
Zinātnieki atklājuši iepriekš neizpētītu milzu žurku sugu, kas ir kaķa lielumā

Čehu zinātnieks ir atklājis pārsteidzoši lielu žurkai līdzīgu dzīvnieku, kura garums ir aptuveni 76 centimetri. Tas ir vairākas reizes lielāks nekā parasta brūnā žurka.
Šo sugu sauc par subalpu spalvaino žurku. Tam ir asi priekšzobi, bieza kažoks un ķepas ar apmēram 8 centimetrus gariem nagiem. Par laimi, šis gigants nav sastopams Eiropā - tas dzīvo tikai Vilhelma kalnu grēdā Papua-Jaungvinejā.
Atklājumu veica Františeks Veimelka no Čehijas Zinātņu akadēmijas Bioloģijas centra un Dienvidbohēmijas Universitātes. "Ir pārsteidzoši, ka tik liels un redzams dzīvnieks praktiski nav pētīts," viņš saka.
Līdz šim subalpu spalvainā žurka (Malloms istapantap) bija zināma tikai no dažiem muzeju eksemplāriem. Suga pirmo reizi tika aprakstīta 1989. gadā, pamatojoties uz arhīva materiāliem, un pēdējā pieminēšana datējama ar vairāk nekā 30 gadu senu pagātni. Iepriekš nekad nebija pastāvējusi neviena žurkas fotogrāfija savvaļā.
Sešu mēnešu ekspedīcijas laikā Veimelka strādāja kopā ar vietējām ciltīm, izpētot Vilhelma kalnu, kas ir Papua-Jaungvinejas augstākais punkts (4509 metri virs jūras līmeņa). Kameras fiksējušas šīs retās sugas eksistenci kalnu mežos un pļavās aptuveni 3700 metru augstumā. Saskaņā ar mērījumiem šī žurka sasniedz 76 cm garumu (ieskaitot asti) un sver gandrīz 2 kilogramus. Salīdzinājumam, vidējais mājas kaķis ir aptuveni 70 centimetrus garš un sver no 3,6 līdz 4,5 kilogramiem. Vidēji brūnā žurka ir aptuveni 28 centimetrus gara un sver 200–300 gramus.
Františeks Veimelka ievāca arī datus par milzu žurkas uzturu, parazītiem, aktivitātes režīmiem, uzvedību un kustību. Viņš teica, ka šī noslēpumainā, nakts suga dzīvo vientuļu dzīvi attālos apgabalos, kas izskaidro, kāpēc tā ir tik maz pētīta. Spalvainās žurkas naktī kāpj kokos, dienā slēpjas alās vai koku vainagos un barojas tikai ar augu barību.
Veimelkas darbs, kas publicēts žurnālā "Mammalia", padziļina mūsu izpratni par Jaungvinejas maz pētīto tropisko kalnu bioloģisko daudzveidību. "Šie ir pirmie reģistrētie šī apbrīnojamā, bet maz pētītā zīdītāja eksemplāri 30 gadu laikā," viņš saka.
Latvijas iedzīvotājiem žurkas nav svešas, taču, protams, to izmērs šeit ir pieticīgāks. Nesen videoierakstā fiksēta šo grauzēju invāzija Rīgas rajonā Mežciemā.
@tomacomplacent продолжение истории подтянулись и дети крыски😜
♬ Good Morning How Are You - Randolph Rose