Aija Nagle: Rēzeknes administrācija paaugstina tarifus un samazina atlaides
Pagaidu administrācija Rēzeknē pieņēmusi lēmumu paaugstināt sabiedriskā transporta biļešu cenas no 0,5 eiro līdz 0,7 eiro. Vienlaikus tiks būtiski samazinātas atlaides pensionāriem. Ja līdz šim iedzīvotājiem vecumā virs 60 gadiem bija tiesības uz 100% biļešu kompensāciju, tad tagad tā tiks samazināta līdz 50% un piešķirta tikai personām, kuras sasniegušas 65 gadu vecumu.
Situāciju komentēja sabiedriskā darbiniece un radio EF-EI sociāli politiskās pārraides «Po Faktu» vadītāja Aija Nagle, kura aktīvi pievērš uzmanību pilsētas problēmām. Viņa izteica asu kritiku par pagaidu administrācijas rīcību: "Paaugstināt biļešu cenas un vienlaikus atņemt pensionāriem pusi atlaides par braucieniem – pagaidu administrācija, vai jūs ņirgājaties?"
Nagle uzsvēra, ka pensionāri ir viena no visneaizsargātākajām sabiedrības grupām. Atlaides samazināšana šai grupai var ievērojami ierobežot viņu pārvietošanās brīvību, īpaši ņemot vērā, ka ar vecumu cilvēku mobilitāte samazinās: "Pensionāriem īpaši svarīgi ir saglabāt iespēju brīvi pārvietoties. Jā, pilsētas budžets ir ārkārtīgi sliktā stāvoklī, taču parādu segšanai jāizmanto 4 miljonu eiro kredīts, nevis pensijas vecuma cilvēku maku santīmi."
Aija Nagle arī izteicās par šādu lēmumu nepieņemamību no pagaidu administrācijas puses, uzsverot demokrātisko principu ievērošanas nozīmi: "Ar sociālās aizsardzības jautājumiem var nodarboties tikai pilsētas ievēlētā dome. Ārkārtas gadījumā šādi jautājumi jāizvirza publiskai apspriešanai. Taču nekādā gadījumā tos nedrīkst pieņemt vienpersoniski cilvēki, kurus rēzeknieši nav ievēlējuši. Tie ir viņu nauda, viņu pilsēta, un viņiem jālemj, kam palīdzēt, kam ne un kas ir prioritāte."
Rēzeknes finansiālā situācija ir kritiska, lielā mērā pateicoties iepriekšējās pilsētas vadības uzkrātajiem parādiem. Pagaidu administrācija, kas uzņēmusies pārvaldi, savu lēmumu paaugstināt tarifus un samazināt atlaides pamato ar nepieciešamību stabilizēt budžetu. Taču šādi pasākumi izraisa iedzīvotāju neapmierinātību un sašutumu.
Kā norāda Nagle, sociālās palīdzības samazināšanai vajadzētu būt pašam pēdējam risinājumam, pie kā ķeras varas iestādes pat finansiālās krīzes apstākļos. Situācija prasa caurspīdīgumu, dialogu ar iedzīvotājiem un alternatīvu risinājumu meklēšanu.