Uzmanību, "WhatsApp"! Lietotāji Latvijā saskaras ar vērienīgiem naudas izkrāpšanas mēģinājumiem
Balsojums par kolēģa bērna foto internetā beidzas ar uzlauztu saziņas vietni "WhatsApp", no kuras visi kontaktos atrodamie cilvēki saņem lūgumu aizdot naudu. Tūkstošiem cilvēku Latvijā šajās dienās saskaras ar uzbrukumu vienai no iecienītākajām saziņas vietnēm. Vairāki, tostarp sabiedrībā zināmi cilvēki, jau iekrituši krāpnieku tīklos. Uzņēmums "Cert.lv" šo sauc par vienu no vērienīgākajiem kiberuzbrukumiem šogad, vēsta portāls "lsm.lv".
"Mēs ēdam vakariņas, un dēls uz mani tā skatās. "Tēt? Kam tev naudu vajag?" Es saku: kādu naudu? Dēls saka: paskaties, ko tu man sūti! Es saku: es neko tev nesūtu. Pienāk vedekla, viņai tāda pati ziņa, un mēs saprotam, ka viss ir aizgājis, parēķinot kontaktu apjomu.. Nu ir tintē!" par krāpnieku uzdarbošanos pastāstīja Jānis.
Protams, ka aicinājums pienāca no jau uzlauzta kolēģa telefona. Tāpēc digitālo krāpnieku detektīvi iesaka vispirms zvanīt cilvēkam un brīdināt, kas ir noticis. Par notikušo Jānis vērsās arī Valsts policijā. Viņam gan nav ziņu, ka kāds draugs naudu krāpniekiem pārskaitījis, vēsta "lsm.lv".
“Čau, varbūt tev būs 280 eiro uz kartes? Es tev rīt atdošu” – rakstīts “WhatsApp” ziņa, kas sūtīta no Intara Rešetina “WhatsApp” konta, kas, kā norāda aktieris, ticis uzlauzts. “Ja saņemat no manis “WhatsApp” ziņu ar naudas pieprasījumu, lūdzu, nepārskaitiet. Man ir uzlauzts “WhatsApp” konts,” vēsta Intars.
Nauda gan beigās jāsūta nevis Intaram, bet gan Ivanam Lavrentjevam. To ievērojuši arī citi “WhatsApp” lietotāji, sakot: “Uzlauzts WA konts ir viena lieta, bet ja tev raksta Intars un jautā pēc naudas Ivanam.. tas tā kā NEMAZ neliekās aizdomīgi?”
Kas jādara, ja esat kļuvis par krāpniecības upuri, skaidro CERT.lv: “Ja esat ievadījis pikšķerēšanas vietnē gan telefona numuru, gan 6 ciparu kodu - jāpieņem, ka jūsu konts ir ticis uzlauzts. Šādā gadījumā tālāk aicinām "WhatsApp" iestatījumos (iOS: Settings -> Linked devices vai Android: "trīs punkti labajā, augšējā stūrī" -> Linked devices) pārbaudīt, vai jūsu kontam nav tikušas piesaistītas citas aizdomīgas ierīces. Ja šādas ierīces iestatījumos uzrādās - aicinām tās nekavējoties turpat atslēgt. Tāpat rekomendējam "WhatsApp" kontam iestatīt Divpakāpju verifikāciju.”
“Gadījumā, ja neizdodas atgūt savu kontu: Pēc 7 dienām varat pieteikt esošo numuru jaunam "WhatsApp" kontam. Diemžēl grupu sarakstes no iepriekšējā konta atgūt nebūs iespējams, tādēļ ieteikums – sazināties ar "WhatsApp" grupu administratoriem (kolēģiem, draugiem, ģimeni), ja tas iespējams, un lūgt pievienot grupas sarakstei jauno kontu, savukārt vecajam kontam liegt piekļuvi grupai. Brīdiniet savu kontaktu sarakstu par to, ka esat kļuvis par krāpniecības upuri, lai krāpniekiem neizdotos apmuļķot vēl kādu jūsu vārdā,” norāda CERT.lv.