Veselības ministrs atbalsta diskusiju par apmaksātām menstruāciju brīvdienām
foto: Ieva Leiniša/LETA
Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
Sabiedrība

Veselības ministrs atbalsta diskusiju par apmaksātām menstruāciju brīvdienām

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Iespējams, ir pienācis laiks diskusijai par sievietes bioloģiskā cikla īpatnībām, mazinot tabu un stereotipus par menstruācijām, tā ieceri ieviest divas apmaksātas brīvdienas sievietēm mēnešreižu laikā komentējis veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Veselības ministrs atbalsta diskusiju par apmaksāt...

Kā norādīja ministrs, viņš ir gandarīts par ikvienu sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv", jo iniciatīvas apliecina, ka sabiedrība ir gatava iesaistīties labākas valsts veidošanā.

Tāpat Abu Meri sacīja, ka jebkuras iniciatīvas ir vērtējamas gan no atsevišķu sabiedrības grupu interešu skatupunkta, gan no kopējā sabiedrības labuma.

"Es domāju, ka, ļoti iespējams, ir laiks diskusijai, kas veicinātu sabiedrības atvērtību un sapratni par sievietes bioloģiskā cikla īpatnībām, mazinot tabu un stereotipus par menstruācijām," viņš pauda.

Vienlaikus jau šobrīd gadījumos, kad tiešām menstruāciju izraisītā fiziskā un emocionālā diskomforta, sāpju dēļ sieviete nespēj veikt darba pienākumus, ir iespēja gan noformēt darba nespējas lapu, gan veikt darbu attālināti, ja to pieļauj darba specifika un atļauj darba devējs, norādīja ministrs.

Abu Meri aicina sievietes rūpīgi izturēties pret savu veselību, ievērojot veselīgu dzīves veidu - sabalansētu uzturu, fizisko aktivitāšu iekļaušanu ikdienā un pilnvērtīgu miegu.

"Fiziskās aktivitātes un pilnvērtīgs miers var būt labs palīgs sievietes veselības uzlabošanai, un, protams, jāveic nepieciešamie medicīniskie izmeklējumi."

Politiķis uzsver, ka līdz ar mūsdienu medicīnas attīstību attīstās arī ginekoloģijas joma, tāpēc būtiski ar savu ārstu runāt par iespējamiem mehānismiem menstruāciju sāpju atvieglošanai.

Iepriekš "Jaunās vienotības" (JV) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietniece Agnese Krasta aģentūrai LETA norādīja, ka uz brīvdienu ieviešanu sievietēm menstruāciju laikā raugās piesardzīgi. "Pagaidām uz šo iniciatīvu raugos piesardzīgi, jo ir būtiski ņemt vērā gan ietekmi uz budžetu, gan arī vērtēt sociālekonomiskos faktorus, piemēram, vai šāda pieeja nemazina sieviešu konkurētspēju, pretendējot uz kādu amatu darba tirgū, nerada diskriminācijas riskus," klāstīja Krasta.

Savukārt negatīvi iniciatīvu vērtē Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Harijs Rokpelnis. Viņš uzsvēris, ka jau pašlaik iedzīvotājiem pieejamas daudzas brīvdienas, kā arī ir skaidri noteikta kārtība, kā paņemt slimības lapu šādās situācijās, tāpēc papildu regulējuma ieviešana nav nepieciešama.

Iepriekš ziņots, ka iniciatīvas autore Marija Uškanova vēlas panākt, lai Darba likumā tiktu ieviesta norma, kas paredz tiesības sievietēm saņemt līdz divām apmaksātām brīvdienām menstruāciju laikā. Tas uzlabotu sieviešu veselību, labsajūtu un darba vidi, kā arī samazinātu stigmu par menstruācijām. Iniciatīva nodrošinātu arī saprotošāku un taisnīgāku attieksmi pret sievietēm darba tirgū, kā tas jau ieviests, piemēram, Spānijā un Japānā.

Šīs brīvdienas būtu piešķiramas pēc darbinieces izvēles un vajadzības, lai garantētu privātuma ievērošanu un vienkāršotu procesu. Darba devējam būtu pienākums šīs brīvdienas nodrošināt, saglabājot darbiniecei vidējo izpeļņu par šo periodu, līdzīgi kā tas tiek darīts slimības dienās, piedāvā Uškanova. Šo brīvdienu izmantošanu varētu fiksēt darba laika uzskaites sistēmā kā īpašu atzīmi - "menstruāciju atvaļinājums". Šāda sistēma jau darbojas vairākās valstīs, un to varot pielāgot arī Latvijas tiesiskajam regulējumam, nepārslogojot administratīvos resursus.

Idejas autore pārliecināta, ka rezultātā sievietes varētu atjaunot spēkus un atveseļoties no menstruāciju izraisītā fiziskā un emocionālā diskomforta, mazinot nepieciešamību lietot pretsāpju līdzekļus vai strādāt ne savā labākajā stāvoklī. Tāpat darbinieces justos novērtētas un saprastas, kas veicina lojalitāti, darba ražīgumu un pozitīvu attieksmi pret darba devēju. Vēl varētu cerēt uz mazāku izdegšanu un stresa līmeni, jo iespēja atpūsties īstajā brīdī palīdz novērst ilgtermiņa veselības problēmas un mentālo izsīkumu. Tāpat tas veicinātu stigmas mazināšanu - šādas pārmaiņas veicinātu sabiedrības atvērtību un sapratni par sievietes bioloģiskā cikla īpatnībām, mazinot tabu un stereotipus par menstruācijām.