
Etiķetes speciālistes padoms: kā ģērbties, ejot uz kapu svētkiem

Vasaras kapu dievkalpojumu jeb kapu svētku tradīcija Latvijā aizsākusies Vidzemē 19. gadsimta pirmajā pusē, un tagad to pazīst visā Latvijā. Ko vilkt mugurā, uz tiem dodoties, skaidro lietišķās etiķetes un protokola konsultante Aija Strautmane.
Kapu svētkus tiešām svin, jo nosaukums cēlies no vārda svinēšana. Šajā laikā cilvēki iet ciemos pie sava mirušā tuvinieka un iekšēji ar viņu sarunājas. No reliģiskas tradīcijas tie pārvērtušies par latviešu identitātes rituālu, kuram ir sava etiķete. Mirušo pieminēšana un kapu kopšanas tradīcija ir mūsu kultūras vēstures mantojums, kas ierakstīts Latvijas Kultūras kanonā.
Kapu svētkos nav obligāti jāizvēlas melnbaltā krāsu kombinācija, kā tas būtu vēlams bēru vai sēru gadījumā, tomēr jāģērbjas pieklājīgi. Ja dāma piedalās svinīgā dievkalpojumā baznīcā vai kādā līdzīgā reliģiskā norisē, vēlams vilkt kleitu vai svārkus, lai gan mūsdienās baznīca vairs tik strikti uz to neskatās. Tomēr noteikti velc zeķbikses vai zeķes. Uz baznīcu nebūtu pieklājīgi iet šortos. Tas attiecas arī uz vīriešiem. Ja ej uz kapiem privāti un nepiedalies nekādās reliģiskās ceremonijās, tad vari brīvi izvēlēties, ko vilkt.
Ko kapos darīt nevajadzētu?
Skaļi sarunāties un bļaustīties. Neļauj bērniem skriet un rotaļāties ar zemi/smiltīm.
No kapiem mājās neko nenes, jo te satiekas divas pasaules – aizkapa un dzīvā.