Kāpēc kaķi izvēlas vemt uz paklāja vai segas, nevis uz grīdas?
Kaķi ir zināmi kā brīvdomātāji un katram ir savi paradumi, taču ir jautājums, kas interesē teju visus kaķu īpašniekus. Kāpēc mīlulis, ja viņam kļūst nelabi, allaž atradīs paklāju vai mīksto mēbeli, nevis izvemsies uz grīdas, kur satīrīt būtu vieglāk?
Kaķu uzvedība ir noslēpumu pilna, un viena no šādām mīklām ir pūkaino murrātāju izvēle vemt uz paklāja, segas vai pat apģērba gabala, nevis uz grīdas, kur saimniekiem pēc tam būtu vieglāk tīrīt. Šī kaķu paraduma iemesli ir daudzveidīgi, un, lai labāk saprastu, ir vērts iedziļināties dzīvnieku uzvedībā.
1. Instinkti un komforts
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc kaķi izvēlas vemt uz mīkstām virsmām, ir viņu instinkti. Dabiskajā vidē kaķi bieži vien mēdz meklēt mīkstas vietas, lai justos droši. Tās var būt mīkstas virsmas, piemēram, zāle vai mīksta zeme, kuras viņi izvēlas, lai veiktu fizioloģiskas darbības, tostarp vemšanu. Paklājs vai sega bieži vien kalpo kā līdzīgs patvērums, kas sniedz kaķiem komfortu un drošības sajūtu, kad viņi ir fizioloģiski neaizsargāti.
2. Sajūta par teritoriju
Kaķi ir teritoriju dzīvnieki, un viņi ir ļoti jūtīgi pret savu vidi. Vemšana uz paklāja vai kāda apģērba gabala var būt saistīta ar vēlmi iezīmēt savu teritoriju vai izrādīt piederību konkrētam priekšmetam, kas atrodas mājā. Tā kā daži no šiem priekšmetiem ir cieši saistīti ar saimniekiem (piemēram, sega vai apģērbs), kaķis var izvēlēties šo vietu, lai izjustu sev pierastās smaržas un nodrošinātu sev komfortu.
3. Vemšanas fizioloģija
Kaķiem bieži ir arī fizioloģiski iemesli, kāpēc viņi vemj. Kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki, un, ja viņi sajūt, ka vemšana ir neizbēgama, viņi mēdz meklēt drošu vietu. Mīkstas virsmas absorbē šķidrumu labāk nekā ciets grīdas segums, arī šis aspekts var veicināt kaķa izvēli šādām vietām.
4. Satraukums vai stress
Kaķi var arī vemt stresa, satraukuma vai diskomforta dēļ. Piemēram, ja viņiem ir pārtikas alerģija, nepareizs uzturs vai kuņģa problēmas. Šādās situācijās kaķis var vēlēties paslēpties, meklējot sev komfortablu vietu, kur viņi varētu justies mazāk apdraudēti.
5. Vai kaķi izmanto vemšanu kā ieroci?
Kaķi ir sarežģīti dzīvnieki ar spēcīgām emocijām, taču kaķi parasti neizmanto vemšanu, lai "atriebtos" saimniekiem. Vemšana kaķiem parasti ir fizioloģisks process, kas norāda uz ķermeņa vai kuņģa problēmām, nevis apzinātu atriebību. Ja kaķis ir dusmīgs vai vīlies, viņš, visticamāk, izpaudīs savas emocijas ar uzvedības izmaiņām vai izvairīšanos no saimnieka, nevis ar fiziskām problēmām kā vemšana.
Tomēr, ja kaķis sistemātiski vemj pēc noteiktām situācijām, piemēram, ja viņam tiek liegtas uzkodas vai tiek piedāvāts nepatīkams ēdiens, tas var liecināt par viņa neapmierinātību ar konkrētiem apstākļiem, bet tā tomēr nebūs atriebība. Kaķi ir ļoti jutīgi dzīvnieki, un viņiem ir tendence izvairīties no konfliktiem un neskaidrībām, tāpēc vēlme manipulēt ar vemšanu būtu vairāk saistīta ar fiziskām problēmām vai nepatīkamām situācijām nekā ar apzinātu rīcību.
6. Kad jāvēršas pie veterinārārsta?
Ja kaķis sāk vemšanas epizodes bieži vai ja tas rada papildu simptomus, piemēram, letarģiju, apetītes zudumu vai svara zudumu, ieteicams konsultēties ar veterinārārstu. Vemšana var liecināt par dažādām veselības problēmām, piemēram, infekcijām, kuņģa vai zarnu trakta traucējumiem vai patoloģiskām izmaiņām orgānos.
Kaķu vemšana var būt dabiska parādība, taču, lai izvairītos no liekiem satraukumiem, svarīgi ir izprast, kāda ir tās izcelsme un vai nav nepieciešama profesionāla palīdzība.