
"Nepieciešamas konceptuālas pārmaiņas!" IZM šogad plāno apstiprināt jaunu finansēšanas modeli sportā

Atbilstoši izglītības un zinātnes ministres Daces Melbārdes (JV) rīkojumam nozares eksperti sākuši darbu pie jaunā sporta finansēšanas modeļa, ko plānots apstiprināt vēl šogad, informē Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).
Jaunais sporta finansēšanas modelis noteiks jaunus sporta organizāciju finansēšanas nosacījumus saskaņā ar valstī noteiktajām prioritātēm sporta attīstībā, tostarp sekmējot bērnu, jauniešu un tautas sporta attīstību un sabiedrības fiziskās veselības veicināšanā. Modelis paredzēs arī sporta organizāciju atbildību savu aktivitāšu un darbības īstenošanā.
IZM parlamentārais sekretārs, darba grupas vadītājs Dāvis Mārtiņš Daugavietis (JV) norāda, ka pēdējo divu gadu laikā uzlabots sporta organizāciju finansējuma piešķiršanas process, tomēr esošais modelis vairs nav pietiekams un nepieciešamas konceptuālas pārmaiņas. Viņš uzsver caurskatāmu, vienlīdzīgu un saprotamu kritēriju nozīmi finansējuma sadalē, lai nodrošinātu taisnīgumu un atklātu konkurenci. Tāpat svarīgi, lai nodokļu maksātāji varētu izsekot publiskā finansējuma izlietojumam un sabiedrībai sniegtajam ieguvumam.
Par darba grupas vadītāja vietnieku iecelts IZM Sporta departamenta direktors Aleksandrs Samoilovs. Savukārt kā eksperti pieaicināti Ministru prezidentes padomnieks attīstības un pārmaiņu vadības jautājumos Edgars Pukinsks, izglītības un zinātnes ministres biroja vadītājs Indriķis Putniņš, IZM valsts sekretārs Jānis Paiders un Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta juriskonsults Dāvis Dejus, kā arī Latvijas Nacionālā sporta centra valdes priekšsēdētājs Daniēls Nātriņš un finanšu un pārdošanas departamenta direktors Kārlis Celmiņš. Jauno sporta finansēšanas modeli ministrija sola iesniegt izskatīšanai Latvijas Nacionālās sporta padomes šī gada trešā ceturkšņa sēdē.
Jau vēstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas dienesta (KNAB) vērtējumā valsts finansējuma piešķiršanas un izlietošanas kārtība Latvijas sporta organizācijām nav pietiekami caurspīdīga, tāpēc līdztekus citiem uzlabojumiem šīs naudas saņēmējiem būtu regulāri jāpublicē pārskati par tās izlietojumu. Turklāt šī situācija palielina riskus, ka finansējums netiek sadalīts atbilstoši galvenajiem sporta politikas virzieniem un izmantots godprātīgi sabiedrības interesēs.
IZM iepriekš pauda, ka daļa no nepilnībām sporta organizāciju finansēšanā, uz kurām norādījis KNAB, jau ir novērsta, un turpinās darbs pie finansējuma piešķiršanas uzlabošanas. Turpretim Latvijas Olimpiskās komitejas ieskatā KNAB pārmetumi par finanšu caurskatāmības trūkumiem ir nekonkrēti un rada maldīgu priekšstatu par notiekošo. Trūkumus KNAB vērtējumā saskatījis arī Latvijas Sporta federāciju padomes prezidents Vladimirs Šteinbergs, paužot, ka "vienkārši paņemti cipari, uzlikti uz papīra bez nekādas analīzes".