"Stiga RM" īpašnieks Andris Ramoliņš: "Kokrūpniecības nozarei ziemas periods nebūs īpaši labvēlīgs"
foto: Rojs Maizītis
Kokrūpniecības un mežsaimniecības uzņēmuma SIA "Stiga RM" īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Andris Ramoliņš.

"Stiga RM" īpašnieks Andris Ramoliņš: "Kokrūpniecības nozarei ziemas periods nebūs īpaši labvēlīgs"

Biznesa nodaļa

Jauns.lv/LETA

Nākamgad situācija kokrūpniecības nozarē lielā mērā būs atkarīga no Eiropas Centrālā bankas (ECB) lēmumiem par procentu likmēm, kā arī sabiedrības un uzņēmumu reakcijas un spējas pielāgoties jaunajiem apstākļiem, pastāstījis kokrūpniecības un mežsaimniecības uzņēmuma SIA "Stiga RM" īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Andris Ramoliņš.

Tāpat viņš uzsvēra, lai gan ECB pakāpeniski sāk savas likmes samazināt, kas, visdrīzāk, nedaudz uzlabos situāciju nozarē, cerība uz ECB lēmumiem nevar būt Latvijas kokrūpniecības stratēģija. Likmju pieaugums nozarei var sniegt noteiktu izaugsmi, bet gadījumā, ja būvniecības nozare bez kvalitatīvas uzlabošanās turpinās gaidīt labvēlīgāku situāciju, tirgus straujais svārstīgums būs regulārs šķērslis un lielāks izaicinājums tirgus dalībniekiem.

Ramoliņš skaidro, ka patlaban izdzīvo un sekmīgāk darbojās ražotāji, kas ražo sarežģītākus produktus. Tāpēc Latvijas mežsaimniecībai un kokrūpniecībai ir jāiegulda augstas pievienotās vērtības ražošanā.

Uzņēmuma īpašnieks norādīja, ka šogad būvniecības sezona ir beigusies un atsāksies tikai pavasarī, tāpēc Latvijā kokrūpniecības nozarei ziemas periods nebūs īpaši labvēlīgs. Tomēr tas neattiecas uz visiem nozares dalībniekiem, jo, piemēram, speciālo koksnes produktu un šauras nišas produktu ražotājiem situācija ir daudz labvēlīgāka. Pieprasījums pēc materiāliem, kas tiek ražoti, izmantojot īpašas iekārtas, piešķirot koksnei pievienoto vērtību, vairākus gadus saglabājies stabilā augstā līmenī un to pārdošanas cena nav pakļauta lielām svārstībām.

Ramoliņš minēja, ka 2024. gads kokrūpniecības nozarei iesākās cerīgi. Gada sākumā bija pozitīvas prognozes par aktīvu gaidāmo būvniecības sezonu, tāpēc pavasara sākumā Eiropā un ASV bija izteikts dažādu būvmateriālu, tostarp dēļu un citu kokmateriālu pieprasījuma kāpums, kas sekmēja arī nelielu kokmateriālu cenu pieaugumu.

Tomēr maijā situācija pasliktinājās, jo gada sākumā piegādātie materiāli aizpildīja klientu noliktavas, bet tālākā realizācija nenotika tik ātri, kā sākotnēji prognozēts. Tāpat nenoteiktību nozarē otrajā pusgadā radīja straujš kurināmās šķeldas cenas kritums, kā arī papīrmalkas cenas kritums rudenī, kas ir ļoti neraksturīgi pirms apkures sezonai.

Jau ziņots, ka "Stiga RM" grupas apgrozījums pagājušajā gadā bija gandrīz 95 miljoni eiro, kas ir par 12% vairāk nekā gadu iepriekš, bet grupas peļņa būtiski nemainījās un bija 22,2 miljoni eiro. Savukārt mātes uzņēmums "Stiga RM" 2023. gadā strādāja ar 76,554 miljona eiro apgrozījumu un 19,477 miljonu eiro peļņu.

"Stiga RM" reģistrēta 1994. gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,921 miljons eiro. Kompānija pieder Ramoliņam. Ar "Stiga RM" zīmolu strādā "Stiga RM", "Stiga RM Nami", SIA "Stiga RM Distribution", SIA "Stiga RM Transports" un SIA "Stiga RM Metāls". "Stiga RM" koncerna pārvaldībai 2023. gada izskaņā izveidota holdingkompānija AS "Stiga RM pārvaldība".