
Vai Latvijas industrijas spēj nodrošināt kritiski svarīgo preču pieejamību? Tiks veikts pētījums

Līdz 2026. gadam Aizsardzības ministrija (AM) kopā ar Ekonomikas ministriju (EM) veiks pētījumu par Latvijas industrijas spējām kritiski svarīgo preču pieejamības nodrošināšanai, teikts valdības apstiprinātajā aizsardzības industrijas un inovāciju atbalsta stratēģijā 2025-2036. gadam.
Veidojot aizsardzības industriālo un tehnoloģisko bāzi, ir nepieciešams garantēt noturīgas tautsaimniecības piegāžu ķēdes, lai krīzes un kara gadījumā nodrošinātu aizsardzības industrijas darbības nepārtrauktību un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) apgādi, teikts stratēģijā. Līdz ar to nepieciešams stiprināt kritiski svarīgo preču, to sastāvdaļu un izejvielu pieejamību, tai skaitā to vietējās ražošanas kapacitāti.
Aizsardzības industrijas piegāžu un inovāciju nodrošinājumam kopumā stratēģija paredz veidot krājumus kritiski svarīgo preču izejvielu un sastāvdaļu pieejamībai tādā apjomā, kas garantē NBS kara laika pārapgādes vajadzības (degviela, pārtika, medikamenti un citas). Paralēli stratēģijā norādīts uz nepieciešamību pētīt iespējamos alternatīvos risinājumus izejvielu un sastāvdaļu radīšanai, kas dažādo piegādes ķēdes kritiskiem materiāliem.
Stratēģijā uzsvērts, ka ir būtiska kritiski svarīgo preču pieejamība, ņemot vērā, ka pašreiz ne no stratēģiski nozīmīgām precēm, ne to kritiski svarīgajiem pamatproduktiem būtisku daļu neražo Latvijā. Stratēģiski nozīmīgu preču, kas ir militāras nozīmes preces, ražošana lielā mērā ir atkarīga no kritiski svarīgu preču pieejamības.
Līdz ar to, lai precīzāk noteiktu iekšzemes ražošanas spēju un ārvalstu piegādātājus, viena no prioritātēm ir noteikt sarakstu ar kritiski svarīgajām precēm, kuru pieejamība garantē aizsardzības industrijas darbības nepārtrauktību un NBS apgādi krīzes un kara laikā. Līdz ar to ir arī svarīga sadarbība ar Ukrainu un tās uzņēmumiem, izmantojot to pieredzi kara apstākļos.
Savukārt, monitorējot industrijas spējas kritiski svarīgo preču ražošanā un identificējot iztrūkumus, stratēģija paredz noteikt turpmākās atbalstāmās jomas kritiski svarīgo preču ražošanas spēju izveidei Latvijā, kā arī veikt pētījumu par attiecīgo Latvijas industrijas spēju un iztrūkumu identificēšanu.
Tautsaimniecības piegāžu drošības stiprināšanā stratēģija paredz veicināt partnerattiecības ar stratēģiskiem starptautiskajiem sabiedrotajiem, tai skaitā, stiprināt piegādes ķēdi Baltijas valstu līmenī. Lai veicinātu uzņēmumu izaugsmi un spējas piesaistīt ārvalstu investorus, stratēģija paredz attīstīt ražošanas infrastruktūru, tai skaitā noliktavas. Tāpat stratēģijā teikts, ka ir būtiski decentralizēt kritiski svarīgo preču, sastāvdaļu un izejvielu ražošanu un uzglabāšanu, lai tās aizsargātu pret iespējamiem traucējumiem.
Jau ziņots, ka līdz 2028. gadam AM plāno dubultot NBS iegādes no vietējās industrijas, sasniedzot 20% no kopējo iegāžu apjoma. Savukārt līdz 2036. gadam šo apjomu plānots palielināt līdz 30%. Tāpat AM vēlas līdz 2028.gadam palielināt aizsardzības pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un inovācijām paredzēto finansējumu. Mērķis ir tam atvēlēt 1,5% no aizsardzības budžeta. Ministrijā cer, ka 2028. gadā aizsardzības industrijas pienesums Latvijas tautsaimniecībai sasniegs 3% no iekšzemes kopprodukta.