Košās prīmulas: kā audzēt un rūpēties par šiem pavasara vēstnešiem
foto: Shutterstock
Prīmulas

Košās prīmulas: kā audzēt un rūpēties par šiem pavasara vēstnešiem

Padomu nodaļa

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Pasaulē arvien vairāk iemīl prīmulu krāsu karnevālu, bet mūsu dārzos vienmēr vieta būs arī parastajai dzeltenajai prīmulai, kas latviešiem ir tik mīļa un pazīstama.

Prīmulu ģintī ir vismaz 500 sugu un ārkārtīgi daudz hibrīdu un šķirņu ar dažādu izmēru ziediem, pārsteidzošām krāsām un to kombinācijām. Un par šīm skaistulēm droši var teikt – tās tevi nenogurdinās, tomēr mazliet rūpju prasīs.

* Prīmulām netīk karsts laiks, tāpēc tās ilgi un skaisti ziedēs vēsākā pavasarī, nevis tādā, kas temperatūras ziņā līdzinās vasarai.

* Prīmulas, it īpaši košās selekcionētās šķirnes, labāk aug daļējā ēnā nekā pilnīgā saulē. Rēķinies, ka ēnainā vietā ziedi būs košāki un arī par ziedēšanu varēsi priecāties ilgāk.

* Pērkot prīmulas, noteikti apskati norādījumus uz stāda konteinera, jo ir šķirnes, kas labprāt aug arī saulē. Tiesa, tās būs bagātīgi jālaista.

* Prīmulām patiks, ja stādīsi tās bagātīgā, nedaudz skābā augsnē ar labu ūdens caurlaidību, tomēr augsnei arī vēlams būt ilgstoši valgai.

* Šīs skaistules mīl padzerties, tāpēc ziedēšanas laikā regulāri laisti. Lai augsne ap saknēm neizkalstu, to var mulčēt, bet nepārcenties – puķēm patīk ik pa laikam kārtīgi padzerties, nevis visu laiku mirkt ar saknēm ūdenī.

* Ziedu veidošanas un ziedēšanas laikā piebaro ar mēslojumu ziedošiem augiem. Ik pa laikam mulčas vietā var izmantot arī satrūdējušu kompostu.

* Blakus lielajam prīmulu ceram ļoti bieži aug atvasītes. Izroc, un tev būs jauna prīmula, ko stādīt. Ja prīmulas sāk slikti ziedēt, tās jāpārstāda. Izroc lielo ceru, sadali mazākos un iestādi izvēlētajā vietā.

* Prīmulām ļoti reti uzmetas kaitēkļi – iespējams, uzrodas kāda laputs vai gliemezis pagrauž lapu. Toties tās mēdz slimot, piemēram, ar lapu plankumainību – lapas kļūst dzeltenas vai arī uz tām parādās brīni pleķi. Tad noņem inficētās lapas un pārliecinies, ka visām lapām labi piekļūst gaiss.

Iestādi kādu no šīm prīmulām!

Primula x polyantha. Modernās hibrīdprīmulas, kas pieejamas dažādu spilgtu krāsu variācijās.

Primula vulgaris. Parastā savvaļas prīmula ar gaiši dzelteniem ziediem – visu prīmulu māte, jo no tās izveidots neskaitāmi daudz prīmulu variāciju.

Primula denticulata. Burvīga prīmula, kam uz aptuveni 25 cm gara ziedkāta ziedi izkārtojas bumbiņā.

Primula japonica. Šī skaistule mīl ūdens tuvumu. Ziedi nelieli uz 35–50 cm gariem ziedkātiem.