Īlona Maska “SpaceX” raķešu bāze kļūst par oficiālu pilsētu Teksasā
foto: AFP/Scanpix
“Starbase” – Īlona Maska pirmais solis pretī Marsa kolonizācijai.
Pasaulē

Īlona Maska “SpaceX” raķešu bāze kļūst par oficiālu pilsētu Teksasā

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Teksasas dienvidos esošā “SpaceX” raķešu bāze, kas līdz šim bija zināma vien kā Īlona Maska uzņēmuma tehnoloģiskais centrs, tagad oficiāli kļuvusi par pilsētu ar zīmīgu nosaukumu – Starbase.

Īlona Maska “SpaceX” raķešu bāze kļūst par oficiāl...

Sestdien notikušajā balsojumā par “Starbase” oficiālu izveidi kā pilsētu tika pieņemts pārliecinošs lēmums — ar lielu balsu pārsvaru to atbalstīja nelielais balsstiesīgo skaits, kuri lielākoties ir Īlona Maska uzņēmuma “SpaceX” darbinieki. Kā norāda Kameronas apgabala vēlēšanu komisija, rezultāts bija 212 balsis “par” un tikai 6 — “pret”.

Masks šos jaunumus paziņoja savā platformā “X”, sakot, ka “SpaceX” raķešu bāze tagad ir “īsta pilsēta”.

“Starbase” ir “SpaceX” raķešu programmai paredzēta iekārta un palaišanas vieta, kas sadarbojas ar ASV Aizsardzības ministriju un NASA, cerot tuvākajā laikā nosūtīt astronautus atpakaļ uz Mēnesi un nākotnē – uz Marsu.

Masks pirmo reizi ideju par “Starbase” izteica jau 2021. gadā, un bija skaidrs, ka pilsētas izveide ir tikai laika jautājums. No 283 reģistrētajiem balsstiesīgajiem lielākā daļa, iespējams, bija tieši “Starbase” darbinieki.

Šīs vēlēšanas bija arī personisks panākums Maskam. Viņa popularitāte ir kritusies kopš brīža, kad viņš publiski kļuva par ASV prezidenta Donalda Trampa federālo tēriņu un darbavietu samazināšanas programmas seju.

Lai gan “SpaceX” vietējo amatpersonu vidū izpelnījies plašu atbalstu, pateicoties radītajām darba vietām un investīcijām, oficiālas “uzņēmuma pilsētas” izveide izpelnījusies arī kritiku. Daudzi bažījas, ka tas paplašinās Maska personisko kontroli pār apkārtni un potenciāli ļaus viņam slēgt sabiedrībai pieejamas teritorijas – piemēram, populāru pludmali un štata parku.

Līdztekus balsojumam notiek arī paralēli likumdošanas centieni štata parlamentā — paredzot nodot pludmales slēgšanas tiesības no apgabala pārvaldes jaunajai pilsētai, tās mēram un domes locekļiem. Šie centieni notiek laikā, kad “SpaceX” lūdz federālajām iestādēm atļauju palielināt raķešu palaišanas skaitu Teksasas dienvidos no piecām līdz 25 reizēm gadā.

Šī jaunā pilsēta atrodas Teksasas dienvidu galā, netālu no Meksikas robežas, un tās platība ir aptuveni 3,9 kvadrātkilometri. To šķērso vien daži ceļi, tajā atrodas treileri un pieticīgas mājas.

“SpaceX” pārstāvji publiski nav skaidrojuši, kādēļ tieši viņi vēlas izveidot pilsētu, un nav atbildējuši uz žurnālistu jautājumiem.

Tomēr “Starbase” ģenerāldirektore Ketrina Lūdersa 2024. gadā rakstīja vietējām amatpersonām: “Mums ir nepieciešama iespēja attīstīt "Starbase" kā kopienu.” Vēstulē viņa norādīja, ka uzņēmums jau pārvalda ceļus, komunālos pakalpojumus, kā arī nodrošina izglītību un medicīnisko aprūpi tiem, kuri dzīvo šajā teritorijā.

“SpaceX” pārstāvji likumdevējiem uzsvēruši, ka pilsētas tiesības slēgt pludmali atvieglotu raķešu palaišanas procesu. Gan palaišanas, gan dzinēju testu laikā, kā arī pārvietojot aprīkojumu, bieži vien tiek slēgta vietējā šoseja un ierobežota piekļuve Boca Chica štata parkam un pludmalei.

Kritiķi uzskata, ka pludmales pārvaldība jāatstāj apgabala pašvaldībai, kas pārstāv plašāku sabiedrību, kura izmanto šo sabiedrisko telpu. Kameronas apgabala tiesnesis Edijs Treviņjo juniors ir norādījis, ka sadarbība ar “SpaceX” līdz šim bijusi veiksmīga un nav nepieciešams neko mainīt.

Viens no priekšlikumiem paredz, ka personai, kura nepakļausies evakuācijas rīkojumam pludmales slēgšanas laikā, var tikt piemērots B klases pārkāpums — līdz pat 180 dienām cietumā.

Organizācija “South Texas Environmental Justice Network”, kas organizējusi protestus gan pret balsojumu, gan pret pludmales pieejamības ierobežojumiem, sestdien rīkoja kārtējo demonstrāciju, kas piesaistīja vairākus desmitus cilvēku.