
Aptauja: vairāk nekā trešdaļa jauniešu skolā vēlas vairāk runāt par klimata izmaiņām

Vairāk nekā trešdaļa jauniešu skolā vēlētos saņemt vairāk izsmeļošas informācijas par klimata izmaiņām, secināts AS "Latvenergo" sadarbībā ar kompāniju "RAIT Custom Research Baltic" veiktajā aptaujā FIZMIX erudīcijas konkursa laikā.
Aptaujā 41% jauniešu norādījis, ka nepiekrīt vai drīzāk nepiekrīt, ka informācija par šīm tēmām skolā ir pietiekama, kas norāda uz nepieciešamību izglītības iestādēs plašāk runāt par klimata izmaiņām un globālo sasilšanu.
Pētījums liecina, ka jauniešiem ir pozitīva attieksme pret videi draudzīgām tehnoloģijām un rīcību. Vairākums - 76% aptaujāto - piekrīt vai drīzāk piekrīt apgalvojumam, ka videi draudzīgas tehnoloģijas un zaļais dzīvesveids var palīdzēt novērst klimata izmaiņas un globālo sasilšanu. Tāpat vairākums uzskata, ka viņu ikdienas izvēlēm ir nozīme klimata izmaiņu mazināšanā.
Lielākā daļa jauniešu norāda, ka viņus satrauc klimata izmaiņas un viņi ievēro zaļā dzīvesveida principus, piemēram, izvēlas dabai draudzīgus pārvietošanās veidus, šķirot atkritumus. Tas norāda uz visai augstu apziņu par individuālās rīcības ietekmi uz vidi.
"Aptauja liecina par to, ka jautājums par klimata izmaiņām un iespējām tās mazināt ir mūsu jaunās paaudzes dienas kārtībā. Tas nozīmē, ka zaļāks dzīvesveids arvien vairāk kļūs par normu un nākotnes risinājumu, tai skaitā enerģētikas jomā, sabiedrība to pieprasīs gan no izglītības sistēmas, gan uzņēmumiem, gan politiķiem," uzsver AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.
Liela ietekme uz jauniešu uzskatiem šajā jautājumā ir vecākiem un ģimenei - puse jauniešu uzticas savu vecāku un ģimenes locekļu viedoklim klimata jautājumos. Tomēr trešdaļai ir neatkarīgs skatījums vai viņi nav pārliecināti par ģimenes viedokļa ticamību. Tāpat puse no jauniešiem paši aktīvi interesējas par klimata jautājumiem un meklē informāciju internetā.
Tuvojas lielākais fizikas festivāls Baltijā
12. aprīlī Rīgā, ATTA centrā norisināsies Elektrum Fizikas festivāls. Jaunieši aicināti iesaistīties aizraujošās fizikas izziņas aktivitātēs un iepazīt nākotnes profesijas STEM – zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas – jomās. Skolu erudīcijas un fizikas konkursa FIZMIX fināls jau 30. reizi notiks festivāla laikā.
Festivāls norisināsies jau piekto reizi, un tā šī gada tēma ir "Misija: Nākotne". Pasākumā visas dienas garumā no plkst.11.00 līdz plkst.17.00 visu vecumu apmeklētāji varēs piedalīties radošās darbnīcās un eksperimentos, kas pārbaudīs intelektuālo un fizisko prasmju robežas. Pasākumā aizraujošas aktivitātes piedāvās Latvijas un Igaunijas zinātnes centri, universitātes, interešu izglītības iestādes, uzņēmumi un izklaides centri. Katru gadu festivāls ir plaši apmeklēts, jauniešiem un ģimenēm novērtējot jēgpilnu laika pavadīšanas iespēju pērn tas pucēja ap 4000 interesentu.
Uz galvenās skatuves iepazīsim Roboskolas virtuālās realitātes maģiju, Jauno fiziķu skolas Haosa laboratoriju, kā arī uzklausīsim ekspertu viedokļus un diskusiju par nākotnes profesijām. Savukārt festivāla noslēgumā apmeklētājus ar koncertu priecēs Fiņķis un Patrisha.
Festivāla laikā norisināsies FIZMIX erudīcijas konkursa pusfināls un fināls 8. un 9. klasēm. Pusfinālā sacentīsies 60 komandas – 10 komandas no katra reģiona – Rīgas pilsētas, Rīgas reģiona, Vidzemes reģiona, Kurzemes reģiona, Vidzemes reģiona un Latgales reģiona. Finālā, kurā piedalās sešas labākas komandas no katra reģiona, tiek noskaidroti konkursa uzvarētāji un galvenās balvas – ceļojuma uz Briseles tehnoloģiju muzejiem – ieguvēji. Fizikas festivāls noris 5. gadu, bet konkurss šogad svin 30 gadu jubileju, un šai laikā tas aizvien bijis nozīmīgākais skolu fizikas un erudīcijas konkurss. Kā norāda pasākuma organizatori, pat laikā, kad skolēnu ir arvien mazāk, konkursa dalībnieku skaits, tieši pretēji, pieaug, šogad piesakoties vairāk nekā 1000 skolēniem visā Latvijā.
Dažādas izziņas un aktivitāšu iespējas piedāvās Igaunijas zinātnes centrs AHHAA un PROTO, Daugavpils Inovāciju centrs, Cēsu kosmosa izziņas centrs, Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs, Latvijas Universitāte, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, Ventspils Digitālais centrs, Rīgas Tehniskā universitāte, Zinātkāres centrs "Futurimo", Zvaigznāja klase, Latvijas Mobilais telefons, Elektrum Enerģijas centrs un Enerģētikas muzejs, Jauno fiziķu skola, Roboskola, Palīgs skolā "Magnum", Liepājas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centrs, zinātnes centrs "Vizium", Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, "Activepark" un citi.