Līdz nākamai iespējai pusotrs gads: kā cilvēki Latvijā iemūžināja saules aptumsumu
foto: dpa/picture-alliance
Daļējs saules aptumsums bija arī citviet pasaulē. Šis kadrs iemūžināts Spānijā, Inkas pilsētā.
Sabiedrība

Līdz nākamai iespējai pusotrs gads: kā cilvēki Latvijā iemūžināja saules aptumsumu

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

29. martā dienas vidū visā Latvijā bija novērojams daļējs Saules aptumsums. Daudzi cilvēki sociālajos tīklos iemūžinājuši, kā izskatījās aptumsums Latvijā un kā notika tā iemūžināšana.

Līdz nākamai iespējai pusotrs gads: kā cilvēki Lat...

Šo var uzskatīt par nelielu aptumsumu, jo maksimālajā brīdī būs aizsegta piektā daļa Saules diametra. Aptumsuma maksimālā fāze Rīgā bija 22% Saules diametra, piemēram Krāslavā tie bija 17%, bet Ventspilī - 25%.

Kolektīva Saules aptumsuma vērošana bija pie Latvijas Universitātes Zinātņu mājas.

Jura Seņņikova video spoži parāda šo apbrīnojamo procesu.

Makimālā fāze.

Arī sagatavošanās tam nav viegla.

Rezultāts atmiņā paliekošs.

Aptumsuma projekcija.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija redzams 2021. gada 10. jūnijā, bet 2022. gada 25. oktobrī daļējo Saules aptumsumu lielākajā daļā Latvijas teritorijas nevarēja novērot nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ.

Nākamais daļējais Saules aptumsums Latvijā būs 2026. gada 12. augustā, kad Spānijā un Atlantijas okeāna ziemeļu daļā notiks pilns Saules aptumsums. Pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā tāds bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs tikai 2142. gadā.

Kad notiek Saules aptumsums?

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā Saule atgādina apli ar robu.

Latvijas Astronomijas biedrība atgādina, ka uz Sauli nedrīkst ilgstoši skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai nezināmu īpašību plēves materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna. Īpaši interesanti aptumsuma laikā ir vērot Saules projicēto attēlu ar "robu". Tādi attēli veidojas caur koku ciešu zaru spraugām, caur papīra lapā izdurtiem caurumiņiem vai pat cauri virtuves putu karotei.

Tēmas