Kādēļ Aizsardzības ministrijas fotografēšana var izmaksāt 1400 eiro?
Ar neparastu stāstu dalījies Ēvalds - viņš vēlējies iemūžināt Aizsardzības ministrijas centrālās durvis, tomēr pēc foto iemūžināšanas vīrietis ticis aizturēts. Aizsardzības ministrija Jauns.lv atklāj, kādēļ ēku nav atļauts bez saskaņošanas fotografēt.
"Njā. Mani tikko aizturēja un kāds Aizsardzības ministrijas darbinieks reģistrēja manus datus par to, ka atklāti nofotografēju Krišjāņa Valdemāra centrālās ieejas durvju restaurācijas procesu. Birokrātijas līmenis valstī jau pārsniedz neprāta robežas," norāda Ēvalds. Viņš šādai rīcībai neredz pamatojumu, jo "ēkas durvis jebkurā laikā var ieraudzīt jebkurš, turklāt ēku varot brīvi apskatīt arī google kartē".
Tomēr vairāki iedzīvotāji norādījuši, ka šādā rīcībā neesot nekā neparasta, un tā esot ierasta prakse arī citviet pasaulē. "Arī citās Eiropas valstīs tik valstiski nozīmīgus objektus ir aizliegts filmēt vai fotogrāfēt," norāda Tālivaldis. Bet Artūrs norādījis, ka "šis neesot piemērotākais laiks šādām darbībām, ņemot vērā Latvijas apdraudējumu no agresīvā kaimiņa".
Par Aizsardzības ministrijas iemūžināšanu draud līdz pat 1400 eiro liels sods
Arī Aizsardzības ministrija Jauns.lv skaidro, ka šādi mēri pieņemti drošības apsvērumu dēļ. "Pamatojoties uz Ministru kabineta 2021. gada 6. jūlija noteikumu Nr. 508 "Kritiskās infrastruktūras, tajā skaitā Eiropas kritiskās infrastruktūras, apzināšanas, drošības pasākumu un darbības nepārtrauktības plānošanas un īstenošanas kārtība" 36. punktu bez saskaņošanas ir aizliegts veikt jebkādu Aizsardzības ministrijas filmēšanu, fotografēšanu vai jebkāda cita veida dokumentēšanu.
"Filmēšanas un fotografēšanas ierobežojumu mērķis nav sodīt ikvienu, kurš veicis neatļautu objekta iemūžināšanu. Šie ierobežojumi ir ieviesti, lai novērstu Latvijai naidīgu ārvalstu specdienestu īstenotās izlūkošanas aktivitātes, teroristiskus uzbrukumus vai cita veida apdraudējumus valstiski svarīgiem objektiem," norāda ministrijā.
"Vēršam uzmanību, ka pie Aizsardzības ministrijas ēkas ir izvietotas informatīvas norādes par aizliegumu bez saskaņošanas fotografēt, filmēt. Attiecīgi par drošību atbildīgajam personālam ir pienākums veikt pasākumus, lai pārtrauktu pārkāpumu, t.sk. pārbaudot ikvienu personu, kas veic nesankcionētu objekta fotografēšanu, filmēšanu vai citas aizdomīgas darbības tā tuvumā."
"Tiek noskaidrota personas identitāte un ar to veiktas pārrunas, lai noskaidrotu rīcības motīvus. Personai, kas veikusi nesankcionētu objekta fotografēšanu vai filmēšanu ir pienākums uzrādīt un pēc tam no savas ierīces izdzēst uzņemtās fotogrāfijas vai videomateriālus. Ja persona atsakās darīt iepriekš minēto, tad var sodīt par amatpersonas, šajā gadījumā Militārās policijas, likumīgo prasību nepildīšanu." AM skaidro, ka par minētajiem pārkāpumiem var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz 700 euro, bet juridiskai personai no 200 līdz 14000 euro.