Cilvēku bezatbildības dēļ Latvijas dzīvnieku patversmes ir pārpildītas

Dzīvnieku patversmju darbinieki ir tuvu izmisumam. Pēdējos četros gados strauji pieaudzis klaiņojošo dzīvnieku skaits. Šobrīd Latvijā kopumā darbojas 25 patversmes, no tām astoņas pašvaldību un 17 privātās. Teju visas šobrīd ir pārpildītas, vēsta 360TV Ziņas.
Artjoms, pastaigājoties ar savu suni Hārliju Madonas pusē, atradis vien trīs nedēļas vecus kucēnus, kurus kāds bija atstājis purvainā mežā nomirt. Kucēnu pagaidu aprūpi uzņēmās Artjoma ģimene, jo vietējā dzīvnieku patversme viņus uzņemt nevar.
“Vajag 24 stundas ar viņiem būt, bet mēs te esam tikai darba laikā. Varētu ņemt uz māju, bet diemžēl visiem patversmju darbiniekiem arī mājās ir pilns ar dzīvniekiem,” par situāciju patversmē “Lazdonītis” stāsta tās pārstāve Natālija.
Tik kritiska situācija esot visā Latvijā. Cilvēku bezatbildības dēļ patversmes ir pārpildītas. Šķiet, ka pagaidām risinājuma ar pārpildītajām patversmēm nav. Iespējams, varētu līdzēt lielāki sodi suņu un kaķu pavairotājiem.
“Mēs kā patversme kaut ko izdarām pret PVD, mums uzreiz brīdinājums, sods. Parastais cilvēks savairo, sadara visu, ko grib - pie viņa atbrauc, durvis var neatvērt, jo tas tak PVD. Tas arī viss, bet no tiem, kuri dara, no tiem prasa,” par netaisnību stāsta Natālija.
Valmieras patversme ik gadu uzņem apmēram 130 bez saimnieka palikušus dzīvniekus, taču lielākā daļa tik un tā spiesta palikt uz ielas, jo arī šajā patversmē nav brīvu vietu.
Valmieras dzīvnieku patversmes dzīvnieku kopēja neslēpj sāpes: “Aizbrauc uz ārzemēm un atstāj. Vai arī saimnieks miris un suns izmests uz ielas – mēs negribam viņu mantot. Viss ir ļoti traki. Paliek tikai sliktāk,” tā Annija, kura šajā patversmē darbojas kā dzīvnieku ķērāja.
Valmieras dzīvnieku patversmes veterinārārste Iveta norāda uz praksi citās valstīs, kas, iespējams, palīdzētu risināt situāciju: “Ļoti labi tā kā dažās valstīs, piemēram, Anglijā. Tur ir jāiziet komisija, lai paņemtu dzīvnieku, ieskaitot psihologu. Viņi arī pārbauda dzīve apstākļus. Mums tā nav - ja grib, var paņemt.”
Patversmēs trūkst ne tikai vietas, bet arī palīdzīgu roku. Ikviens brīvprātīgais aicināts doties pastaigās ar suņiem vai vienkārši atbraukt un samīļot kaķus. Tā dzīvnieks socializējas un tam ir lielāka iespēja atrast jaunu saimnieku.