
Palidoja Eiropai garām! Kosmosa aparāts "Kosmos-482" iegāzies Indijas okeānā

Pirms vairāk nekā pusgadsimta palaistais Padomju Savienības kosmosa aparāts “Kosmos-482” sestdien iegāzās Indijas okeānā uz rietumiem no Indonēzijas galvaspilsētas Džakartas. 1972. gadā uz Venēru palaistais aparāts kļūmes dēļ tā arī nepameta Zemes orbītu un tā atliekas 53 gadus riņķoja ap mūsu planētu.
“Kosmiskais aparāts “Kosmos-482” pārtraucis eksistēt, nolaižoties no orbītas un iegāžoties Indijas okeānā,” ziņoja Krievijas kosmosa korporācija “Roskosmos”. Kosmiskais aparāts plkst. 9.24 pēc Latvijas laika nokļuva blīvajos atmosfēras slāņos 560 km uz rietumiem no Vidusandamanas salas un iegāzās okeānā uz rietumiem no Indonēzijas galvaspilsētas Džakartas.
Eiropas Kosmosa aģentūra bija brīdinājusi, ka meteorīta ātrumā krītošais apmēram 1 metru platais un 495 kilogramu smagais aparāts var ietriekties Zemē praktiski jebkurā vietā no 52 grādiem ziemeļu platuma līdz 52 grādiem dienvidu platuma, tostarp potenciāli apdraudot Eiropu, un tā straujā tuvošanās Zemei kļuva par pasaules mediju ažiotāžas tēmu.
Aparāts tika palaists 1972. gadā ar nesējraķeti “Molņija-M”, lai pētītu Veneru, taču sakarā ar paātrināšanas bloka bojājumu tā arī palika lidot augstā elipsveida orbītā ap Zemi, pakāpeniski samazinot augstumu. Šis aparāts bija praktiski identisks stacijai “Venera-8” un bija paredzēts mūsu kaimiņu planētas atmosfēras un virsmas pētīšanai. Pēc palaišanas aparāts izjuka vairākās daļās, galvenais zondes korpuss sadega atmosfērā jau 1981. gadā, taču nolaižamais aparāts palika orbītā un vairāk nekā 50 gadus riņķoja ap Zemi, norāda RBK.