Bijušais SAB direktors Kažociņš: Latvijai ir plāni arī pēkšņa uzbrukuma gadījumā, taču tos neatklās, jo tieši to gribētu zināt ienaidnieks
foto: Edijs Pālens/LETA
Jānis Kažociņš
Sabiedrība

Bijušais SAB direktors Kažociņš: Latvijai ir plāni arī pēkšņa uzbrukuma gadījumā, taču tos neatklās, jo tieši to gribētu zināt ienaidnieks

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

0

Latvijai ir plāni arī pēkšņa uzbrukuma gadījumā, tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "1 pret 1" sacīja Ģeopolitikas pētījumu centra vecākais pētnieks un bijušais Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Kažociņš. Taču neko sīkāk neatklās, jo tieši to gribētu zināt potenciālais ienaidnieks.

Bijušais SAB direktors Kažociņš: Latvijai ir plāni...

Viņš skaidroja, ka pastāv Valsts aizsardzības operatīvais plāns, kas ir viens no slepenākajiem dokumentiem. To pārskata ļoti regulāri un tas ir pamatots detalizētā izlūkinformācijā, sacīja Kažociņš, piebilstot, ka "tur nav tikai viens variants".

Viņš vien klāstīja, ka Latvijai ir ļoti detalizēti izstrādāti plāni, kas ir nepieciešams Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) gan ekipējuma, gan munīcijas, gan apgādes, gan skaita ziņā, piebilstot, ka tādēļ arī "lēnām iet uz augšu" valsts aizsardzības dienests, kas, viņaprāt, ir attīstīts ļoti saprātīgā veidā.

Kažociņš arī pauda, ka līdz šim daudz runāts tieši par militāro aizsardzību, apdraudējumu. Viņaprāt, ja Eiropa kārtīgi gatavosies, "tas mums nepienāks".

Daudz ātrāk mūs varētu sasniegt hibrīduzbrukumi, viņš norādīja, paužot, ka Krievijas dienesti jau ir izspēlējuši "visādas riebeklības". Viņš aicināja rēķināties ar iespējamām sabotāžām un domāt, kā nodrošināt elektrības un gāzes piegādes, sakarus. "Ja nav sakaru, ja nav elektrības, tad ir ļoti grūti koordinēt valsts turpmāko dzīvi," norādīja kādreizējais SAB direktors.

NBS mājaslapā norādīts, ka Valsts aizsardzības operatīvais plāns ietver operatīvās situācijas izvērtējumu, NBS operatīvās kaujas gatavības izvērtējumu un darbības plānu. Tas nosaka operatīvās situācijas vadību, uzdevumus, pienākumus, to izpildes kārtību, paredzamo atbalstu, iespējamos sakarus un materiāltehnisko nodrošinājumu.

Šo plānu izstrādā NBS komandieris un apstiprina aizsardzības ministrs. Valsts aizsardzības operatīvā plāna izpildi nodrošina NBS komandieris.