
Ziedu nolikšana Salaspils memoriālā kompleksa teritorijā
9. maijā pie Salaspils nometnes memoriālā cilvēki tuprina nolikt ziedus.





VIDEO: vīrietis Salaspils memoriālā dzied sarkanarmiešu “Katjušu” - policija viņu novāc no “skatuves”

Šogad tā saucamie “uzvaras svētki” aizritēja ļoti necili un klusi, taču bija arī daži indivīdi, kuri mēģināja ziedu nolikšanu pārvērst provokācijās.
Viens šāds gadījums tika fiksēts Salaspils memoriāla teritorijā. Sociālajos tīklos ievietots video, kurā redzams kā kāds vīrietis dzied nu jau līdz nelabumam apriebušos sarkanarmiešu propagandas dziesmu “Katjuša”. Bez tās savulaik, vēl pirms pieminekļa nojaukšanas, neiztika neviena okupantu slavinātāju pasēdēšana Uzvaras parkā:
“Jaunais Vilnis” pic.twitter.com/ppYW5WL59J
— Nikita Klimentjevs🇱🇻 (@latvianomerta) May 13, 2025
Video redzams kā drīz vien dziesmas vidū pie izpildītāja pienāk Valsts policijas (VP) darbinieki. No attāluma nav dzirdams, ko tieši runā vīrietis un likumsargi, taču tālākās darbības liecina, ka ātri tiek panākta abpusēja piekrišana – Salaspils memoriāls nav pareizā vieta spontānai PSRS nostalģijas motivētai kara propagandas dziesmu dziedāšanai krievu valodā. Vīrietis kopā ar likumsargiem lēnā solī pamet improvizēto “skatuvi” un Salaspils memoriāla teritoriju.
Jau vēstīts, ka dienestu vērtējumā 9. maijs un ap to saistītās aktivitātes Latvijā aizritējušas bez būtiskiem starpgadījumiem, dienestiem nepieļaujot nopietnus drošības incidentus.
Valsts policija saistībā ar 9. maiju visos Latvijas reģionos kopā sākusi 67 administratīvo pārkāpuma procesus un aizturējusi astoņas personas. Vienlaikus Valsts policija norāda, ka kopējais administratīvo pārkāpumu procesu skaits būs krietni lielāks, jo tiek vērtēta virkne iespējamo pārkāpumu interneta vidē.
Krievijā ik gadu 9. maijā tiek svinēta Padomju Savienības uzvara Otrajā pasaules karā 1945. gadā. Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupācijas sākumu un aneksiju PSRS sastāvā.
Lai Latvijā netiktu slavināta bijušās Padomju Savienības un pašreizējās Krievijas agresīvā politika un izplatīti Kremļa propagandas vēstījumi, šeit ir ieviesti dažādi aizliegumi un ierobežojumi, no kuriem atsevišķi ir spēkā tieši 9. maijā.