Turpina palielināties vilku postījumi – saplosīti suņi un mājlopi; aicina pārskatīt vilku medību nosacījumus
foto: John Violette / Alamy/ Vida Press
Vilku uzbrukumos cieš galvenokārt aitas, taču regulāri tiek saņemta arī informācija par cietušiem suņiem, kazām un liellopiem, kā arī uzbrukumiem briežu dārzos.
Sabiedrība

Turpina palielināties vilku postījumi - saplosīti suņi un mājlopi; aicina pārskatīt vilku medību nosacījumus

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Vilku uzbrukumu skaits lauksaimniecības dzīvniekiem un suņiem, par kuriem Valsts meža dienests (VMD) ir saņēmis un pārbaudījis informāciju, pēdējo piecu gadu laikā ir nozīmīgi pieaudzis. Faktiskais vilku uzbrukumu skaits, visticamāk, ir lielāks, jo daļa iedzīvotāju par vilku uzbrukumiem VMD neziņo.

Turpina palielināties vilku postījumi – saplosīti ...

Lai samazinātu vilku nodarītos postījumus iedzīvotājiem, Zemkopības ministrija aicina Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju vilka sugas aizsardzības plānā iekļaut Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” 2024. gadā īstenoto pētījumu “Pelēkā vilka Canis lupus sugas aizsardzības plānā paredzēto pētījumu izmantošana populācijas adaptīvas aizsardzības un apsaimniekošanas sistēmas izstrādē” un veikt tādas izmaiņas vilku medību nosacījumos, kas piedāvātu situācijai atbilstošu vilku populācijas apsaimniekošanas sistēmu, tai pat laikā nodrošinot starptautisko tiesisko saistību un sugas aizsardzības plāna pamatprasību izpildi. 

Vilku uzbrukumos cieš galvenokārt aitas, taču regulāri tiek saņemta arī informācija par cietušiem suņiem, kazām un liellopiem, kā arī uzbrukumiem briežu dārzos. Uzbrukumos 2020. gadā cietuši (nogalināti, ievainoti, pazuduši) 115 mājdzīvnieki, 2021. gadā – 182, 2022. gadā – 497, 2023. gadā –597, 2024. gadā – 336 mājdzīvnieki. Latvijā saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likumā noteikto kompensācijas par vilku postījumiem netiek maksātas, jo vilks ir medījama suga. 

Saskaņā ar noteikumiem par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu vilku medības ir atļautas izņēmuma kārtā, ievērojot institūta “Silava” izstrādātā un savulaik Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apstiprinātā pelēkā vilka (Canis lupus) sugas aizsardzības plānu. Pašlaik Latvijā ir atļauts nomedīt ne vairāk par 300 vilkiem gadā. Pēdējo trīs medību sezonu laikā VMD ir noteicis maksimāli pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu – 300 indivīdu, kas ir izpildīts pilnībā. Arī 2024./2025. gada medību sezonā VMD noteiktais pieļaujamais vilku nomedīšanas apjoms (300 vilki) ir izpildīts un VMD nav tiesiska pamata to palielināt.