Sieviete no Lielbritānijas cietumā gaida nāvessodu: viņas pēdējā vēlēšanās pārsteidz
foto: AFP/Scanpix
Lindsija Sendiforda 2013. gadā.
Pasaulē

Sieviete no Lielbritānijas cietumā gaida nāvessodu: viņas pēdējā vēlēšanās pārsteidz

Monika Zvaigzne

Jauns.lv

69 gadus vecā Lielbritānijas iedzīvotāja, kurai Indonēzijā draud nāvessods, tiesā izteikusi savu pēdējo vēlēšanos. Bijusī sekretāre juridiskajā firmā Lindsija Sendiforda tika arestēta 2012. gada maijā, mēģinot no Bangkokas uz Bali pārvest kokaīnu aptuveni 1,82 miljonu eiro vērtībā.

Sieviete no Lielbritānijas cietumā gaida nāvessodu...

"Es gribu sākt ar atvainošanos Indonēzijas Republikai un tās tautai par savu iesaistīšanos," viņa sacīja tiesā. "Es nekad uz to neietu, ja manu bērnu dzīvības nebūtu apdraudētas. Es jutu, ka man viņi jāaizsargā."

Neskatoties uz viņas paskaidrojumiem, sieviete tika atzīta par vainīgu. Pēc stingrajiem Indonēzijas likumiem viņai tika piespriests nāvessods, lai gan prokurori prasīja 15 gadu cietumsodu.

Pēdējos 12 gadus Sendiforda pavadījusi cietumā, vairākkārt cenšoties spriedumu pārsūdzēt. Viņas aizstāvji apgalvoja, ka viņa rīkojusies piespiedu kārtā, kā arī cietusi no iepriekš diagnosticēta psihiska traucējuma.

Pēc gadiem ilgām apelācijām viņai bija beigušies līdzekļi, un viņa vairs nevarēja atļauties juridisko palīdzību.

Pēdējos gados Sendiforda ir likusi saprast, ka vēlas drīzu situācijas atrisinājumu. "Ja jūs gribat mani nošaut, dariet to," viņa teica citai notiesātajai Hezerai Makai.

Viņa piebilda: "Kad pienāks tā diena, es negribu, lai mana ģimene būtu blakus. Man nav vajadzīga nekāda drāma. Šajā pasaulē ir viena lieta, par kuru var būt drošs - neviens no šejienes neaizies dzīvs."

Daudzi cer, ka Sendifordai izdosies izvairīties no nāvessoda. Viņu vidū ir tiesībsardze Felisiti Džerija, kura viņu apmeklēja Kerobokanas cietumā 2015. gadā, vēsta "Tyla'.

Džerija pērn medijiem paziņoja, ka nāvessodu Sendifordai var aizstāt ar mūža ieslodzījumu, pateicoties viņas ilgtermiņa labajai uzvedībai.

"Indonēzija sper nozīmīgus soļus, atzīstot nepieciešamību samazināt nāvessodus, īpaši attiecībā uz sievietēm," skaidroja Džerija.

"Lindseja sadarbojās ar varas iestādēm un stāstīja par spiedienu, kas uz viņu tika izdarīts, kam vajadzēja vismaz mīkstināt viņas sodu. Britu valdībai ir aktīvi jācenšas viņu atgriezt Lielbritānijā - vai nu soda izciešanai tuvāk mājām, vai arī atbrīvošanas jautājuma izskatīšanai," viņa secināja.