
Vācijas Ārlietu ministrija noliek pie vietas ASV valsts sekretāru Rubio

Saspīlējums diplomātiskajā retorikā saasinājies pēc tam, kad ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas augstas amatpersonas asi kritizējušas Vācijas iekšējās izlūkošanas dienesta lēmumu atzīt partiju "Alternatīva Vācijai" (AfD) par labēji ekstrēmistisku organizāciju.
ASV valsts sekretārs Marko Rubio, atsaucoties uz šo lēmumu, platformā "X" paziņoja, ka "Vācija tikko piešķīrusi savam izlūkdienestam jaunas pilnvaras uzraudzīt opozīciju", piebilstot: "Tā nav demokrātija — tā ir tirānija maskā." Rubio pauda viedokli, ka īstais ekstrēmisms neesot tautā populārais AfD, bet gan "iznīcinošā atvērtās robežas imigrācijas politika", ko īsteno esošais Vācijas valdības kurss. Viņš uzsvēra, ka Vācijai būtu jāmaina virziens.
Uz šiem izteikumiem reaģēja Vācijas Ārlietu ministrija, kas savā publiskajā atbildē pauda skaidru nostāju: "Tā ir demokrātija. Šis lēmums ir rūpīgas un neatkarīgas izmeklēšanas rezultāts, lai aizsargātu mūsu Satversmi un likuma varu. Galavārds būs neatkarīgām tiesām. No savas vēstures esam mācījušies — labējo ekstrēmismu ir jāaptur."
Lēmumu atzīt AfD par ekstrēmistisku pieņēmis Vācijas Federālais Konstitūcijas aizsardzības birojs (BfV), kas balstījies uz konkrētiem pierādījumiem par partijas rīcību un retoriku, kas, pēc dienesta teiktā, apdraud demokrātisko iekārtu. Šāda klasifikācija dod drošības iestādēm lielākas pilnvaras, tostarp iespēju izmantot telefonsarunu noklausīšanos un slepeno aģentu darbu.
AfD aizstāvībai nācis arī ASV viceprezidents Džeimss Deivids Venss, kurš kritiku pret Vāciju formulējis simboliskā salīdzinājumā: "Berlīnes mūris ir atjaunots – nevis Krievijas vai Padomju Savienības, bet Vācijas isteblišmenta rokām." Venss februārī arī ticies ar AfD līderi Alisi Veideli un uzsvēris, ka šī partija šobrīd ir populārākā Vācijā.
Tikmēr Vācijas valdība neizslēdz AfD darbības aizliegšanu, lai gan SPD līdzpriekšsēdētājs un topošais vicekanclers Larss Klingbeils norādījis, ka nekas netiks darīts sasteigti, taču uzsvēris: "Viņi vēlas iznīcināt mūsu demokrātiju. Mums tas jāņem nopietni."