Der tikai uzvara. Latvijas hokeja izlasei svarīga cīņa pret Slovēniju
foto: AFP/Scanpix
Dans Ločmelis pasaules čempionāta sākumā uzskatāms par Latvijas izlases uzbrukuma līderi, tā jāturpina.
Hokejs

Der tikai uzvara. Latvijas hokeja izlasei svarīga cīņa pret Slovēniju

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Latvijas vīriešu hokeja izlase šodien Stokholmā pasaules čempionāta trešajā spēlē tiksies ar nominālo apakšgrupas pastarīti Slovēnija valstsvienību.

Der tikai uzvara. Latvijas hokeja izlasei svarīga ...

A apakšgrupas mačs "Avicii" arēnā sāksies plkst.17.20 pēc Latvijas laika, tiešraidē to translējot kanālam LTV7.

Latvijas izlase sestdien turnīru uzsāka ar smagu uzvar 4:1 pār Franciju un dienu vēlāk bezierunu sakāvi ar 1:7 pret Kanādu, kamēr slovēņi sestdien ar 0:4 piekāpās Kanādai, bet nākamajā dienā ar 1:3  zaudēja Slovākijai.

Vēl šodien Stokholmā plkst.21.20 uz ledus kāps Kanādas un Francijas izlases, savukārt Herningā B grupā būs Norvēģijas un Vācijas, kā arī Kazahstānas un Ungārijas spēles.

Slovēnijas izlases rindās pasaules čempionāt nav viņu spožākās zvaigznes Losandželosas “Kings” ilggadējā kapteiņa ir Anžes Kopitara, kurš izlasi pēdējo reizi pārstāvēja Pekinas olimpisko spēļu kvalifikācijā. Tāpat uz vietu izlasē nepretendē arī vairāki citi pieredzējuši veterāni Vairums Slovēnijas izlases hokejistu pārstāv vietējo čempionātu, turklāt 10 ir Ļubļanas “Olimpija” pārstāvji. ir arī jaunieši no Ziemeļamerikas, bet uz Eiropas skatuves skaļākie vārdi varētu būt KHL – okupantu līgā – spēlējošais Jans Drozgs, Somijas virslīgā sekmīgu sezonu aizvadījušais Matičs Toroks un Roks Macuhs no latviešu tik iemīļotās Čehijas virslīgas. No vietējā čempionāta pārstāvjiem skaļākais vārds noteikti ir 36 gadus vecais veterāns Roberts Saboličs, kuram savulaik prāva pieredze KHL un šobrīd uz krūtīm kapteiņa “C” burts.

Abas izlases 20 gadu laikā spēkojušās 11 reizes un deviņas uzvaras ir Latvijai. Pasaules čempionātos piecas spēles, no kurām uzvarētas četras. Vienīgais zaudējums piedzīvots 2011. gadā ar 2:5, kad pa diviem vārtiem guva Tomašs Razingars un Roks Tičars, bet viens precīzs metiens Rokam Tičaram. Pie rezultāta 0:5 divus vārtus atguva Mārtiņš Cipulis un Roberts Bukarts. Tomēr pēdējās divas tikšanās reizes arī bija visai smagas – 2023. gada pasaules čempionātā Rīgā minimāla uzvara ar 3:2 – toreiz vārtus guva Kaspars Daugaviņš kā arī brāļi Bukarti gan Roberts, gan Rihards, bet  slovēņiem Miha Verličs un Anže Kuralts, bet pagājušā gada 29. augustā “Arēnā Rīga” olimpiskajā kvalifikācijā panākums ar 4:2. Toreiz precīzi metieni Uvim Balinskim, Rūdolfam Balceram, Robertam Bukartam un Rodrigo Ābolam, bet slovēņiem atkal Tičars un Luka Mavers.

Slovēnijas hokejisti kopā ar ungāriem pagaidām ir komandas ar sliktāko uzbrukumu šajā turnīrā, jo divos mačos guvuši vien pa vieniem vārtiem. Slovēņiem vienīgais precīzais metiens padevies ilgus gadus Austrijas līgā spēlējošajam Kenam Ograjnešekam, turklāt vairākumā, ko Latvijai tā arī sešos mēģinājumos nav izdevies realizēt. Slovēņi divos mačos pa vārtiem izmetuši vien 29 reizes (vismazāk no visiem), trāpot 3,45% raidījumu. Pa slovēņu vārtiem divos mačos mests 83 reizes (dalīts sliktākais rādītājs), bet ielaistās septiņas ripas ir dalīts 10. rezultāts, kamēr atvairījumu procents – 91,57% ir septītais labākais. Slovēņiem liela problēma bijusi disciplīna – 24 soda minūtes ir turnīra antirekords un četras reizes no 12 vairākumiem arī ielaisti vārti – dalīts otrs sliktākais mazākums

Savukārt Latvijas izlases uzbrukums pēc divām spēļu kārtām ar pieciem precīziem metieniem bijis pašā viducī – astotajā vietā. Metienu skaits gan arī ļoti pieticīgs – 37 (13. vieta), bet realizācija ļoti augstvērtīga – 13,51% (piektā vieta).  Aizsardzības rādītājos Latvija atpaliek no Slovēnijas – ielaistās astoņas ripas (vien 13. rezultāts), 56 metieni pa mūsu vārtiem – sestais sliktākais, bet 85,71% atvairījumu ceturtais sliktākais turnīrā. Arī mums gribētos mazāk noraidījumu – divās spēles 16 soda minūtes ierindo otrajā vietā sliktāk disciplinēto komandu vidū, tomēr mazākuma ziņā esam līderi – piecas reizes esam spējuši nosargāts vārtus (trīs pārējie bija abpusēji sodi).

