Siguldas novada pašvaldības finansiāli atbalstīs E. coli infekcijas skarto bērnu ģimenes
foto: Evija Trifanova/LETA
Siguldas novada pašvaldības finansiāli atbalstīs E. coli infekcijas skarto bērnu ģimenes.
Novadu ziņas

Siguldas novada pašvaldības finansiāli atbalstīs E. coli infekcijas skarto bērnu ģimenes

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Siguldas novada pašvaldības finansiāli atbalstīs E. coli jeb zarnu nūjiņas izraisītās infekcijas skarto bērnu ģimenes, informē pašvaldība.

Siguldas novada pašvaldības finansiāli atbalstīs E...

Saskaņā ar pēdējiem aktuālajiem datiem novadā ir apstiprināti 13 saslimšanas gadījumi.

Ģimenes, kurās ir saslimušie, var pieteikties un saņemt pabalstu krīzes situācijā. Atbalsts tiek piešķirts līdz vienas valstī noteiktās minimālās mēnešalgas jeb 740 eiro apmēram. Iesniegums jāadresē Siguldas novada pašvaldības Sociālajam dienestam.

Tuvākajā Siguldas novada domes sēdē, kas notiks 24. aprīlī, plānots skatīt jautājumu par papildu atbalsta piešķiršanu - vienreizēju finansiālu atbalstu Siguldas novadā deklarētajai ģimenei, ja bērna medicīniskajā anamnēzē ir norādīts, ka viņam diagnosticēta enterohemorāģiskā E. coli infekcija un ārstēšanās laikā bērns ticis stacionēts intensīvās terapijas nodaļā.

Tāpat pašvaldība atgādina, ka ir pieejama bezmaksas psiholoģiskā palīdzība.

Pašvaldība uzsver, ka turpina regulāri sekot līdzi atbildīgo dienestu pārbaudēm, lai informētu sabiedrību un bērnu vecākus par aktuālo situāciju. Pašvaldība ir pastāvīgā saziņā ar izglītības iestādēm, lai apzinātu aktuālo situāciju un sniegtu nepieciešamo atbalstu. Pašvaldības izglītības iestādēs, kurās tiek sniegti ēdināšanas pakalpojumi, tiek veikti pastiprināti drošības pasākumi, tostarp papildu dezinfekcija un citi piesardzības pasākumi.

Lai mazinātu infekcijas izplatības risku un pasargātu citus bērnus, iestāžu darbiniekus un sabiedrību kopumā, pašvaldība aicina vecākus nevest bērnus uz izglītības iestādēm, tostarp uz interešu izglītības nodarbībām vai citiem ārpus skolas pulciņiem, ja ģimenē ir novēroti saslimšanas simptomi.

Jau vēstīts, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) otrdien sācis epidemioloģisko izmeklēšanu vēl trīs Šiga toksīnu producējošo E. coli infekcijas gadījumos, liecina informācija SPKC mājaslapā.

Saslimušie ir divi pieaugušie un viens jaunietis vecuma grupā no 15 līdz 18 gadiem. Saslimušie ārstējas ambulatori. Kā norāda SPKC, patlaban nevar apgalvot, ka šie gadījumi ir saistīti ar uzliesmojumu un ir nepieciešamas papildu laboratoriskā pārbaude.

Līdz ar to kopā līdz šim reģistrēti vismaz 60 E. coli saslimšanas gadījumi.

Pārtikas un veterinārais dienests pārbaudēs noņemtajos 140 pārtikas produktu paraugos un 19 nomazgājumos no ārējās vides objektiem un personāla rokām Šiga toksīnu producējošā E. coli jeb zarnu nūjiņas infekcija nav konstatēta.

Tāpat dienests saņēmis atbildes par 84 nomazgājumu paraugiem, kas izmeklēti uz higiēnas kritērijiem. Visi paraugi bijuši atbilstoši, norādīja PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vecākā eksperte Svetlana Aļminoviča-Miļjanoviča.

SPKC pirmdien vēstīja, ka saslimstības analīze šobrīd nenorāda uz tālāku infekcijas izplatīšanos kontaktpersonu vidū.

SPKC skaidro, ka visiem cilvēkiem un dzīvniekiem zarnās ir baktērijas, ko sauc par Escherichia coli (E. coli) jeb zarnu nūjiņu. Tās ir daļa no cilvēku normālās baktēriju floras un parasti nekaitīgas. Tomēr ir īpaši E. coli celmi, kas spēj veidot toksīnus jeb indīgas vielas un izraisīt nopietnu slimību.

Šos celmus dēvē par STEC/VTEC (Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E. coli). Tie var izraisīt smagu, asiņainu caureju, kas dažos gadījumos rada akūtu nieru mazspēju, kam nepieciešama intensīva aprūpe.

Šo celmu galvenais rezervuārs ir zālēdāji dzīvnieki, īpaši liellopi. Izraisītājs izdalās no dzīvnieka vai no cilvēka organisma ar fekālijām. Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku, nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus. Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.

SPKC atgādina pārtiku apstrādāt termiski atbilstoši, zem tekoša ūdens skalot augļus un dārzeņus, un īpaši tos produktus, kas netiks termiski apstrādāti pirms patēriņa. Ja parādās infekcijas simptomi - krampjveida sāpes vēderā vai asiņaina caureja - nekavējoties jāsazinās ar ārstu.