Piedāvā spēlēt karu! Ukraiņu bērni mūsu vietējās skolās piedzīvo ņirgāšanos
Pretēji gaidītajam, ka Ukrainas bērni Latvijā atradīs drošu patvērumu, realitāte izrādījusies tālu no ideāla. Diemžēl daudzi bērni, uzsākot mācības Latvijas skolās, ir spiesti atgriezties pie tiešsaistes izglītības Ukrainas skolās, jo saskaras ar ņirgāšanos un diskrimināciju. Turklāt ne tikai no klasesbiedru, bet pat dažkārt arī no pedagogu puses.
Saeimā turpinās likumprojekta izskatīšana, kas paredz, ka visi Ukrainas bēgļi skolas vecumā, kuri dzīvo Latvijā, mācīsies Latvijas skolās. Likumu var pieņemt, taču praksē situācija ir sarežģītāka: ir bērni, kas pēc mēģinājuma iekļauties Latvijas skolu vidē atgriežas pie mācībām Ukrainas skolās tiešsaistē, jo vietējās skolās piedzīvo ņirgāšanos, ziņo LSM+.
"Kad pirmklasnieki iziet rotaļāties starpbrīdī, viņi piedāvā spēlēt karu un nogalināt ukraiņus," stāsta biedrības "Ukraiņu – latviešu pērlītes" vadītāja Anna Jenhalichova. Vēl satraucošāk ir tas, ka Ukrainas bērni cieš ne tikai no vienaudžiem, bet reizēm arī no skolotājiem, kuri apgalvo, piemēram, ka Krievija uzvarēs karā.
Organizācija "Gribu palīdzēt bēgļiem" ir informēta par ņirgāšanās gadījumiem. Dažkārt vecāki lūdz padomu, kā rīkoties un kā šo problēmu risināt. Tomēr trūkst precīzu datu par to, cik plaši šī problēma ir izplatīta. "Ir gadījumi, kad Ukrainas bērni tiek apcelti tikai tāpēc, ka viņi ir ukraiņi. Ir arī spēles par karu, kurās Ukraina, protams, tiek attēlota kā zaudētāja. Pārsvarā tas nāk no krievvalodīgajiem bērniem, kas ir saprotami, jo viņu ģimenēs runā krieviski un, iespējams, viņi izmanto krievu valodā pieejamos medijus, kur izplatītāki ir Kremļa naratīvi. Taču nevajadzētu vispārināt," skaidro organizācijas pārstāvis Ingmārs Freimanis.
Ukrainiete Svjetlana Šamanina, kas strādā par skolotāja palīdzi, atzīst, ka vidusskolas skolēni ir sūdzējušies par ņirgāšanos, taču viņai nav zināms, kā tieši tā izpaužas. Tikmēr viņas kolēģe, Sarkandaugavas pamatskolas metodiķe Aija Makšāne, saka: "Es neko tādu neesmu redzējusi vai dzirdējusi. Ukrainas bērni ļoti labi iekļaujas klasēs. Viņu draugi ir gan latviešu, gan krievu valodā runājošie, gan bērni no jauktām ģimenēm. Personīgi neko negatīvu neesmu dzirdējusi."
Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Silvija Amatniece atzina, ka ņirgāšanās gadījumi varētu būt, taču tos var novērst. Līdz šim pārbaudītie gadījumi neesot apstiprinājušies.
Stāstu par ņirgāšanos pret Ukrainas bērniem ir vairāk nekā konkrētu ziņojumu par atsevišķām skolām, skolotājiem vai skolēniem. Izglītības un zinātnes ministrijas rīcībā nav datu par to, cik Ukrainas skolēnu pametuši Latvijas skolas pedagoģiskā vai psiholoģiskā atbalsta trūkuma vai apcelšanas dēļ.