Latvijas armija ierindota 99. vietā pasaulē
foto: Gatis Dieziņš (Aizsardzības ministrija)
Mācības Ādažu poligonā.
Sabiedrība

Latvijas armija ierindota 99. vietā pasaulē

Sandris Metuzāls

Jauns.lv

Nule iznākušajā pētniecības centra "Global Firepower" reitingā, kurā analizētas valstu aizsardzības spējas, Latvija ierindota 99. vietā. Pirmo aili šajā reitingā prognozējami ieņem ASV, otrajā vietā diezgan pārsteidzoši atrodas Krievija, bet trešajā - Ķīna.

Latvijas armija ierindota 99. vietā pasaulē...

Uzreiz gan jāpiebilst, ka šajā reitingā vērā ņem ne tikai pasaules valstu armiju skaitlisko sastāvu un bruņojumu, bet arī virkni citu parametru, no kuriem atkarīgas valsts aizsardzības spējas. Piemēram, iedzīvotāju skaitu un potenciālās mobilizācijas rezerves, darbaspēka pieejamību vai deficītu, transporta infrastruktūru, aizsardzības budžetu, elektroenerģijas resursus un patēriņu, kā arī dažādus citus datus, ieskaitot robežu garumu un ārējos parādus. Ņemot vērā, ka algoritms, pēc kāda tiek sastādīts šis reitings, ir zināms tikai tā veidotājiem, bet rezultāti rada daudzus jautājumus, pārāk nopietni šo topu uztvert nevajadzētu.

Starp Mongoliju un Urugvaju

Ja paskatāmies kopējo topu, tad Latvijai tajā ir interesanti kaimiņi - tieši virs mums atrodas Īrija un Mongolija, bet zem mums Urugvaja un Hondurasa. Igaunijas militārais potenciāls ir novērtēts vēl zemāk, jo mūsu ziemeļu kaimiņvalsts atrodas 107. vietā. Savukārt Lietuva ir 88. vietā - starp Paragvaju un Mozambiku. Ņemot vērā, ka pavisam reitingā iekļautas 145 valstis, tad var teikt, ka atrodamies otrās trešdaļas astesgalā. Vai trešās priekšgalā, ja kādam labāk tīk tā. Topa pēdējās piecas vietas ieņem Kosova, Somālija, Centrālāfrikas Republika, Benina un Butāna, savukārt pirmajā desmitniekā vēl ir Indija, Dienvidkoreja, Lielbritānija, Francija, Japāna, Turcija un Itālija.

Pagājušajā nedēļā notikuši robežas stiprināšanai plānoto šķēršļu testi, kuru laikā praktiski tika veikta to izturības un efektivitātes pārbaude.

Latvijas armija testē dažādu ražotāju "pūķa zobus"

Pagājušajā nedēļā notikuši robežas stiprināšanai plānoto šķēršļu testi, kuru laikā praktiski tika veikta to izturības un efektivitātes pārbaude.

Loģisks jautājums - ja Krievija ierindota otrajā vietā (kā zināms, krievi paši ļoti lepojās ar to, ka viņiem esot "pasaules otrā armija"), tad kurā vietā ir Ukraina, ar kuru krievu armija jau trīs gadus netiek galā? Ja ticam reitingam, tad militarā spēka ziņā Ukraina ir 20. vietā pasaulē, par vienu vietu apsteidzot Poliju, taču mazliet atpaliekot no Austrālijas un Ēģiptes. Strīdīgs vērtējums, jo grūti noticēt, ka Austrālijas armija patlaban tiešām ir kaujasspējīgāka nekā Ukrainas. Līdzīgi ir ar Poliju, kuras militārā un ekonomiskā izaugsme kāpj tādiem tempiem, ka prasītos tās aizsardzības spējas iecelt augstākā plauktā nekā 14. vietā esošajai Vācijai vai 17. vietā esošajai Spānijai. Taču jāņem vērā, ka tiek vērtēti arī dažādi ekonomiskie un ģeogrāfiskie blakusfaktori.

Dīvainības un neskaidrības

Diez vai var teikt, ka "Global Firepower" objektīvi atspoguļo valstu militāro potenciālu, jo ir bijuši gadījumi, kad reālā dzīve apgāž reitingu tabulu datus. Uzskatāmākais piemērs ir kaut vai pašreizējais Krievijas iebrukums Ukrainā, kur reitinga 2. vietā esošā armija gadiem ilgi nespēj uzveikt 20. vietā ierindoto armiju, tiesa, vismaz pagaidām iztiekot bez kodolieroču izmantošanas. Pirms dažiem gadiem nozares eksperti kritizēja arī Azerbaidžānas un Armēnijas armiju salīdzinājumu - pirmā atradās reitinga 63. vietā, bet otrā apmēram 40 vietas zemāk, taču pēc abu valstu militārā konflikta, kurā armēņi piedzīvoja sakāvi, Armēnijas aizsardzībaas spēju vērtējums pārsteidzošā kārtā pakāpās par teju divdesmit vietām un patlaban armēņi ir 91. vietā. Savukārt karā uzvarējusī un savu militāro potenciālu pārliecinoši nodemonstrējusī Azerbaidžāna pakāpās tikai par trim vietām, apsteidzot bulgārus, beļģus un serbus.

Līdzīgā kārtā skeptiķi smīkņā par Kazahstānas armijas 57. vietu - kā atceramies, 2022. gada sākumā notikušajos nemieros Kazahstānas prezidentam nācās saukt talkā Krievijas un citu kaimiņvalstu spēkus, lai apspiestu dumpi. Protams, var teikt, ka armijas uzdevums nav cīņa pret iekšējām nekārtībām, taču, atšķirībā no Azerbaidžānas armijas, kazahu bruņotie spēki savas spējas vispār nekur un nekad nav pierādījuši, turklāt azarbaidžāņu aizsardzības budžets ir divas reizes lielāks.

Uz šādām un līdzīgām dīvainībām norāda daudzi eksperti, uzsverot, ka ticamības procents šim reitingam nav augsts, turklāt arī nav īsti skaidrs, cik un kādi speciālisti iesaistījušies to veidošanā. Cik zināms, sākotnēji tas vispār bija viens amerikāņu blogeris, taču nav izslēgts, ka tagad reitinga izstrādei piesaistīti lielāki resursi. Katrā ziņā ar reklāmu šim projektam viss ir kārtībā, jo uz to mēdz atsaukties pat tādi nopietni mediji kā "Forbes" un "Newsweek". Zīmīgi, ka šo reitingu iecienījuši Krievijas mediji un tiek pat uzskatīts, ka mantru par "pasaules otrā armija" tie ņēmuši tieši no šī topa. Taču, lai cik strīdīgs būtu reitinga pozīciju izkārtojums, tā datu bāzi var izmantot kā noderīgu uzziņu avotu par tās vai citas valsts militāro potenciālu.