VIDEO: "Savus bērnus es vairs nevaru izlaist pagalmā!" Jēkabpils novadā aizvien biežāk tiek manīti lāči

Jēkabpils novada iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču klātbūtni lauku sētu tuvumā. Kalna pagasta iedzīvotājs un mednieks Aivars Liepkalns "Vidusdaugavas televīzijai" norāda, ka situācija šobrīd ir izveidojusies tik dramatiska, ka viņš savus bērnus pagalmā vairs nevar brīvi izlaist spēlēties.
Liepkalns norāda, ka dzīvnieki novēroti gan viņa izliktajās novērošanas kamerās, gan manīti arī klātienē. "Pats savām acīm esmu redzējis lāci. Protams, vilki un lūši arī redzēti ļoti bieži. Novēroju arī dzīvnieku pēdas aptuveni 50 metrus no savas mājas un, diemžēl, situācija ir tāda, ka savus bērnus es vairs nevaru izlaist pagalmā brīvi paspēlēties - nejūtos drošs par to," skaidro mednieks.
Arī Kalna pagasta iedzīvotāja Judīte, kurai patīk sēņot un ogot vietējā mežā, atklāj, ka plēsēju tuvums viņu padarījis piesardzīgu. "Tā bija agra ziema, kad man vīrs taisījās iet uz mežu malku zāģēt, bet nepagāja ne pusstunda, kad viņš bija jau atpakaļ. Es prasīju "Kas tad noticis?", uz ko viņš atbildēja, ka meža malā bija tikko iemītas, svaigas lāča pēdas," skaidro Judīte.
Mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš norāda, ka pirms diviem gadiem Latvijā varēja manīt aptuveni 130 lāčus, bet šobrīd tie varētu būt aptuveni 150. Bet Dabas aizsardzības pārvaldes Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītāja Karīna Lazdāne skaidro, ka "dzīvniekiem vairs nav tik ļoti bail no cilvēkiem vai transporta kā kādreiz". Tāpat viņa uzsver, ka "cilvēku dzīvesvietām aizvien biežāk pietuvojas tādi dzīvnieki kā stirnas, zaķi un lapsas, un līdz ar to arī plēsēji nāk tuvāk savam dabiskajam ēdienam".
Jau ziņots, ka Zemkopības ministrs un biškopis Armands Krauze marta izskaņā solīja izvērtēt iespēju ierobežot lāču skaitu Latvijā, proti, atļaut daļu nomedīt. Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” viņš klāstīja, ka pirms 20 līdz 30 gadiem Latvijā bija tikai daži lāči, tomēr šobrīd Latvijā esot vismaz 120 īpatņi, tādēļ esot jādomā par šīs īpaši aizsargājamās sugas dzīvnieku limitēšanu, lai to skaits būtiski nepieaugtu. Krauze apgalvoja, ka tas esot cilvēku drošības jautājums, jo lācis uzbrucis arī “Latvijas valsts mežu” darbiniekam.
Krauzes pieminētā saķeršanās ar lāci notika 2022. gada 15. martā dienas vidū Žīguru mežā masīvā, kur mežkopis apsekoja egļu jaunaudzes un, pēc visa spriežot, iztraucēja lāceni ar mazuļiem. Viņš izdzirdēja no biezokņa pīkstošu skaņu, nodomāja, ka varbūt zaķis, sasita plaukstas, bet no eglītēm izskrēja lācis un metās virsū.
Vīrietis mēģināja bēgt, bet nokrita, lācis saķēra aiz kājas, diezgan stipri iekoda kājā, tomēr, par laimi, apgriezās un ieskrēja atpakaļ biezoknī. Mežkopis paša spēkiem devās uz slimnīcu Balvos, kur mediķi pēdai uzlika sešas šuves. No daudz ļaunākām sekām paglāba biezie darba zābaki.