Kamēr igauņi maksās vairāk, Latvija elektroenerģijas pārvades tarifu pat samazina
foto: (Foto: Publicitātes)
Trešdien, 16. jūlijā, Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis tikās ar AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) vadības pārstāvjiem, lai pārrunātu AST tarifu projektu 2026.-2028. gadam.

Kamēr igauņi maksās vairāk, Latvija elektroenerģijas pārvades tarifu pat samazina

Marianna Ozola

Jauns.lv / LETA

Kamēr Igaunijā prognozēts elektroenerģijas pārvades izmaksu pieaugums, Latvijā, pateicoties būtiskiem optimizācijas pasākumiem, AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) izdevies kopējās izmaksas saglabāt esošajā līmenī – gaidāms pat neliels samazinājums 0,6% apmērā.

Trešdien, 16. jūlijā, Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis tikās ar AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) vadības pārstāvjiem, lai pārrunātu AST tarifu projektu 2026.-2028. gadam.

Tarifa stabilitāte panākta sarežģītos apstākļos, kur izmaksu spiedienu piedzīvo daudzi uzņēmumi, kas saistīti ar   vispārēju inflāciju,  jo īpaši ar kāpjošām būvniecības un remontu izmaksām. Svarīgi atcerēties, ka Latvijas pārvades sistēmas operatoram kopā ar igauņu un lietuviešu kolēģiem, Krievijas kara radīto risku dēļ, bija nepieciešams sagatavoties tīklu sinhronizācijai ar Eiropu gadu ātrāk. Vienlaikus līdz ar elektroenerģijas sistēmas attīstību  un  ģeopolitisko drošības risku dēļ, AST būtiski paplašinājušās veicamās funkcijas. Spēja šādos apstākļos saglabāt tarifu nemainīgu ir apliecinājums AST komandas profesionālai un stratēģiskai pieejai uzņēmuma pārvaldībā. 

Ilgtermiņa optimizācijas pasākumi, Eiropas Savienības finansējuma piesaiste un AST sastrēguma vadības ieņēmumu novirzīšana tarifa izmaksu segšanai – šie ir galvenie iemesli, kas ļāvuši nodrošināt Latvijas sabiedrībai un uzņēmumiem konkurētspējīgāku elektroenerģijas pārvades pakalpojumu tarifu Baltijā un būt labākajiem Eiropā.

Kā ziņots iepriekš, Igauņu sistēmas operators jūlijā publiski informējis par gaidāmo izmaksu kāpumu tarifā teju 40% apmērā, bet Lietuvas pārvades sistēmas operators plāno būtiski palielināt darbinieku skaitu.

“Mūsu sabiedrības labklājībai kritiska ir spēja radīt stabilu vidi, kurā veiksmīgi attīstās tautsaimniecība. AST prasme noturēt pārvades tarifu, ir spēcīgs signāls investoriem un pozitīva ziņa visiem elektroenerģijas lietotājiem. Esmu gandarīts, ka AST, īstenojot uz sabiedrību un savu klientu interesēm vērstu uzņēmuma pārvaldību, kā prioritāti nosaka gan apgādes drošumu, gan pakalpojuma cenu. Uzskatāms apliecinājums šim ir AST spēja Baltijas operatoru jauno funkciju – balansēšanas tirgus attīstība, kiberdrošības stiprināšana, pieslēguma izbūves projektu vadība, -īstenošanai izmantot iepriekšējos gados ietaupītos resursus, tādējādi nodrošinot izmaksu stabilitāti,” informēja klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.

"Tarifu projektā, ko gatavojam iesniegšanai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai apstiprināšanai, kopējais izdevumu apjoms paliks nemainīgs vai pat nedaudz samazināsies, tātad, pieaugot darba apjomam, pieaugot infrastruktūras apjomam, ir izdevies saglabāt izmaksu stabilitāti. "Augstsprieguma tīkls" pēdējos gados ir ļoti veiksmīgi izdevies piesaistīt Eiropas Savienības līdzfinansējumu, kas palīdz samazināt kapitālizdevumu izmaksas. Šis apstāklis, kā arī optimāla un efektīva uzņēmuma pārvaldība mums ļauj prognozēt, ka no nākamā gada 1.janvāra Latvijas sabiedrībai izmaksas par elektroenerģijas pārvades pakalpojumu nepieaugs,” norādīja AST valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Tikšanās laikā ar medijiem AST valdes priekšsēdētājs norādīja, ka AST turpinās aktīvu tīkla attīstību, lai nodrošinātu stabilu sistēmas darbību, kā arī jaunu elektroenerģijas ražošanas un jaunu patēriņa objektu attīstību. Piemēram, tuvākajos gados pie pārvades sistēmas tiks pieslēgtas vairāk nekā 20 jaunas apakšstacijas, palielinot apakšstaciju skaitu par 18%, AST speciālistiem turpmāk nodrošinot šīs infrastruktūras regulāru apkalpošanu.