"Dažiem pat 5 centi ir svarīgi!" Atklāj, tieši kurām precēm plāno samazināt cenas

Marianna Ozola

Jauns.lv

Vai pārtikas cenas veikalos tiešām saruks? Vai lēto produktu dēļ nepieaugs cenas citām precēm?

Uz šiem jautājumiem TV24 raidījumā “Uzmanības centrā ekonomika” atbildi centās rast Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis, veikalu tīkla “LaTS” valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis un ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).

Cenu izmaiņas pārtikas sektorā nevar panākt ar vienkāršu pavēli, norāda nozares pārstāvji. Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis skaidro, ka cenu samazināšana nav mehānisms, ko iespējams īstenot pēc politiska lēmuma vien. "Ja tā vienkārši varētu pateikt – rītdien samazinām cenu – un tas būtu tas vienīgais, kā to izdarīt, un tirgotājs to varētu izdarīt, tas jau sen būtu izdarīts," viņš uzsver.

Krūzītis norāda, ka katram tirgotājam – gan mazam, gan lielam – ir noteikta izdevumu sadaļa, kuru jāsedz, un cenu politiku galvenokārt nosaka konkurence. Īpaši nozīmīga konkurence esot starp ražotājiem Baltijas valstīs un Polijā. "Ja ražotāji, kas šobrīd ir veiksmīgi eksporta tirgos, būs spiesti vairāk pievērsties vietējam tirgum, tas var ietekmēt cenas. Nevaram izslēgt, ka kaut kas kļūs dārgāks, bet vienlaikus konkurences dēļ kaut kas var kļūt arī lētāks – ne tikai tirgotāju iniciatīvas dēļ," viņš skaidro.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) apliecina valdības mērķi – samazināt cenas pirmās nepieciešamības precēm. Viņš uzsver, ka valsts politika nav vērsta uz to, lai uzliktu cenas vai ierobežotu tirgotājus: "Es nevaru ierobežot veikalu tirgot. Mēs gribam skaidru mērķi parādīt – valsts politika ir uz to, lai cilvēkiem būtu iespējams iziet cauri veikalam, nopirkt to, kas viņiem ir nepieciešams, un neiztērēt visus pēdējos eiro."

Ministrs ilustrē pieeju ar piemēru par ūdeni: "Mums šeit ir ūdens glāzē – tas ir vietējais, krāna ūdens. Viss kārtībā, padzeramies. Bet, ja kādam gribas itāļu ūdeni stikla pudelē, viņš to var pirkt un maksāt vairāk." Taču Valainis uzsver – tie, kuriem svarīga ir pat 5 centu starpība, ir tie, uz kuriem fokusējas valsts. "Cilvēki, kas pērk maizi, pienu vai olas – viņiem pat 5 centi ir svarīgi, un tas ir mūsu virziens."