Eksperts brīdina par viltus internetveikalu aktivizēšanos Ziemassvētku laikā
Tuvojoties svētkiem, kad iepirkšanās aktivitāte pieaug, nesnauž arī krāpnieki, kas izmanto šo periodu, lai savos tīklos iemānītu internetveikalu apmeklētājus.
Laiks pirms Ziemassvētkiem ir aktīvākais dāvanu pirkšanas periods gadā. Ievērojama daļa pirkumu notiek internetā, un to izmanto arī negodprātīgi pilsoņi, kuri pilda Grinča lomu, cenšoties nozagt cilvēkiem Ziemassvētkus. Diemžēl atšķirībā no pasakas šiem stāstiem parasti nav laimīgu beigu. Ierasta krāpšanas metode ir viltus internetveikalu izveidošana, piešķirot tiem, uzticamu vizuālo veidolu un atdarinot reāla veikala funkcionalitāti, taču ar vienu atšķirību – nauda, kas samaksāta par preci, ir neatgriezeniski pazaudēta, bet “otrā galā” neviens pat nedomā pirkumu piegādāt.
CERT.lv kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis aicina, iepērkoties internetveikalos, būt īpaši uzmanīgiem. “Viltus internetveikali ir krāpnieku izveidotas vietnes, kurās parasti par ļoti labām cenām tiek pārdotas preces ar lielām akcijām.” Viņš uzsver, ka krāpnieki aktivizējas tieši pirms svētkiem, kad cilvēki steidz iegādāties dāvanas un meklē izdevīgākos piedāvājumus.
Mālkalnietis atgādina, ka jāpievērš uzmanība cenām. Ja tās ir ievērojami zemākas nekā citur, tā jau ir brīdinājuma zīme. “Jāsaprot, ka nav tāda biznesa, kas jums pārdos lielu, labu televizoru par 20 eiro, jo tā ir nereāla cena.” Viņš aicina nepaļauties uz nereāliem piedāvājumiem un kritiski izvērtēt katru internetveikalu.
Viena no pazīmēm, kas var liecināt par viltus internetveikalu, ir neskaidra kontaktinformācija. “Visbiežāk šajos viltus internetveikalos nebūs ziņu par veikala fizisko atrašanās vietu, par juridisko personu, uz kuru tas ir reģistrēts,” skaidro eksperts. Tāpat jāpievērš uzmanība distances līguma saturam – bieži vien tas ir ar gramatiskām kļūdām, neskaidriem formulējumiem vai kopētām frāzēm no dažādām vietnēm. “Tur ir sakopēti kaut kādi teksti no interneta, kas neveido kopīgu jēgpilnu tekstu.”
Eksperts iesaka pirms pirkuma veikšanas rūpīgi izpētīt informāciju par veikalu, tā kontaktinformāciju un distances līgumu. “Vienkārši izlasiet un pamēģiniet saprast, kas tas ir par uzņēmumu, kā jūs ar to kontaktēsieties. Ja sapratīsiet, ka tas nav iespējams, veriet ciet!”
Jāņem vērā, ka krāpnieki var izmantot reālus cilvēku vai uzņēmumu kontus, lai reklamētu viltus veikalus sociālajos tīklos. Tāpēc, kā uzsver eksperts, šīs reklāmas var parādīties arī jums zināmu cilvēku vai uzņēmumu lapās.
Gints Mālkalnietis aicina būt uzmanīgiem un neaizmirst, ka “Facebook, Instagram un citas platformas reklāmas nepārbauda”. Viņš mudina ziņot par aizdomīgām vietnēm CERT.lv, lai palīdzētu pasargāt citus cilvēkus no krāpšanas. “Jo ātrāk jūs mums paziņosiet, jo vairāk cilvēku tiks pasargāts,” uzsver kiberdrošības eksperts.
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju "Eksperts brīdina par viltus internetveikalu aktivizēšanos Ziemassvētku laikā" saturu atbild Izdevniecība "Rīgas Viļņi".