Latvija pēdējā vietā ES tūristu plūsmas atjaunošanā pēc pandēmijas; uzņēmēji - bez atbalsta ziemu nepārdzīvosim

Lai gan Rīgas ielās un citviet Latvijā tūristu šķietami netrūkst, nozares pārstāvji tūrisma sezonas sākumu Latvijā vērtē kā vāju. Latvija joprojām atrodas pēdējā vietā Eiropas Savienībā pēc ārvalstu tūristu plūsmas atjaunošanās pēc pandēmijas.
Kā norāda Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija, vēsie un lietainie laikapstākļi nelabvēlīgi ietekmējuši tieši piejūras kūrortpilsētu izmitināšanas un ēdināšanas uzņēmumus, kam ienākumi vasaras sezonā ir kritiski nozīmīgi, lai spētu pārdzīvot ziemas mēnešus. Ar nozares pārstāvjiem tikās 360 Ziņas.
Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka gada pirmajos piecos mēnešos Rīgā tūristu skaits bijis par 15% lielāks nekā 2024. gadā šajā pašā laika posmā. Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra uzsver, ka Rīgas mērķtiecīgā komunikācija ar Eiropas tirgiem, kā arī sadarbība ar aviokompānijām un ceļojumu organizatoriem nes redzamus panākumu.
Latvijas Restorānu biedrības prezidents Jānis Jenzis stāsta: “Ja mēs salīdzinām ar 2019. gada rezultātiem tieši pirms pandēmijas, ārvalstu viesu nakšņošana viesnīcās un viesu mājās, tad Igaunijā šis mīnuss ir 12%, Latvijā – diemžēl 26%.”
Kā iemesli stagnējošajam tūrismam minēti sliktie laikapstākļi un sarežģītā ģeopolitiskā situācija ar Krieviju. Nozares pārstāvji ir vienisprātis, ka ir nepieciešama palīdzība no valsts un pašvaldības.
Restorāna “B7” izveidotājs un šefpavārs atklāj: ”Mēs patiesībā ļoti cīnāmies par savu klientu un kaut kādu valsts palīdzību, noturību tiem pašiem pavāriem un darbaspēkam, lai viņi neaizbrauc prom, lai te vispār ir, kas strādā šajos restorānos”.
Jānis Jenzis min iespējamo risinājumu: “Jau diezgan daudzus gadus runājam par to, ka mēs kļūtu konkurētspējīgāki, ja PVN likme ēdināšanas pakalpojumiem tiktu samazināta uz 12%, kā tas ir lielākajā daļā Eiropas valstu”.
Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Andris Kalniņš uzsver – ja tuvākajā laikā netiks pieņemti stratēģiski lēmumi Latvijas konkurētspējas stiprināšanai tūrisma nozarē, Latvija turpinās atpalikt un zaudēt potenciālos viesmīlības nozares ienākumus, darbavietas un nodokļu ieņēmumus.