IZM Sporta departamenta vadītājs Samoilovs saņēmis pretrunīgu informāciju par skandalozo šaha turnīru Jūrmalā
foto: Edijs Pālens/LETA
Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta deptartamenta vadītājs Aleksandrs Samoilovs.

IZM Sporta departamenta vadītājs Samoilovs saņēmis pretrunīgu informāciju par skandalozo šaha turnīru Jūrmalā

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta vadītājs Aleksandrs Samoilovs sarunā ar Jauns.lv skaidroja, kādu informāciju par šaha turnīru Jūrmalā ministrijai sniedza Latvijas Šaha federācija un kāda būs tālākā rīciba.

IZM Sporta departamenta vadītājs Samoilovs saņēmis...

Jau ziņots, ka Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) prezidents Arkādijs Dvorkovičs šobrīd viesojas Jūrmalā, kur notiek starptautiskais bērnu un jauniešu turnīrs "Rudaga-Kaissa". Viņš gan uzrunājis dalībniekus, gan piedalījies blica turnīrā. 

"Viņu dalība sacensībās nav bijusi pretrunā ar Sporta likumu, jo gan A. Dvorkovičs, gan P. Dvorkovičs sacensībās piedalījās nevis kā konkrētas valsts pārstāvji, bet atbilstoši Sporta likumam - neitrālā statusā, startējot zem FIDE karoga," aģentūrai LETA par Krievijas politiskajai elitei pietuvinātā FIDE prezidenta atrašanos Latvijā atklāja Latvijas Šaha federācijas valdes priekšsēdētājs Toms Kalniņš.

"Mēs nosodām jebkuru šādu rīcību," Jauns.lv teica Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta vadītājs Aleksandrs Samoilovs. "Pat, ja sporta likums nav pārkāpts, ir ētikas normas. Tas, ka Latvijā atrodas oficiāli pārstāvji no agresorvalsts, nav pieņemami." Viņš skaidro, ka netiek atbalstīta arī dalība neitrālā statusā, ko kā argumentu min Latvijas Šaha federācijas valdes priekšsēdētājs.

"Mēs uzreiz reaģējām, sazinājāmies ar Latvijas Šaha federāciju (LŠH) un prasījām oficiālu skaidrojumu," par pašu reakciju uz saņemtajām ziņām publiskajā telpā teica Samoilovs. "Esam no federācijas saņēmuši oficiālu vēstuli, kurā teikts, ka tā nav saistīta ar šo turnīru. To rīko divas biedrības. Tā kā Latvijas Šaha federācija ar turnīru nav saistīta, tad tas arī netiek finansēts no Latvijas valsts budžeta." Viņš atkārto IZM publiski vēstīto, ka turnīrs nav saskaņots ar šaha federāciju un tādējādi tam netiek piešķirti starptautiskā reitinga punkti.

Latvijas Šaha federācijas mājaslapā vairs nav (vēl 24. jūlija rītā bija) pieejama informācija ar turnīra relīzi, kurā teikts, ka interešu izglītības iestāde "Rudaga plus" šo turnīru rīko arī ar Latvijas Šaha federācijas atbalstu. Tāpat turnīru atbalsta Starptautiskā Šaha federācija, biedrība "KAISSA" (otra organizējošā juridiskā puse), Jūrmalas valstspilsētas administrācija, Jūrmalas sporta serviss un citi.

Tīmeklī joprojām ir pieejams turnīra nolikums, kurā vismaz līdz 24. jūlija pēcpusdienai kā festivāla galvenais tiesnesis bija norādīts neviens cits kā šaha federācijas prezidents Toms Kalniņš. "Jā, konstatējām nolikumā šo faktu, un sazinājāmies ar Latvijas Sporta federāciju padomi, kas koordinē atzīto sporta federāciju darbību. Tur mums apliecināja, ka viņš neesot turnīra galvenais tiesnesis." 

