
Mākslinieki no Somijas, Spānijas, Ukrainas, Polijas un Zviedrijas - programmu izziņo festivāls "Zobens un lemess", kam šogad apaļa jubileja

No 6. līdz 8. jūnijam Bauskas pilskalna parkā notiks desmitais smagās mūzikas un dzīvās vēstures festivāls "Zobens un lemess". Trīs dienas brīvā gaisotnē ar ekstrēmo mūziku un alternatīvu publiku. Uz skatuves kāps dažādu metālmūzikas žanru grupas no Spānijas, Zviedrijas, Somijas, Ukrainas, Polijas, Lietuvas un Latvijas.
Pirmo reizi Latvijā uzstāsies Eiropas metālfestivālos atzinīgi novērtētās apvienības “Dymna Lotva”, “Severoth”, kā arī lielāki vārdi - “Avulsed”, “Archgoat”. Dalību apstiprinājis “Gods Tower”, kas maija beigās dosies savā, iespējams, atvadu turnejā.
Par senatnes gaisotni rūpēsies vēstures rekonstruktoru klubi no Baltijas valstīm, kam šogad piepulcējas arī Somijas pārstāvji. Jaunums, ka šogad būs divi tematiski lasījumi cikli - sestdien “Par brīvību” (par zemgaļiem, zemessargiem, strēlniekiem, nacionālajiem partizāniem), svētdien - “Par saknēm” (ko ēda Livonijā, kā zemgaļi izmantoja ūdensceļus, kāda bija viduslaiku skaņu pasaule, kā mūsdienīgi kartē pilskalnus).
“Zobens un lemess” ir vieta, kur satiekas metālmūzikas žanri un kas kļūst par tiltu starp vairāku paaudžu apmeklētājiem, vēsturi un tagadni, baltu saknēm un mūsdienu kultūrpraksēm. Sinerģijā ar dalībniekiem un publiku “ZL” rada alternatīvu gaisotni un brīvu telpu, kurā kultūras mantojums satiekas ar ekstrēmo mūziku, radot neformālu vidi ar savu stāstu un gaisotni.
Ieeja festivāla teritorijā un telšu pilsētiņā no piektdienas, 7. jūnija, pl. 15.00. Pievakarē sagaidāms uguns rituāls - simboliska desmitā festivāla Senā ciema atklāšana.
Par muzikālo skatuvi. Festivālā uzstāsies plaši pazīstami mūziķi un arī jaunākas grupas, kurām ir potenciāls kļūt par interesantu jaunatklājumu. Koncertprogramma aptvers dažādus žanrus, sākot no folkmūzikas un postfolka līdz folkmetālam un citu metāla žanru jaudīgākajām izpausmēm. Dažādībā ir arī vienojošais elements — daļai mūziķu daiļradē raksturīgi saskares punkti ar etnisko mūziku, folkloru, mitoloģiju, pagānismu, vēsturi un/vai dabas izjūtu un tās izpausmēm šodienas interpretācijās. "Mēs netiecamies pēc ļoti skaļiem vārdiem, kuru dēļ festivāls būtu spiests sākt iet kompromisu un komerciālu ceļu – tas nozīmētu nokļūt sistēmā, augstākas biļešu cenas, savas noskaņas zaudēšanu," uzsver festivāla rīkotājs Valdis Bērzvads. " Tas ir mazs festivāls, kurā Tev ir iespēja satikt mūziķus stāvot rindā pēc alus un pēc tam vēl uzspēlēt ar viņiem futbolu. ZL ir par labu smago mūziku un autentisku gaisotni. Tāpēc arī izceļam pagrīdes skatuves vārdus — starp tiem ir muzikāli tīrradņi un vēl neizsmelta jauda radīt. Metālmūzikas fani novērtē festivāla īpašo atmosfēru, dalībnieku atdevi, īstumu un savu ceļu mūzikā."
Starp īpaši gaidītajiem ir tādi dalībnieki, kas Latvijā uzstāsies pirmoreiz - Spānijas “death metal” smagsvari "Avulsed" un somu kulta blekmetāla apvienība "Archgoat". Būs zviedru drūmmetāla meistari "Isole", kuru dalībnieki pazīstami arī no grupas "Ereb Altor" un kas sniedz izcili atmosfērisku muzikālu ceļojumu.

