
Trampa “Zelta kupols” Ziemeļkorejas memorandā nosaukts par kodolkara draudu

Ziemeļkoreja ir nosaukusi ASV prezidenta Donalda Trampa plānu izveidot ASV raķešu vairoga sistēmu "Zelta kupols" ("Golden Dome") par "ļoti bīstamu", jo tā mērķis būtu pārvērst kosmosu par ieroci, otrdien ziņoja Phenjanas valsts mediji.
Ziemeļkorejas Ārlietu ministrija savā memorandā nosauca šo sistēmu par "ļoti bīstamu "draudošu iniciatīvu" ar mērķi apdraudēt kodolieroču valstu stratēģisko drošību", vēstīja Phenjanas oficiālā ziņu aģentūra KCNA.
Tramps pagājušonedēļ paziņoja par jaunām detaļām un sākotnējo finansējumu šai sistēmai, nosaucot to par "ļoti svarīgu mūsu valsts panākumiem un pat izdzīvošanai". Analītiķi gan uzskata, ka šai iniciatīvai ir ievērojami tehniski un politiski izaicinājumi, turklāt tā ir ļoti dārga.
Ziemeļkorejas memorandā tika paziņots, ka ASV ir "apsēstas ar mēģinājumiem militarizēt kosmosu". "ASV plāns uzbūvēt jaunu raķešu aizsardzības sistēmu ir galvenais cēlonis globālas nukleārās un kosmosa bruņošanās sacensības izraisīšanai, stimulējot kodolieroču valstu bažas par drošību un pārvēršot kosmosu par potenciāla kodolkara lauku," piebilda Ārlietu ministrija savā memorandā.
Seulas galvenā militārā sabiedrotā Vašingtona pēdējos gados ir pastiprinājusi kopīgās militārās mācības un palielinājusi stratēģisku ASV aktīvu, tostarp aviācijas bāzeskuģa un kodolzemūdenes, klātbūtni reģionā.
Ziemeļkoreja ir vairākkārt pasludinājusi sevi par kodolieroču valsti un nosoda ASV un Dienvidkorejas kopīgās mācības kā iebrukuma ģenerālmēģinājumus.
Bažas par "Zelta kupola" plānu ir paudusi arī Ķīna, apsūdzot ASV globālās stabilitātes graušanā.
Kremlis ir paziņojis, ka šai Trampa iniciatīvai būtu nepieciešamas konsultācijas ar Krieviju, bet citādi tā esot ASV "suverēna lieta". Iepriekš arī Krievija bija kritizējusi šo ieceri kā destabilizējošu.
Izvēlētais nosaukums saistīts ar Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēmu "Dzelzs kupols", kas kopš darbības sākuma 2011.gadā ir pārtvērusi tūkstošiem tuva darbības rādiusa raķešu un citu šāviņu.
ASV 2022.gada Raķešu aizsardzības pārskats norādīja uz augošiem draudiem no Krievijas un Ķīnas puses.