Šoreiz pat nomērīts! Ar Alžīrijas bokseres Imanes Helifas atmaskojumiem atkal pilns internets. Kas noticis un cik pamatoti?
foto: AP/Scanpix
Imane Helifa ar Parīzes olimpisko zeltu. Diez vai vajadzētu izdarīt priekšlaicīgus secinājumus, ja saprātīgu pierādījumu joprojām nav.
Sporta zvaigznes

Šoreiz pat nomērīts! Ar Alžīrijas bokseres Imanes Helifas atmaskojumiem atkal pilns internets. Kas noticis un cik pamatoti?

Kaspars Apsītis

Jauns.lv

Viena no šī gada pasaulē visapspriestākajām sportistēm, Parīzes olimpisko spēļu čempione alžīriete Imane Helifa sava vīrišķā paskata dēļ daudz dabūjusi ciest. Internetā netūkst dziļviltojumu, kuros tikusi “pielabota”, lai vēl vairāk izskatītos pēc vīrieša, savā kampaņā viņu izmantojis ASV prezidenta kandidāts Donalds Tramps, bet tagad, kad republikāņu vēstīto sāk atmaskot, “noplūdis kāds medicīnas iestādes ziņojums”.

Šoreiz pat nomērīts! Ar Alžīrijas bokseres Imanes ...

Vienā no pēdējām Donalda Trampa reklāmām, kurā kopumā iztrūcis ierasti sagrozītās informācijas par noziedzības līmeni un imigrantu invāziju ASV, pieskaras vardarbības tēmai ar vārdiem, “kur vīrieši piekauj sievietes un izcīna medaļas”, bet video fragmentā uz mirkli pazib Parīzes olimpiskā čempione, vēsta “The Washington Post”.

Parīzes olimpisko spēļu laikā Helifa daudz tika apspriesta arī Krievijas medijos, kur viņa tika izmantota kā samaitātās Rietumu pasaules simbols. “The Washington Post” izteikuši pieņēmumu, ka visa šī sāga arī esot izcēlusies ar Krievijas iesaisti. Helifa saņēma asu kritikas vilni un pat iesūdzēja tiesā platformu “X”, kuras īpašnieks Īlons Masks, “Harija Potera” autore Džoanna Roulinga un daudzi citi metās dedzināt uz sārta Alžīrijas sportisti. Tikmēr Latvijā viens no naskākajiem bija Krievijas virzienu atbalstošais politiķis Ainārs Šlesers.

Kamēr Alžīrijā un vairākās citās arābu valstīs Helifa tik celta slavenības godā un lepojas ar viņa panākumiem, Īsi pirms ASV prezidenta vēlēšanu sākuma pēkšņi “noplūda kāds medicīnas ziņojums”. Pie informācijas par ziņojuma gan tika lielākoties mazpazīstami pasaules mediji, no kuriem lielākie un dzirdētākie izcelsmes ziņā saistīti ar Krievijai draudzīgo Indiju.

Parīzes olimpiskās čempione Alžīrijas boksere Imane Helifa.

Alžīrijas boksere Imane Helifa laiku lokos

Alžīrijas boksere Imane Helifa Parīzes olimpiskajās spēlēs bija viena no visvairāk apspriestajām sportistēm, jo daudzi uzsktīja, ka viņai nebūtu jāsacenšas ...

Pie nopludinātā medicīnas ziņojuma ticis kāds visi pretrunīgi vērtēts franču žurnālists Džafars Aīts Aūdija, kuru vieni sauc par pseidožurnālistu, bet citi par izmeklējošās žurnālistikas pārstāvi. Viņa atmaskojošais ārstu slēdziens, kas sākotnēji jau oktobra beigās publicēts izdevumā “Lecorrespondant” , ir it kā kāds 2023. gada jūnija endokrinologu Somajas Fedalas un Žaga Janga atzinums, kurā medīcīnas iestādēs Francijā un Alžīrijā noteikts, ka bokserei konstatēta “dzemdes neesamība”, “gonāžu klātbūtne cirkšņa kanālos” (sēklinieki vēderā), maksts aģenēze un mikropenis “klitora hipertrofijas veidā”. Ziņojumā esot pat norādīts mikropeņa izmērs - 4,5 centimetru.

Tāpat esot secināts, ka Helifa cieš no 5-alfa deficīta, kas galvenokārt skar vīriešus, ietekmē cilvēkus dzimšanas brīdī un ietekmē bērna dzimumorgānu normālu augšanu. Deficīta dēļ vīriešu dzimuma bērni tiek kļūdaini atzīti par sievietēm, jo tiem ir deformēti dzimumorgāni. Medicīniskajā ziņojumā arī norādīts, ka Imane Helifa varētu būt dzimusi “vecākiem, kas, iespējams, ir asinsradinieki”, un ieteikta “ķirurģiska korekcija un hormonu terapija”.

