
"Ķīmisko trašu" sazvērnieki to beidzot sagaidīja: dažviet no lidmašīnām tiešām grasās kaisīt ko ļoti neparastu

ASV valdība gatavojas audzēt miljardiem mušu un izbērt tās no lidmašīnām virs Meksikas un dienvidu Teksasas, lai cīnītos ar miesu ēdošiem kāpuriem.
Tas izklausās pēc šausmu filmas sižeta, taču patiesībā tā ir daļa no valdības plāna, kā pasargāt Savienotās Valstis no kukaiņa, kas varētu sagraut liellopu gaļas nozari, iznīcināt savvaļas dzīvniekus un pat nogalināt mājdzīvniekus. Šī dīvainā zinātniskā pieeja jau iepriekš ir sevi labi pierādījusi.
"Tā ir izcili laba tehnoloģija," sacīja Edvins Bērdžess, Floridas Universitātes docents, kurš pēta parazītus dzīvniekos, īpaši mājlopos. "Tā ir viena no visu laiku veiksmīgākajām zinātnes pielietošanas formām, lai atrisinātu kādu nopietnu problēmu."
Mērķa kaitēklis ir miesu ēdošā Jaunās pasaules skrūvtārpu muša. ASV Lauksaimniecības departaments plāno ievērojami palielināt pieaugušo tēviņu mušu audzēšanu un izplatīšanu - pirms izlaišanas tās tiek sterilizētas ar starojumu. Tās pārojas ar savvaļas mātītēm, taču šo mātīšu izdētās olas nav apaugļotas un neizšķiļas. Līdz ar to kāpuru kļūst mazāk, un ar laiku mušas populācija izzūd, vēsta "AP news".
Šī metode ir efektīvāka un videi draudzīgāka nekā ķīmiskā iznīcināšana ar pesticīdiem. Tieši tā ASV un citas valstis uz ziemeļiem no Panamas pirms gadu desmitiem izskauda šo pašu kaitēkli. Sterilās mušas no rūpnīcas Panamā gadiem ilgi palīdzēja kontrolēt populāciju šajā reģionā, taču kaitēklis atkal parādījās Meksikas dienvidos pagājušā gada beigās.
ASV Lauksaimniecības departaments (USDA) prognozē, ka jauna skrūvtārpu muša audzēšanas rūpnīca Meksikas dienvidos sāks darboties līdz 2026. gada jūlijam. Tā arī plāno līdz šī gada beigām atvērt mušu izplatīšanas centru Teksasas dienvidos, lai nepieciešamības gadījumā varētu importēt un izplatīt mušas no Panamas.
Mušu izkaisīšana no gaisa var būt bīstama. Pagājušajā mēnesī lidmašīna, kas izlaida sterilās mušas, avarēja pie Meksikas un Gvatemalas robežas, nogalinot trīs cilvēkus.
Saskaņā ar USDA datiem, izmēģinājumu laikā 1950. gados zinātnieki mušas ievietoja papīra glāzēs un izmeta tās no lidmašīnām caur īpašām šahtām. Vēlāk tās tika iepakotas kastēs, izmantojot iekārtu ar nosaukumu "Whiz Packer".
Metode lielā mērā saglabājusies līdzīga arī mūsdienās: vieglās lidmašīnas ar kastēm, kurās atrodas mušas, izlaiž šīs kastes lidojumā. Bērdžess nosauca sterilizēto mušu audzēšanas un izplatīšanas attīstību 1950. un 1960. gados par vienu no USDA "nozīmīgākajiem sasniegumiem".
Daži lauksaimniecības nozares amatpersonas tagad uzskata, ka šādas rūpnīcas nevajadzētu slēgt pat pēc sekmīgas kaitēkļu apkarošanas.