Drāma Vankūverā: kašķējas līderi un neapmierināts vārtsargs, kas var ietekmēt Šilova nākotni
foto: AP/ Scanpix
Džeitī Millers un Elīass Petersons viens otru necieš.
Hokejs

Drāma Vankūverā: kašķējas līderi un neapmierināts vārtsargs, kas var ietekmēt Šilova nākotni

Kārlis Bērziņš

Jauns.lv

Tikai devītā vieta Rietumu konferencē un nestabilais sniegums sācis ietekmēt personiskās attiecības Teodora Bļugera un Artūra Šilova pārstāvētajā Vankūveras “Canucks”. Divi vadošie hokejisti jau ilgāku laiku viens otru neieredz, komandas vadība meklē maiņu darījumus, bet visam pa virsu neskaidra nākotne ir galvenajam trenerim un vārtsargu līnijai. 

Drāma Vankūverā: kašķējas līderi un neapmierināts ...

Teodora Bļugera un Artūra Šilova Vankūveras “Canucks” pēc spilgtas iepriekšējās sezonas, kurā regulārajā turnīrā izdevās finišēt trešajā vietā Rietumu konferencē un aizspēlēties līdz otrajai kārtai Stenlija kausa izcīņā, šo gadu sagaidīja ar tikpat augstām gaidām. Tas gan nav rezultējies. Komandas sniegums ir viļņveidīgs un pēc aizvadītas puses sezonas vienība ar 50 punktiem ieņem vien devīto pozīciju Rietumu konferencē, tādējādi atlikušajā sezonā cīnoties par vietu izslēgšanas spēlēs. 

Eļļu ugunij pielēja divi no vienības vadošajiem  hokejistiem, Džeitī Millers un Elīass Petersons, starp kuriem nevalda tās labākās savstarpējās attiecības. Millers Vankūverā spēlē kopš 2019./2020. gada sezonas (šajā 8+23), bet Petersons klubu pārstāv kopš 2018./2019. gada sezonas (šajā 10+19). Bijušais “Canucks” treneris Brūss Budro medijam TSN atklāja, ka abu konflikts bijis jau tad, kad viņš strādāja komandā (no 2021. līdz 2023. gadam) un varējis ietekmēt viņa amata stabilitāti, kā arī uzbrucēju virknējumu spēles kvalitāti. Abu nesaskaņas uzņēma jaunu vilni šajā sezonā, kad vienā no treniņiem Millers savu komandas biedru nosauca par mazu bērnu. Kamēr komandas kapteinis Kvins Hjūzs ir lietas kursā par šīm personiskajām negācijām, tikmēr Millers un Petersons publiski konfliktu noraida.

Ņemot vērā ne tos labākos rezultātus, kaut ko spēlētāju tirgū mēģina paveikt ģenerālmenedžeris Patriks Alvins. Līdz 7. martam iespējams veikt maiņu darījumus un nav izslēgts, ka vienam no minētajiem, Milleram vai Petersonam, tiks atrasta jauna mājvieta. Tiek ziņots, ka pavisam tuvu pēdējā nedēļas nogalē bijis darījums ar Ņujorkas “Rangers” par Millera aizmainīšanu. Tieši Ņujorka uzbrucēju nodraftēja 2011. gadā ar 15. numuru un klubā viņš aizvadīja pirmās sešas sezonas NHL. Tieši pārrunas par maiņas darījumu bija iemesls Millera nespēlēšanai mačā pret Edmontonas “Oilers” (naktī uz 19. janvāri “Canucks” uzvarēja ar 3:2). Abas puses jau bija pārrunājušas darījuma detaļas, kas ietvertu vairāku hokejistu un drafta izvēļu iesaisti, taču beigu beigās par to nevienojās. Ziņo par Mika Zibanejada piedāvāšanu, uz ko "Canucks" atteikusies. 

