Dokumentālās filmas "Dzimuši Sibīrijā. Mārtiņš Vilsons" pirmizrāde.

Splendid Palace pirmizrādi piedzīvo dokumentālā filma "Dzimuši Sibīrijā. Mārtiņš Vilsons"

Režisores Dzintras Gekas jaunākā dokumentālā filma "Dzimuši Sibīrijā. Mārtiņš Vilsons" šodien piedzīvoja pirmizrādi Latvijas filmu maratonā, turklāt no šodienas to ...

Kino

FOTO: sirsnīgā atmosfērā pirmizrādi nosvin Gekas dokumentālā filma "Dzimuši Sibīrijā. Mārtiņš Vilsons"

Izklaides nodaļa

Jauns.lv/LETA

Režisores Dzintras Gekas jaunākā dokumentālā filma "Dzimuši Sibīrijā. Mārtiņš Vilsons" šodien piedzīvoja pirmizrādi Latvijas filmu maratonā, turklāt no šodienas to var noskatīties arī kinoteātros un kino izrādīšanas vietās visā Latvijā.

FOTO: sirsnīgā atmosfērā pirmizrādi nosvin Gekas d...

Gekas jaunākā filma parāda izsūtīto bērnu un viņu pēcteču likteņus - stāstus par piedzimšanu izsūtījumā, atgriešanos Latvijā un cīņu par identitāti svešā, nereti atsvešinātā vidē. Ar personīgām intervijām un atklātām atmiņām atklājas ne tikai vēstures rētas, bet arī mantojums, kas dzīvo nākamajās paaudzēs. Tas ir stāsts par bērnību, kas sākās svešumā, par atgriešanos, kas neatnesa mieru, un par cilvēka spēku būt, neskatoties uz vēstures uzlikto nastu, norādīts filmas aprakstā.

Filmas veidotāji klāsta, ka 1941. un 1949.gads kļuva par liktenīgu pavērsienu tūkstošiem latviešu, kurus bez brīdinājuma aizveda nezināmā virzienā. Svešumā un skarbos apstākļos viņi centās saglabāt cilvēcību, radīt jaunu dzīvi un audzināt bērnus. Šie bērni uzauga tālu prom no dzimtenes, svešā vidē, kurā viņi jutās nepiederīgi. Viņi apguva svešu valodu, dzīvoja starp svešiniekiem un uzdeva jautājumus, uz kuriem pat pieaugušie baidījās atbildēt.

Viens no šiem bērniem ir aktieris Mārtiņš Vilsons, kurš dzimis izsūtījumā Magadanas apgabalā Krievijā Zentas Vilsones un Rolanda Čehoviča ģimenē. Dokumentālajā filmā režisore Geka portretē viņa dzīvesstāstu kā personīgu liecību par izsūtīto latviešu likteni, identitātes meklējumiem un atgriešanos pretrunīgajā realitātē.

Dokumentālā filma ataino izsūtīto bērnu un viņu pēcteču likteņus - stāstus par dzimšanu izsūtījumā, atgriešanos Latvijā un cīņu par identitāti svešā, nereti atsvešinātā vidē. Aktieris Vilsons ir filmas varonis ar savu stāstu par vecāku šķiršanos, personīgajiem zaudējumiem un dziļu iekšēju nepieciešamību piepildīt nepiepildīto.

Filmā piedalījās Mārtiņš Vilsons, Zenta Vilsone, Ēriks Vilsons un Zane Vilsone. Filmas radošo komandu veido režisore un scenārija autore Geka, operators Viktors Grībermans, Aivars Lubānietis, Armands Zvirbulis, montāžas režisors Armands Zvirbulis, mūzikas autors Pēteris Vasks, režisora asistenti ir Katrīna Šteinberga un Mārtiņš Grāvītis. Filma veidota studijā "Sibīrijas bērni".