Salīdzinot vārtsargus, Lukašs Horāks pret kanādiešiem atvairīja 40 no 44 metieniem (90,91%), bet Matija Pintaričs 36 no 39 slovēņu metieniem (92,31%), kamēr Kristers Gudļevskis pret Franciju tika galā ar 18 no 19 metieniem (94,74%), kamēr Gustavs Dāvis Grigals pret Kanādu vien ar 30 no 37 metieniem (81,08%).

Latvijas izlasē rezultatīvākais pēc diviem mačiem ir Dans Ločmelis, kuram divi vārti (abi gan tukšos) un viena rezultatīva piespēle, bet vārti un piespēle Eduardam Tralmakam. Vārtu guvumi arī Mārtiņam Dzierkalam un Kristapam Zīlem. Mūsu ceturtā maiņa ir grēkojusi arī ar savu +/- koeficientu, jo Haraldam Eglem ir (-4), bet Martinam Laviņam ar Rihardu Bukartu (-3), tāds pats arī Ralfam Freibergam, kamēr Tralmaks un Oskars Cibuļskis ir labākie komandā ar (+2).

Trīs spēlēs Zviedrijai A grupā ir deviņi punkti, divās spēlēs sešus punktus ir sakrājusi Kanāda, trīs mačos piecus punktus ir ieguvusi Somija un četrus - Slovākija. Divās cīņās trīs punkti ir Latvijai, trīs mačos divus punktus ir izcīnījusi Austrija, bet divās spēlēs viens punkts ir Francijai, bet bez punktiem ir Slovēnija.

Latvijas izlases sastāvs pasaules čempionātā:

vārtsargi - Mareks Mitens ("Spišska Nova Ves", Slovākija), Gustavs Dāvis Grigals (Trenčīnas "Dukla", Slovākija), Kristers Gudļevskis (Brēmerhāfenes "Fischtown Pinguins", Vācija);

aizsargi - Miks Tumānovs (Jiveskiles JYP, Somija), Kristaps Zīle (Litvīnovas "Verva", Čehija), Markuss Komuls (Kladno "Rytiri", Čehija), Roberts Mamčics, Jānis Jaks (abi - Karlovi Varu "Energie", Čehija), Ralfs Freibergs (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija), Oskars Cibuļskis (Herningas "Blue Fox", Dānija), Kristiāns Rubīns (Plzeņas "Škoda", Čehija);

uzbrucēji - Kaspars Daugaviņš (bez kluba), Haralds Egle (Liptovski Mikulāšas "MHK 32", Slovākija), Rihards Bukarts (Vītkovices "Ridera", Čehija), Fēlikss Gavars (Sv. Lorenca Universitāte, NCAA), Anrī Ravinskis (Hemēnlinnas HPK, Somija), Gļebs Prohorenkovs (Niagāras universitāte, NCAA), Martins Laviņš (Ņūhempšīras Universitāte, NCAA), Toms Andersons ("La Chaux-de-Fonds", Šveice), Mārtiņš Dzierkals (Šellefteo AIK, Zviedrija), Oskars Batņa (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija), Filips Buncis (Odensas "Bulldogs", Dānija), Eduards Tralmaks (Kladno "Rytirzi", Čehija), Dans Ločmelis (Providensas "Bruins", AHL), Rūdolfs Balcers (Cīrihes "Lions", Šveice);

Slovēnijas izlases sastāvs:

vārtsargi - Lukašs Horaks (Ļubļanas "Olimpija"), Matija Pintaričs (Grenobles "Bruleurs de Loups", Francija), Žans Uss ("Jesenice");

aizsargi - Jans Čosičs, Blažs Gregorcs, Bine Mašičs (visi - Ļubļanas "Olimpija"), Jans Goličičs (Gatino "Olympiques" Kanāda), Aleksandrs Magovacs ("Amiens", Francija), Matics Podlipniks ("Kitzbuheler", Austrija), Urbans Podrekars (Flintas "Firebirds", ASV), Miha Štebihs (Tršebīčas "Horacka Slavia", Čehija);

uzbrucēji - Miha Beričičs, Roks Kapels, Marcels Mahovecs, Roberts Saboličs, Niks Simšičs, Jaka Sodja (visi - Ļubļanas "Olimpija"), Jans Drozgs (Pekinas "Kuņluņ Red Star", KHL), Žans Jezovšeks ("Lindau", Vācija), Nace Languss ("Augustanas universitāte", ASV), Roks Macuhs ("Olomouc", Čehija), Kens Ograjenšeks ("Linz", Austrija), Filips Sitars ("Konektikutas universitāte", ASV), Matics Tereks (Kouvolas "KooKoo", Somija), Anže Žežeļs ("Fehervar", Ungārija).