Kritiski izvērtējot izskanējušo ziņojumu, rodas daži jautājumi, uz kuriem atbildes, visticamāk, nekad nesaņemsim. Kāpēc endokrinologi veikuši tik detalizētu dzimumorgānu analīzi, kāpēc pēkšņi daudzie mediji pamanījuši šo Džafara Aīta Aūdija atmaskojumu 10 dienas vēlāk, kāpēc pasaules vadošie preses izdevumu nesteidz slēdzienu pārpublicēt? Tāpat papildus rodas jautājums, kāpēc pēkšņi tik atklāti un vairākās vietās veikt pārbaudes, ja mērķis bijis slepus un nepamatoti startēt olimpiskajās spēlēs un cīnīties par zeltu. Piedevām visam mazliet komiski, ka izvēlētās Parīzes slimnīcas nosaukumā “Kremlin Bicetre” iekļauts vārds "Kremlis".

Alžīrijas bokseri plašāka sabiedrība iepazina Parīzes olimpiskajās spēlēs pagājušajā vasarā. Lai gan viņas sniegums ringā bija iespaidīgs, viņa nokļuva mediju uzmanības centrā, jo izraisījās skaļas diskusijas par viņas dzimumu. Pagājušajā gadā Helifa neizturēja Starptautiskās Boksa asociācijas (IBA) dzimuma pārbaudes pasaules čempionātā, tomēr Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) viņai atļāva piedalīties Parīzes spēlēs. IBA prezidents Umars Kremļevs toreiz apgalvoja, ka Helifa un Taivānas bokserei Jū Tinai Linai (arī viņa Parīzē tika pie zelta medaļas) esot "XY hromosomas, un tādēļ viņas tika izslēgtas no sacensībām".

Tāpat viņš piebilda, ka “izdevies atklāt sportistus, kuri centās apmānīt savus kolēģus un izlikās par sievietēm”. Patiesībā gan Helifa, gan Juna tiek uzsktītas par interseksuālām personām.

Interesanti, ka Helifa diskvalificēta tikai vien īsi pirms fināla ar Krievijas sportisti, bet IBA organizācijas ģenerālsponsors bija Krievijas gāzes koncerns “Gazprom”. Alžīrijas Olimpiskā komiteja toreiz vēstīja, ka sportistes diskvalifikācija bija daļa no “sazvērestības”, lai atturētu viņus no zelta medaļas izcīnīšanas, un norādīja, ka augsts testosterona līmenis Helifai ir “medicīnisku iemeslu” pamatā.

Pēc 2016. gada Riodežaneiro plimpiskajām spēlēm IBA tika atņemts pasaules boksa pārvaldes statuss, un olimpiskā boksa vadību pārņēma SOK, kas apstrīdēja iepriekš veikto IBA testu ticamību. Abas sportistes ir reģistrētas kā sievietes dzimšanas apliecībās, taču tas neapturēja dezinformācijas vilni, kas izraisīja plašu kritiku un sabiedrības uzbrukumus abām sportistēm.

Papildus triumfam Parīzē, Helifa iepriekš izcīnīja sudraba medaļu 2022. gada pasaules čempionātā, kā arī vairākas citas zelta medaļas dažādos amatieru turnīros. Arī negatīvo uzmanība Parīzē varētu būt ieguvums viņas profesionālajai karjerai. Helifa jau tagad ir viena no atpazīstamākajām sievietēm boksa pasaulē, neraugoties uz to, ka viņai vēl nav bijusi neviena profesionālā cīņa.

Kas ir interseksuālisms?

Der norādīt, ka interseksuālisms nav seksuālā orientācija. Par interseksuāliem cilvēkiem dēvē tādus, kuriem nav izteiktu vienam dzimuma raksturīgu pazīmju. Tas var būt redzams jau tūlīt pēc dzimšanas vai arī atklāties pubertātes laikā.

Kā vēstīts interneta enciklopēdijā „Wikipedia”, cilvēkiem piedzimstot, bioloģisko dzimumu nosaka pieci faktori: dzimuma hromosomu skaits un tips; gonādu veids – olnīcas vai sēklinieki; dzimuma hormoni; iekšējā reproduktīvā sistēma (piemēram, dzemde sievietēm); ārējie dzimumorgāni. Cilvēki, kuriem šie pieci faktori neatbilst sieviešu vai vīriešu dzimumam, ir interseksuāli. Interseksuālisma īpašības ne vienmēr parādās piedzimstot. Dažiem zīdaiņiem var būt nenoteikti dzimumorgāni, bet citiem nenoteikti iekšējie orgāni (sēklinieki un olnīcas). Daži cilvēki neuzzina, ka viņi ir interseksuāli, ja netiek veiktas ģenētiskas pārbaudes, jo tas neparādās viņu fenotipā.
Interseksuāli zīdaiņi un bērni, kuriem ir nenoteikti dzimumorgāni var tikt ķirurģiski un/vai hormonāli mainīti, lai viņi iederētos sociāli vēlamajā dzimumu kategorijā.

Nebrīvprātīga medicīniskā iejaukšanās, lai pārveidotu interseksuālu cilvēku dzimuma anatomiju, notiek visās valstīs, kur tiek pētītas interseksuālu cilvēku cilvēktiesības. Malta 2015. gada aprīlī kļuva par pirmo valsti, kas ar likumu aizliedza šādu medicīnisku iejaukšanos.