Hei, pašlaik notiek "jauns.lv" uzlabošanas darbi. Paldies par pacietību!
Viņš solīja šķirties... Bet ko darīt, ja atstāj tevi pie sasistas siles?
foto: Shutterstock
Tev ir tiesības sērot. Jā, attiecības ar precētu cilvēku nav morāli pieņemamas, bet, ja tu kādu mīlēji, tava sirds ir salauzta. Un tas ir līdzjūtības vērts.
Attiecības

Viņš solīja šķirties... Bet ko darīt, ja atstāj tevi pie sasistas siles?

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

"Cienot savu bērnu māti, es tomēr palikšu pie ģimenes" - šādu vai līdzīgu teikumu, visticamāk, ir dzirdējusi ne viena vien mīļākā. Kā dzīvot tālāk un savākties pēc tam, kad sirds ir sašķīdusi mazos gabaliņos?

Viņš solīja šķirties... Bet ko darīt, ja atstāj te...

Vai esat kādreiz izmests vai izmesta no mīlas trijstūra? Ja tā, tad zināt, ka tā var būt viena no sāpīgākajām pieredzēm. Kāda ir cena, ko maksā mīļākās vai mīļākie, kad viņu partneris izlemj pārtraukt romānu un atgriezties pie savām oficiālajām attiecībām?

Bildes no viņa "oficiālās dzīves" gozējas Facebook, bet tavējā ir tā, kas notiek slapstoties, aiz aizvilktiem tumšajiem aizkariem. Ne precējušies, ne citās oficiālās attiecībās, bet joprojām dziļi emocionāli iesaistīti, mīļākie un mīļākās bieži vien paliek ar sadragātu dvēseli. Kad romāns beidzas, viņi paliek bez mīļotā cilvēka, bez cieņas un pat bez līdzjūtības. Jo tieši viņi tiek vainoti. Psihologi to sauc par “partnera nolaupīšanu” – kad cilvēks apzināti uzsāk romānu ar kādu, kurš jau ir attiecībās. Dažreiz tas ir tikai seksuāls piedzīvojums, bet bieži vien tas ir cerīgs mēģinājums iekarot partnera sirdi uz visiem laikiem. Dažreiz tas ir veiksmīgi. Bet visbiežāk tas beidzas ar sirdssāpēm, raksta Psychology Today.

Kad mīļākais paliek viens

Kad laulātie vai partneri nolemj palikt kopā pat pēc sānsoļiem, viņi parasti meklē veidus, kā atrisināt senas problēmas. Viņi vēršas pie psihoterapijas un tamlīdzīgi. Tādā brīdī mīļākais kļūst nevajadzīgs. Bieži vien viņus vienkārši “izmet”, it kā tie neko nenozīmētu, pat ja bijuši sapņi par kopīgu nākotni, cerības uz ilgtermiņa attiecībām.

“Ļaujiet man minēt piemēru: Džekija – izdomāts, bet reāls cilvēks – piecus gadus bija attiecībās ar precētu vīrieti Džeraldu. Viņš solīja, ka šķiršanās ir tikai laika jautājums. Džekija gaidīja, pavadīja vientuļas nedēļas nogales un skatījās Džeralda ģimenes fotogrāfijas Facebook, kamēr viņu romāns slēpās aiz tumša biroja logiem un vakara randiņiem ar vīnu un seksu. Un tad – viss beidzās pēc viena telefona zvana: Džeralds atzina, ka viņa sieva uzzināja par romānu, un viņam, “cienot bērnu māti”, bija jādod laulībai otra iespēja. “Tas arī viss – mēs atvadāmies uz visiem laikiem.” Pēc šīs ziņas Džekija bija kā no laivas izmesta,” raksta Lorenss Džozefs, psiholoģijas profesors no Ņujorkas. Pēc psihologa teiktā, viņa jutās pilnīgi sabrukusi. Viņa domāja par pašnāvību. Un tajā pašā laikā viņa juta, ka neviens viņu nesaprot. Visi viņu tikai nosodīja: “Tā ir tava vaina – tu zināji, ka viņš ir precējies.” Taču sievietes sāpes bija reālas. Gaidas, cerības, sapņi – viss sabruka.

Izdomātais stāsts ar to nebeidzās. Ironiski, ka Džeralds atgriezās, bet Džekija jau bija tikusi pāri šim triecienam un atguvusies. “Gadu vēlāk Džeralds tomēr pameta sievu un atkal pieklauvēja pie Džekijas durvīm ar solījumu: “Esmu gatavs sākt kopdzīvi.” Bet Džekija jau bija mainījusies. Viņa vairs neuztvēra viņu kā partneri, bet gan tikai kā egoistisku cilvēku, kurš visu dara tikai tad, kad viņam tas ir ērti. Viņa saprata, ka var paveikt daudz vairāk. Un šī mīlestība, kas būs tā vērta, vienmēr būs godīga jau no paša sākuma,” sacīja psiholoģijas profesors. Pēc viņa teiktā, stāsta morāle ir tāda, ka būt “otram cilvēkam” attiecības bieži vien var izrādīties liktenīgas. Bet visbiežāk tā ir ilga, klusa sevis zaudēšana.

Šādu attiecību pamešana nav tikai atvadīšanās no cilvēka, bet arī no ilūzijām. Bet tieši pēc šādas aiziešanas dzimst īstais Tu – tas, kurš ir cienīgs, lai viņam būtu pilnvērtīgas attiecības, nevis tikai daļa.

Kā atgūties, kad esi bijis “cits” vai “cita”?

1. Jums ir tiesības sērot. Jā, attiecības ar precētu cilvēku nav morāli pieņemamas, bet, ja jūs kādu mīlējāt, jūsu sirds ir salauzta. Un tas ir līdzjūtības vērts. Ļaujiet sev sērot. Nemēģiniet izlikties, ka "tas nebija nopietni".

2. Nosauciet savu cerību burbuli īstajā vārdā. Dažreiz partneri patiešām pamet savus dzīvesbiedrus mīļāko dēļ. Bet biežāk viņi vienkārši melo visiem: jums un sev pašiem. Atzīstiet, ka jūs vadīja vēlme ticēt tam, ko gribējāt dzirdēt. Tas nav kauns, tas ir cilvēcīgi. Bet neļaujiet sevi vēlreiz maldināt.

3. Izvēlieties godīgumu. Jūs bijāt daļa no slepenas dzīves. Lai cik sāpīgi būtu atzīt, jūs esat palīdzējuši citam cilvēkam dzīvot dubultdzīvi. Turpmāk esiet cilvēks, kurš izvēlas atklātību, nevis slepenību. Ja otrs cilvēks vēlas būt kopā ar jums, ļaujiet viņam vispirms pamest laulību. Un tikai tad ienākt jūsu dzīvē.