Ukrainu pārstāvēs Latvijas blekmetāla cienītājiem jau labi zināmā grupa "Khors" ar jaunā albuma "Letters to the Future Self" koncertprogrammu, “death metal” žanra pārstāvji “Orbstruct”, kā arī "Severoth" (šobrīd Polija) – atmosfērisks blekmetāla projekts, kuru dzīvajā izpildījumā Latvijā varēs baudīt pirmo reizi. Tēmas, kas caurvij noskaņām bagāto mūziku, – dzeja, filozofija un Ukrainas daba.
"Dymna Lotva" mūzika uz skatuves ienes sakāpinātas emocijas, dramatismu un eksplozīvu enerģiju – perspektīva grupa, kas ar milzu pašatdevi šobrīd lauž sev ceļu uz Eiropas metālfestivālu skatuvēm. Dibināta Baltkrievijā, bet šobrīd bāzējas Polijā (dalībnieki aktīvi atbalstīja protestus Baltkrievijā; pēc to apspiešanas, lai izvairītos no režīma politiskās vajāšanas, daļai mūziķu nācās bēgt uz Ukrainu; 2022. g. izdevās atkalapvienoties Varšavā). Mūzikā savij drūmmetālu (doom) un postblekmetālu (post black), sapludinot to ar folkmūzikas un depresīvā blekmetāla niansēm un spēlē neaizmirstamus koncertus.
Simboliski, ka 2025. gadā uz “Zobens un lemess” skatuves sarežģītos apstākļos atgriezīsies leģendārā pagān/folk/drūmmetālal grupa "Gods Tower" (Baltkrievija / Lietuva), kas uzstājās pirmajā “Zobens un lemess” 2015. gadā Sēlijā. Skanējumu raksturo vēstures un mitoloģijas tematika, kas caurvij gan smagnējo instrumentālo izpildījumu, gan liriku. Maija nogalē "Gods Tower"dosies tūrē "End of All Times" un pastāv bažas, ka tie var kļūt par grupas atvadu koncertiem.
Starp muzikālajiem notikumiem jāizceļ pašmāju drūmmetāla grupa "Druun", kas sniegs koncertprogrammu par godu 90. gadu kulta grupas "Grindmaster Dead" albumam "Stronger Than Love". Latvijas metālskatuvi vēl pārstāvēs divas savos žanros spožas grupas – drūmmetāla klasiķi “Frailty” un “Māra” (Death/Thrash/Groove Metal), kas koncertējusi daudzviet Eiropā un kuras vokāliste Māra Lisenko iekļuvusi daudzu “Best Female Metal Vocalists” aptauju augšgalā.

Pagrīdes mūzikas klasiķi "S.A.D." uzstāsies ar “Skumju akmeņu” ikonisko koncertprogrammu, būs arī postfolkloras grupa "Kaligo", psihedēliskās mūzikas un smagā roka apvienība "Asinis" un “blackened doom” projekts "Eremos", kas šogad sākusi koncertēt arī kā grupa un labā nozīmē satricinājusi Latvijas metālskatuvi. Lietuvu pārstāvēs "Gyvata" (Kaipēda).
Tāpat festivālā uzstāsies arī Juris Kaukulis ar “Rokkoncerts Solo"; Dambis no “Inokentija Mārpla” ar akustisko programmu, "Gleb Belyaev Piano Metal Covers" un "Father Andy".
Par Seno ciemu. Vēstures rekonstruktoru un amatnieku nometne interesentus gaidīs sestdien, 7. jūnijā, no pulksten 10. “Liels un mazs varēs līdzdarboties — viss ir apskatāms, aptaustāms, iztaujājams un piemērāms,” apmeklētājus aicina piedalīties vēstures rekonstrukcijas kluba “Exercitus Rigensis” vadītājs Juris Ņečajevs. Būs iespēja vērot zobencīņu paraugdemonstrējumus un piedalīties darbnīcās, izgatavot seno rotu replikas, izmēģināt dūdu spēli, piedalīties rīkles dziedāšanas konkursā vai vērot bronzas liešanu. Būs arī, piemēram, neformāla lekcija par vikingu laikmeta kaujas taktiku, kuru stāstīs vēsturnieks Harri Hihnala (“Finnish Vanguard”, Somija), ģērbies autentiskā karavīra tērpā. Tā kā daudzi vecāki uz pasākumu ņem līdzi bērnus (ieeja brīva līdz 12 gadu vecumam ieskaitot), šogad īpaši būs piedomāts par jaunās paaudzes iesaistīšanu un radošām nodarbēm.
Būs arī ugunscīņas, bet naktī uz 8. jūniju tiks aizdegta mākslinieka Andra Džiguna veidotā vides ugunsskulptūra “Ugunskuģis”. Skulptūras veidolam mākslinieks iedvesmojies no dzelzs laikmeta jūrasbraucēju kuģiem un simboliski atsaucas uz ūdensceļu nozīmi Zemgales senatnē.
Par stāstījumu telti. Sestdien būs četri tematiskie stāstījumi ciklā “Par brīvību” (sākums pl. 10.30). Dr. hist. Guntis Zemītis stāstīs par zemgaļu Upmales zemi un tās attiecībām ar pārējo Zemgali 13. gadsimtā, Mg. hist. Dagnis Dedumietis pievērsīsies Daugavgrīvas zemessargu bataljonu darbībai Lietuvā un Zemgalē 1915. gadā — strēlnieki pirms strēlniekiem, Dr. philol. Gatis Ozoliņš izklāstīs 7. Bauskas latviešu strēlnieku bataljona (pulka) izveidošanos un kauju ceļu, savukārt Mg. hist. Raitis Ābelnieks no Bauskas muzeja iepazīstinās ar nacionālo partizānu darbību Bauskas apriņķī pēc Otrā pasaules kara. Svētdien, 8. jūnijā, Bauskas pils pagalmā norisināsies īpaša programma, kurā arī būs lasījumu ciklu “Par saknēm”.