"X" stundas patvertnes domātas dažu stundu aizsardzībai, nevis, lai tajās dzīvotu
Rīgas pašvaldības ierīkotās patvertnes krīzes situācijās iedzīvotājus uzņems īslaicīgi un ilgstoša uzturēšanās tajās nav paredzēta. Ar šādu secinājumu noslēgusies trīs Rīgas patvēruma vietu apskate.
Patvertnes domātas dažu stundu aizsardzībai, kamēr pāriet bombardēšanas, raķešu vai dronu triecienu draudi. Tās ir pieejamas pusmiljonam cilvēku, taču, ja izmantotu visu pieejamo kapacitāti, tās būtu nodrošinātas visiem iedzīvotājiem.
Iekšlietu ministrs (JV) Rihards Kozlovskis 360 TV Ziņām skaidro, kāpēc paredzēts, ka patvertnes iedzīvotāji izmantos īsus laika posmus: "Nav domāts šeit uzturēties ilgstoši ar nakšņošanu. Šeit domāts, atskanot trauksmes sirēnai vai brīdinājumam, aptuveni divu stundu ilguma ziņā. Uzlidojumi jau nenotiek diennakti. Ir trauksme, ir uzlidojums, protams, pēc tam trauksme tiek atcelta un aptuveni tas tiek rēķināts, ka tas ir divu, maksimums trīs stundu ietvarā."
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Mārtiņš Baltmanis stāsta: "Patvēruma vieta ir domāta - mēs iegājām, izdzīvojām un ejam atpakaļ. Viss. Patvēruma vieta nav domāta, lai mēs šeit dzīvotu, viesnīcu taisītu, atpūstos, vēl kaut ko."
Tomēr pirms lēmuma pieņemšanas, vai doties uz patvertni, iedzīvotājiem jāsaprot, vai viņi neatrodas par tālu. Baltmanis stāsta: "Ja mēs izziņojam vai apziņojam iedzīvotājus, ka šobrīd ir jāiet uz patvēruma vietu, ja tu esi tālāk par 300 metriem, tad ir drošāk palikt īstenībā tajā ēkā, kur tu atrodies, un izmantot divu sienu principu. Jebkurā ēkā būs divas sienas priekšā."
Vairāk nekā 1500 Latvijas patvertnes atbilst trešajai kategorijai pēc cilvēku pasargāšanas līmeņa.Šogad aplikācijā 112 izveidos iespēju atrast sev tuvāko patvertni – tur būs norādīts arī maršruts, pa kuru nokļūt patveršanās vietā.
Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis (JV) norāda, ka neviens no pašvaldības neies iekšā privātmājas vai daudzīvokļu mājas pagrabā, lai mestu ārā vecās riepas vai mēbeles: "Tāpēc jāpadomā pašiem. Mēs varam palīdzēt, bet tomēr uzsvars ir cilvēku pašu atbildību par savu drošību."
Iedzīvotājiem arī pašiem visaptveroši jāgatavojas krīzes situācijai – norāda gan eksperti, gan amatpersonas. Piemēram, svarīgi ģimenē izrunāt tikšanās vietas un pulksteņa laikus, kur un kad satikties, ja gadījumā pārtrūks sakari. Tāpat svarīgi saprast, kur varēs dabūt ūdeni. Ideja par patveršanos pie draugiem vai kaimiņiem nevar palikt tikai kā pašu pārdomas – tas ar viņiem laikus jāsarunā.