Svarīgs iemesls, kāpēc banānu mizas nevajadzētu izmest atkritumos
foto: Shutterstock
Banānu mizas nekad nevajadzētu mest atkritumos.
Noderīgi ikdienā

Svarīgs iemesls, kāpēc banānu mizas nevajadzētu izmest atkritumos

Padomu nodaļa

Jauns.lv

Daudziem no mums šķiet pašsaprotami izmest banānu mizas, ābolu serdes vai citu augļu atliekas kopējā sadzīves atkritumu tvertnē. Tas šķiet nekaitīgi – taču patiesībā tā ir nopietna vides problēma, kas saistīta ar klimata pārmaiņām, vēsta "postimees.ee".

Izmetot augļu atkritumus, piemēram, ābolus, bumbierus un banānu mizas, kopējos atkritumos, tie nonāk atkritumu poligonos, kur trūkst skābekļa. Rezultātā organiskā masa sadalās anaerobi, un šajā procesā rodas metāns (CH₄) – viena no visbīstamākajām siltumnīcefekta gāzēm, kas globālo sasilšanu ietekmē vairāk nekā 25 reizes spēcīgāk nekā oglekļa dioksīds.

Šādi šķietami nevainīgi ikdienas paradumi faktiski kļūst par daļu no plašākas problēmas – spriežot pēc ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas datiem pārtikas atkritumi pasaulē rada ap 8–10% no visām siltumnīcefekta gāzēm.

Tāpēc šos mitros pārtikas atkritumus vajadzētu šķirot atsevišķi – nododot kompostēšanai vai bioatkritumu konteineros. Šādā veidā tie pārvēršas vērtīgā resursā – piemēram, kompostā, ko var izmantot augsnes uzlabošanai, vai arī biogāzē, kas kalpo kā atjaunojams enerģijas avots.

Tēmas