“Plašāk nekomentēšu runas ap līgu, taču, kamēr strādāju komandā, vienmēr esmu raudzījies, kā komandu padarīt labāku,” par iespējamajām pārrunām par Millera aizmainīšanu, atbildēja Alvins. ESPN vēsta, ka Vankūvera veikusi pārrunas arī par Petersona aizmainīšanu. Ja 31 gadu vecajam Milleram līgums ar klubu ir spēkā līdz 2030. gadam (ikgadēji pelna astoņus miljonus dolāru), tad Petersonam tāds ir spēkā līdz 2032. gadam (ikgadēji pelna 11,6 miljonus dolāru). Millera gadījumā jāsaņem atļauja no hokejista par aizmainīšanu, jo viņam ir tā saucamais “no-movement” punkts līgumā. Petersona gadījumā šis punkts līgumā stāsies spēkā ar 2025. gada vasaru. “Plānoju būt šajā komandā rīt, parīt. Kas notiks, tas arī notiks. Es koncentrējos uz nākamo spēli,” runas par aizmainīšanu daudz neiztirzāja Millers. 

“Man ir žēl pārējo komandas hokejistu, kuriem ir jālasa baumas par klubu. Esmu lepns, ka viņi ir spējuši no tām distancēties un vienkārši doties laukumā parādīt labāko hokeju. Vēlamies veidot vidi, kurā hokejisti jūtas droši un var viens otram uzticēties. Es ticu, ka mums ir labs kodols,” teica Alvins, kuram gan visdrīzāk vēl kādu laiku būs jāsadzīvo ar ne tiem vienkāršākajiem apstākļiem. 

Viens no tiem ir galvenā trenera jautājums. Uz 2025./2026. gada sezonu klubs patur iespēju turpināt vai neturpināt sadarbību ar esošo speciālistu Riku Toketu. Alvins uzteica speciālistu, un atklāja, ka lēmums par sadarbības turpināšanu būs abpusējs. “Ticu, ka viņš ir labs treneris un redzu Riku Vankūverā ilgtermiņā. Taču pavisam noteikti šajā jautājumā tā ir divvirzienu iela.” Cits stāsts parādījies vārtsarga Tečera Demko sakarā. 

Pēdējā laikā viņš vairāk mocījies ar savainojumiem un tikai nesen atgriezās ierindā. Līdz šim Demko vārtus sargājis desmit spēlēs, vidēji atvairot 87,1% pretinieku metienus un ielaižot 3,24 ripas. Demko visu savu NHL karjeru pavadījis tieši Vankūverā, kas viņu 2014. gada draftā izraudzījās ar 36. numuru. Par varbūtību, ka vārtsargs varētu nebūt priecīgs Vankūverā, norādījis bijušais Floridas “Panthers” un Kolumbusas “Blue Jackets” treneris Dags Maklīns. Viesojoties medija “Sportsnet” raidierakstā “Real Kyper and Bourne” Maklīns izteica bažas par Demko nākotni “Canucks”. “Esmu dzirdējis, ka Tečers Demko nav sevišķi priecīgs par došanos vārtos Vankūveras sastāvā. Situācija ir aizgājusi tik tālu, ka viņš pat vairs īsti negrib tur spēlēt.” Viens no iemesliem ir vārtu dalīšana ar somu vārtsargu Kevinu Lankinenu, kurš šajā sezonā sevi pierādījis kā nozīmīgu hokejistu “Canucks” veiksmēs. 

Tomēr arī Lankinena sakarā “Canucks” vēl gaidāma izšķiršanās. Pirms sezonas klubs ar somu noslēdza viena gada līgumu. Jau no 1. janvāra klubs ar hokejistu var pagarināt līgumu un tas var pietiekami daudz ietekmēt vārtsarga pozīciju “Canucks” sistēmā. Lai arī puses ir veikušas atsevišķas pārrunas par sadarbības turpināšanu, nav teikts, ka izdosies vienoties par jaunu līgumu, kurš Lankinena sakarā varētu būt piecu miljonu dolāru vērtībā sezonā. Tas nozīmētu aptuveni desmit procentus no sezonas algu budžeta tērēt trīs vārtsargiem (Demko, Lankinenam un Šilovam), un turklāt tandēms Demko/Lankinens ietekmētu latvieša iespējas nostiprināties NHL. Pavisam skaidrs, ka tuvākie mēneši Vankūverā būs notikumiem bagāti un vismaz vārtsargu jautājumā ietekmēs Šilova nākotni Ziemeļamerikā.