"Tas ir absurdi!" Ārzemēs dzīvojošajiem grūtības saņemt Latvijas pensijas. Kāpēc tā?
foto: Zane Bitere/LETA
Taču šīs iespējas var izmantot tikai topošie Latvijas pensionāri./Ilustratīvs attēls.
Sabiedrība

"Tas ir absurdi!" Ārzemēs dzīvojošajiem grūtības saņemt Latvijas pensijas. Kāpēc tā?

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

0

Pensiju saņemšana cilvēkiem, kas strādājuši Latvijā, bet mainījuši savu dzīvesvietu - ir valsts, ar kurām Latvijai nav sadarbības līguma sociālās drošības jomā un tad pensiju, dzīvojot ārpus Latvijas, diemžēl nevar saņemt.

"Tas ir absurdi!" Ārzemēs dzīvojošajiem grūtības s...

Persona lielākos dzīves gadus dzīvojusi un strādājusi Latvijā, vēlāk kļuvusi par Izraēlas pilsoni, bet pensiju no Latvijas nesaņem. LTV raidījums "4. studija" skaidroja, kāpēc tā. Sarmīte Saulīte šobrīd palīdz kundzei, kas tagad dzīvo Izraēlā, tomēr saņemt nopelnīto pensiju. Pēc Saulītes kundzes teiktā, 2020. gadā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) pa pastu nosūtīti visi nepieciešamie dokumenti, jo tajā laikā plosījās kovids un ceļošana bija apgrūtināta.

"Ir iesniegts tādā kārtībā, kā nākas - ar visiem pielikuma dokumentiem. Ir izskatīts, ir sarēķināts. Vienīgā atbilde ir, ka nepienākas pensija, jo cilvēkam ir jābūt, jādzīvo Latvijā un tajās valstīs, ar kurām Latvijai ir starptautiski noslēgts līgums. Ja viņa būtu uz Krieviju izbraukusi, viņai pienāktos pensija, bet uz Izraēlu – viņai nepienākas!" sacīja Saulīte.

VSAA skaidroja, ka patlaban par šo gadījumu notiek tiesvedība. VSAA preses pārstāve Iveta Daine rakstiski skaidroja: "Pašreizējie likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" noteikumi nosaka kārtību, kā iesniedzami dokumenti pensijas piešķiršanai. Iesniegumu un nepieciešamos dokumentus pensijas piešķiršanai persona iesniedz personīgi (uzrādot personu apliecinošu dokumentu) vai elektroniski (parakstītu ar Latvijas drošu elektronisko parakstu) izmantojot oficiālo elektronisko adresi vai valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.gov.lv, izmantojot portālā piedāvātos autentifikācijas līdzekļus."

Šobrīd saņemt valsts vecuma pensiju var, sasniedzot 65 gadu vecumu un ar nosacījumu, ka ir vismaz 20 gadu apdrošināšanas stāžs.

"Lai pieprasītu vecuma pensiju, nav tikai viena iespēja. Klātienē tā, protams, ir vislabākā iespēja. Cilvēks var aizbraukt klātienē uz VSAA un iesniegt iesniegumu un visus darba stāžu apliecinošus dokumentus. Ir iespēja arī ar elektronisko parakstu iesniegt šo pensijas piešķiršanas iesniegumu. Ir iespēja portālā latvija.lv ar e-pakalpojumu iesniegt iesniegumu," skaidroja Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska.

Taču šīs iespējas var izmantot tikai topošie Latvijas pensionāri. Kā rīkoties citiem, piemēram, tagad Izraēlā dzīvojošai kundzei?

"Ja viņš ir izbraucis uz Eiropas Savienības  vai Eiropas Ekonomikas zonas valstīm, tad šo pensijas piešķiršanas iesniegumu var iesniegt arī caur kompetento iestādi. Tāda iestāde kā Latvijā ir VSAA, tāda pati iestāde ir arī tajā valstī, kurā viņš dzīvo," uzsvēra Trušinska.

Sociālās drošības līgums Latvijai ir noslēgts ar Krieviju, Baltkrieviju, Ukrainu, Moldovu, Kanādu, Austrāliju, ASV un Gērnsiju. Šajās valstīs dzīvojušie un savulaik Latvijā strādājušie var pieteikties pensijas saņemšanai. Diemžēl, ja cilvēks ir izbraucis uz kādu no citām valstīm, ar kuru Latvijai nav sociālās drošības līguma, pensijas saņemšana jākārto klātienē.

"Tā kā Latvijas Republika un Izraēla nav noslēgusi līgumu par sadarbību sociālās drošības jomā, kurā būtu noteikta īpaša pensijas pieprasīšanas kārtība, tad uz Izraēlā dzīvojošu personu ir attiecināmi tādi paši Latvijas pensijas pieprasīšanas noteikumi, kā uz Latvijas republikā dzīvojošām personām," stāstīja VSAA pārstāve Iveta Daine.

Sarmīte Saulīte uzskata, ka ir absurdi, ja cilvēkam obligāti jāierodas klātienē, lai apliecinātu savu identitāti un saņemtu pensiju par Latvijā nostrādātajiem gadiem.