
Šis ir jāzina: kāpēc jātīra putnu būrīši?

Pavasarī viens no aktuālajiem darbiem ir putnu būrīšu iztīrīšana un sagatavošana jaunajai sezonai. Varbūt tev šķiet – ko gan tur ņemties, pietiek jau, ka būrīti pieliku, kāpēc vēl jātīra?
Ziemā putnu būrīšos mēdz iemitināties ne tikai putni – tos labprāt apdzīvo arī peles, žurkas, caunas, zebiekstes un citi mazi zvēriņi, tāpēc pavasarī tajos var atrast dažādus krājumus: ozolzīles, čiekurus, konfekšu papīrus. Nedomā, ka putni paši tīrīs būrīti; to dara tikai strazdi. Savukārt mazie putniņi, piemēram, zīlītes, būvē jaunas ligzdas virsū vecajām, un tā dažu gadu laikā var aizbūvēt būrīti līdz augšai.
Noņem būrīša apakšu, izņem visu lieko, pārbaudi konstrukciju – kā turas jumtiņš, cik stabilas ir sienas. Tāpat pārbaudi ārējo laipiņu, kas pasargā no tādiem plēsējiem kā kaķi un caunas. Laipiņai jābūt vismaz 6 cm garai.
Ja izliec jaunus būrīšus
Izliekot mežā jaunus būrīšus, padomā arī par to, ka tie ir gaiši un plēsējiem labi pamanāmi. Ieteicams tos no ārpuses vai nu viegli apdedzināt, vai apstrādāt ar antiseptisku šķidrumu. Tas ne tikai paildzinās būrīša mūžu, bet arī padarīs to mazāk pamanāmu.
Labākais laiks būrīšu izlikšanai rudens, bet, ja nepaspēji, dari to pēc iespējas agrāk pavasarī. Būrīšus izliec tā, lai to skreja būtu vērsta pret austrumiem, ziemeļaustrumiem vai dienvidaustrumiem. Vislabāk būrīšus piestiprināt vismaz 2–4 m virs zemes – tas putniem palīdzēs izvairīties no divkājainajiem postītājiem, kuri diemžēl mēdz visai bieži izpausties. Pie koka būrīšus vislabāk stiprināt ar naglām – tā kokam vismazāk nodarīsi pāri. Piestiprinot ar stiepli, ar laiku, kokam augot, tā var iespiesties zarā vai stumbrā vai pārtrūkt.