Latvijas Jūras spēki šīs operācijas ietvaros veic diennakts patrulēšanu Baltijas jūrā.

Uzraudzība, kas sākas krastā

Kā skaidro Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centra (MRCC) vadība, pirmās pazīmes par iespējamu apdraudējumu visbiežāk tiek fiksētas krastā. Jūras spēku rīcībā ir instrumenti, kas ļauj izsekot kuģu pārvietošanās modeļiem. Ja, piemēram, lielizmēra tankeris pēkšņi maina kursu vai palēnina gaitu netālu no kritiskas infrastruktūras, tas tiek uzskatīts par novirzi no normas un tiek nekavējoties pārbaudīts.

“Tas, kas šķiet neliela kursa novirze, var būt svarīgs signāls,” uzsver MRCC pārstāvis. “Šādās situācijās mēs sazināmies ar kuģa apkalpi, izvērtējam situāciju un, ja nepieciešams, nosūtām uz vietu dežūrējošu patrulkuģi. Reizēm tiek piesaistīti arī sabiedroto spēki, kuri atrodas tuvāk incidenta vietai un spēj ātri reaģēt.”

Piedāvājam reportāžu no Jūras spēku kuģiem par to, kā tiek fiksēti aizdomīgi kuģi, uzraudzīta sakaru kabeļu drošību un kāda ir sadarbība ar sabiedrotajiem.

Kā Jūras spēki sargā kritisko infrastruktūru “Baltic Sentry” ietvaros

Piedāvājam reportāžu no Jūras spēku kuģiem par to, kā tiek fiksēti aizdomīgi kuģi, uzraudzīta sakaru kabeļu drošību un kāda ir ...

Fokuss – zemūdens infrastruktūras drošība

Viens no nesenajiem incidentiem – zemūdens sakaru kabeļa bojājums starp Ventspili un Gotlandi – ilustrē, cik būtiska ir precīza un ātra reakcija. Tika izsekoti kuģi, kas atradās kabeļa tuvumā, un informācija nodota izmeklētājiem. Latvijas patrulkuģis devās uz vietu, veica vizuālu pārbaudi un, nepieciešamības gadījumā, uzsāka saziņu ar kuģiem.

Notikuma izmeklēšanā iesaistījās arī Zviedrijas krasta apsardze, kas sniedza atbalstu situācijas izvērtēšanā, demonstrējot sabiedroto gatavību sadarboties.

Patruļkuģi jūrā diennakts režīmā

Patruļkuģu komandieri apstiprina, ka NATO operācijas “Baltic Sentry” ietvaros Latvijas Jūras spēki atrodas jūrā faktiski nepārtraukti.

“Mēs esam gatavībā 24/7, izņemot situācijas, kad laikapstākļi neļauj iziet jūrā,” skaidro viens no komandieriem. “Uzraugām gan kuģu kustību pie zemūdens infrastruktūras, gan arī reaģējam uz jebkādu aizdomīgu rīcību, ja tā tiek konstatēta.”

Operatīvā informācija tiek saņemta no Jūras operāciju centra, pēc kā kuģis dodas uz notikuma vietu, izvērtē situāciju un, vajadzības gadījumā, piesaista papildu līdzekļus – piemēram, zemūdens dronus vai specializētus mīnu kuģus.

Zemūdens draudi – kā meklēt adatu siena laukā

Mīnu kuģi šobrīd darbojas ne tikai apmācību, bet arī aktīvu patrulēšanas režīmā. Komandieris uzsver, ka precīza zemūdens kabeļu atrašanās vietas noteikšana ir izaicinoša – “tā ir kā adatas meklēšana siena laukā”.

Tāpēc īpaši svarīga ir modernā tehnika, ar ko šie kuģi ir aprīkoti – sonāri, zemūdens skeneri, droni un citas iekārtas, kas ļauj identificēt anomālijas un potenciālos draudus pie zemūdens infrastruktūras objektiem.

Sabiedroto klātbūtne – signāls potenciālajiem draudiem

Latvijas Jūras spēki cieši sadarbojas ar NATO partneriem, tostarp informācijas apmaiņā par kuģu kustību Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā.

“Mēs koordinējam darbības ar sabiedrotajiem, jo mūsdienu apstākļos jūras infrastruktūra kļūst par vienu no hibrīdkara mērķiem,” uzsver mīnu kuģa komandieris. “Mūsu uzdevums ir ne tikai nodrošināt drošību, bet arī dot skaidru signālu, ka šie objekti tiek uzraudzīti.”

Ne tikai atbilde – arī atturēšanas mehānisms

Lai gan operācija “Baltic Sentry” tika uzsākta kā atbilde uz konkrētiem bojājumiem Baltijas jūrā, tās nozīme ir daudz plašāka. Tā apliecina sabiedroto vienotību, klātbūtni un gatavību rīkoties. Baltijas jūra šobrīd nav tikai tirdzniecības un transporta ceļš – tā kļūst par ģeopolitiskas stabilitātes simbolu.