Kā norādīts IZM Sporta departamentam, tad Kalniņam ir piedāvātas šīs funkcijas, taču pēc tam, kad šī gada maija beigās viņš iecelts par jauno Latvijas Šaha federācijas prezidentu, jaunais organizācijas vadītājs no pienākumiem esot it kā atteicies. "Mēs sazināsimies ar prezidentu un noskaidrosim, vai šis fakts atbilst taisnībai," atbildēja Samoilovs uz izskanējušām bažām, ka Kalniņš, neskatoties uz notikuma rezonansi, tomēr strādā turnīrā arī pašlaik. Jauns.lv mēģināja sazināties ar Kalniņu, lai precizētu šo faktu, bet pagaidām atbilde nav sniegta. 24. jūlija pēcpusdienā nolikums ticis precizēts, kurā kā galvenā tiesnese norādīta Agapi Tera-Avetisjana. 

Ņemot vērā, ka šī turnīra organizēšanā Latvijas Šaha federācija finansiāli nav piedalījusies un tādējādi nav tērējusi Latvijas valsts budžeta līdzekļus, tad visdrīzāk nekādas papildu sankcijas pret organizāciju nesekos. Tāpat šobrīd nav gaidāmi papildinājumi Latvijas Sporta likumā, kuru FIDE prezidents Arkādijs Dvorkovičs pēc būtības nav pārkāpis. 

"Likuma normas gan attiecas arī uz sporta darbiniekiem," teica Samoilovs, piebilstot, ka Latvija esot vienīgā valsts Eiropā ar šādiem ierobežojumiem sporta likumā. Viņš neizslēdza, ka, ja nākotnē tiks piedāvāti likuma grozījumi no politiķiem vai pašas sporta nozares, tad tās tikšot vērtēts. 

Kā portālam Jauns.lv pastāstīja sacensību rīkotāji, turnīrs ir individuāls starptautisks šaha pasākums, un tā organizācija noris pilnīgā atbilstībā ar Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem un FIDE noteikumiem. "Sporta komandas, kas reģistrētas Latvijā, nedrīkst piedalīties sacensībās Krievijā un Baltkrievijā vai turnīros, kur vairāk nekā puse dalībnieku pārstāv šīs valstis. Savukārt individuāliem sportistiem šāds aizliegums nav noteikts," tādējādi, individuālu šahistu dalība Latvijā notiekošās sacensībās netiek ierobežota, ja vien netiek pārkāpti citi tiesību akti vai nav pierādāmas saiknes ar sankcionētām personām vai struktūrām, no rāda sacensību organizatore Inese Testeļeca. 

Komentējot Arkādija Dvorkoviča un Pavela Dvorkoviča klātbūtni Jūrmalā, Testeļeca norāda, ka pirmais FIDE prezidents kopš 2018. gada, ievēlēts ar starptautiskās šaha sabiedrības mandātu. Viņa vizīte Latvijā šaha turnīra ietvaros ir reprezentatīva, nevis sacensību dalībnieka statusā un viņam ir derīga FIDE licence, ar kuru ir tiesības spēlēt šaha turnīrā. "Arkādijs Dvorkovičs kopš 2018. gada, bija godpilns viesis un atklāja mūsu turnīru .Kopš tā laika turnīrs saņem FIDE atbalstu, kas ir augsts starptautiskās atzinības apliecinājums."

Tikmēr Pavels Dvorkovičs, kura vārds atrodams dalībnieku sarakstā, piedalās kā individuāls spēlētājs ar derīgu FIDE licenci.
Informācija par viņa radniecību ar FIDE prezidentu nav turnīra rīkotāju rīcībā, taču tas neietekmē viņa tiesības piedalīties
turnīrā kā neitrālam spēlētājam. Saskaņā ar FIDE lēmumiem, Krievijas pilsoņi drīkst piedalīties starptautiskos turnīros neitrālā statusā (zem FIDE karoga) līdz 2026. gadam.

Testeļeca paudusi nostāju, ka ne Arkādija Dvorkoviča klātbūtne kā FIDE prezidentam, ne Pavela Dvorkoviča dalība nepārkāpj Latvijas tiesību aktus. Turnīrs neparedz Krievijas vai Baltkrievijas komandu dalību, un kopējais šīs izcelsmes pārstāvju skaits nepārsniedz noteiktās proporcijas. Visi turnīra dalībnieki reģistrēti ar derīgām FIDE licencēm, un pasākums tiek organizēts ciešā sadarbībā ar FIDE un Latvijas šaha federācijas sadarbību.