Igaunijas iedzīvotājai izdevies gadiem ilgi saņemt algu, neejot uz darbu
foto: Shutterstock
Pasaulē

Igaunijas iedzīvotājai izdevies gadiem ilgi saņemt algu, neejot uz darbu

Monika Zvaigzne

Jauns.lv

Kādas Igaunijas kompānijas darbiniece pamanījās pusotru gadu neparādīties darba vietā un turpināja saņemt naudu, kārtojot citu pēc citas slimības un bērnu kopšanas lapas. Likums praktiski neatstāja darba devējam izredzes ietekmēt situāciju.

Igaunijas iedzīvotājai izdevies gadiem ilgi saņemt...

Pirms aptuveni astoņiem gadiem firma darbinieci pavadīja dekrētā ar apsveikumiem. Pēc tam ģimenē parādījās otrs bērns, un sieviete mājās pavadīja kopumā aptuveni sešus gadus.

Kad bērni paaugās, darbiniece pati vēlējās atgriezties darbā. Tomēr jau pirmajā dienā viņa atvēra slimības lapu un uz darbu neaizgāja. Tiklīdz viena slimības lapa beidzās, viņa ņēma nākamo - vai nu par viena bērna aprūpi, vai otra aprūpi, tad noformēja atvaļinājumu, izmantoja visas iespējamās dienas bērnu aprūpei un atkal pārgāja pie nākamās lapas. Tā cikls atkārtojās atkal un atkal.

"16 mēnešu laikā viņai bija vairāk nekā 300 dienu aprūpes lapu un vairāk nekā 100 dienas parasto slimības lapu. Visu šo laiku viņa ir saņēmusi maksājumus no darba devēja un valsts," "Postimees.ee" pastāstīja personāldaļas vadītāja. Pusotra gada laikā sieviete darbā nav parādījusies ne reizi.

"Dažreiz es viņai rakstīju: kur tu esi, tev beidzies slimības atvaļinājums, bet pretī dzirdēju: "Nē, nē, vienkārši mans ģimenes ārsts vēl nav pagarinājis." Pēc pāris stundām parādījās jauna lapa. Un paskaidrojumi viņai vienmēr ir atradušies - te bērns atkal saslimis, te no bērnudārza atnesis kārtējo vīrusu," atceras personāldaļas vadītāja.

Tā kā viss tika noformēts oficiāli un bez pārkāpumiem, izteikt darbiniecei kādu brīdinājumu nebija iespējams. "Izskatās, ka viņai bija ļoti saprotošs ārsts," stāstīja personāldaļas vadītāja.

Kad darbiniece prombūtnē bijusi jau vairāk nekā pusgadu, kompānija vērsusies darba inspekcijā. Tur paskaidroja, ka atlaist cilvēku var tikai tad, ja viņš pats slimības dēļ nav bijis darbā ilgāk par četriem mēnešiem. Tāda ir likuma prasība - ja cilvēks ilgstoši netiek galā ar darbu slimības dēļ, līgumu var lauzt.

Kompānija veica precīzu aprēķinu: kad summārais slimnieka dienu skaits sasniedza 135, darbinieci oficiāli atlaida.

Personāldaļas vadītāja atzīst: kompānijai nācies maksāt gan par slimnīcām, gan atvaļinājumu, lai gan cilvēks pa šo laiku firmas labā nav darījis neko. Tāpat ilgā pārtraukuma dēļ alga bija jāindeksē - tātad jāpārrēķina, ņemot vērā šo gadu algu pieaugumu. Cik precīzi firmai izmaksājusi "neredzamā" darbiniece, kompānija neatklāj.

Kāpēc netika atlaista štata samazināšanas dēļ? "Tas bija iespējams, bet neizdevīgi. Viņai bija solīds darba stāžs - arī laiks dekrētā. Ja mēs veiktu štata samazināšanu, tad kompensācija iznāktu ļoti liela. Tāpēc gaidījām, kad varēsim lauzt līgumu veselības stāvokļa dēļ," skaidro darba devējs. Pēc viņa teiktā, realitātē ietaupīt neizdevās: atvaļinājuma izmaksas un gaidīšanas laiks arī izrādījies laikietilpīgs.

"Darba devējs nonāk ļoti sarežģītā situācijā, ja darbinieks sāk lietot šādas shēmas. Iespējams, bērni tiešām slimoja, bet situācija bija acīmredzami dīvaina," secināja personāldaļas darbiniece.

Dažkārt noteikt reālus apstākļus ir sarežģīti: gadās, ka cilvēks pats slimo, bet noformē bērna kopšanas lapu, jo pēc tās izmaksas ir augstākas. Pārbaudīt, kurš patiesībā ir slims, ne vienmēr ir iespējams.

Darba devējam jārīkojas pēc likuma

Darba inspekcijas galvenais jurists Vladimirs Logačovs uzsver: darba devējam nav tiesību atlaist darbinieku tikai par to, ka tas pilda ģimenes pienākumus vai atrodas "uz aprūpes lapas".

"Ja rodas nepieciešamība lauzt darba līgumu, to var izdarīt tikai pēc likumā paredzētajiem pamatiem un tikai tad, ja ir attaisnojošs iemesls," norāda speciālists. Darba devējs var piedāvāt darbiniekam atvaļināties, pusēm vienojoties, bet, ja darbinieks nepiekrīt - darba attiecības turpinās.

Ja darba devējs tomēr atlaidīs šādu darbinieku, bet tas uzskatīs, ka rīkojies nelikumīgi, viņš ir tiesīgs vērsties tiesā vai darba inspekcijā un pārsūdzēt atlaišanu.

Tēmas